Skocz do zawartości

Motee - co wy na to?


yh1198

Pomocna odpowiedź

Myślę, że jednak przy cenie 9$ za Motee i 7-10 zł za l293/l298 może nie zyskać zbyt dużej popularności, nie widziałem tam opisu jakie prądy obsługuje ani jakie napięcia tylko że pasuje do Pololu.

Link do komentarza
Share on other sites

Według mnie totalnie bez sensu. Filmik i produkt kierowany do osób, które nie mają żadnego pojęcia o produkcie a interesuje ich to żeby silnik się kręcił. Nie podają co za scalak tam siedzi. Na początku spodziewałem się jakiegoś mostka na elementach dyskretnych a dostałem kolejny moduł na jakimś malutkim scalonym mostku, pewnie DRV883*. Nie zapłaciłbym za to prawie 40zł, wolałbym kupić scalaczki i wlutować sobie do robota sam, płacąc 10-15zł za scalak. Rozumiem, że moduł można wykorzystywać wielokrotnie, ale dla kogoś kto poważnie podchodzi do konstruowania robotów moduły zazwyczaj nie interesują bo zajmują sporo cennego miejsca.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, to jest DRV8830, zatem maksymalny prąd, który można znaleźć w datasheecie, to 1A, wymuszony wewnętrznym ogranicznikiem. Do tego dochodzą problemy z ciepłem (na zdjęciach płytka nie ma zbyt dużego pada od radiatora), cienkie ścieżki na płytce (przy jednoczesnym zachęcaniu do łączenia kilku w łańcuszek) i ogólnie amatorski projekt płytki.

Dla eksperymentu usiadłem sobie wczoraj i narysowałem w Fritzingu w 10 minut podobną płytkę, tylko okrągłą, o średnicy pół cala, jednostronną i tylko z elementami SMD 1206. No i z grubszymi ścieżkami i porządnym uziemnieniem do odprowadzenia ciepła. Wychodzi znacznie taniej, nawet przy zamówieniu zaledwie 10 sztuk.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć,

Jestem team leaderem zespołu Lime Devices, który stworzył Motee.

Sabre, po części masz rację. Produkt jest skierowany do osób, które są bardzo początkujący i chcą uruchomić swój pierwszy silnik. Wiadomo, że można całość zaimplementować na płytę główną robota, ale naszym głównym celem jest dostarczenie modułu, który w połączeniu z innymi modułami (chociażby czujniki odległości) + np. Arduino daje kompletnego robota bez trawienia/zamawiania płytek, etc. Poza tym początkujący mogą sobie ogarnąć obsługę DRV8830, a później wrzucić go na już swoją zaprojektowaną płytkę.

Moduły zazwyczaj kojarzą się z zajmowaniem miejsca, ale tego Motee zajmuje naprawdę niewiele. Praktycznie przedłuża jedynie długość silnika o długość goldpinów.

Deshipu, obecnie nie powstała jeszcze ostateczna wersja Motee. Cały czas pracujemy nad tą wersją, cała kampania na IGG bazuje na prototypie. W tym momencie czekam na dostarczenie płytek nowszej wersji, gdzie są zastosowane większe elementy, zoptymalizowany układ ścieżek, znacznie grubsze ścieżki, etc.

Link do komentarza
Share on other sites

karolkarczewski, to proszę powiedz skąd taka cena tego modułu? Prosto od producenta przy zamówieniu tylko 100 sztuk ten układ kosztuje około 1,8$. Przy większym zamówieniu na pewno będzie jeszcze tańszy. Płytka przy dużych ilościach nawet z montażem wyjdzie na pewno poniżej 1$ za sztukę. Doliczając podatki i przesyłki od producentów to jak nic wychodzi mi, że połowa ceny to wasza marża. Tylko proszę nie mów, że zaprojektowanie tej płytki było kosztowne, bo taką płytkę średnio zaawansowany użytkownik jakiegokolwiek programu do projektowania zrobi w około 30 minut i zrobi to lepiej.

A tak na marginesie to kto Wam taki mądry tekst wymyślił? Bo mostka na nowo to Wy nie stworzyliście 😋. Nie obraźcie się, ale według mnie ten produkt nie ma racji bytu, na pewno nie w takiej cenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Owszem, jest trochę marży, to chyba oczywiste. Zerknij na inne kampanie, w naszym przypadku jest naprawdę dobrze.

Część zysków idzie na marketing i dalszy development, reszta na grupę. Do kieszeni nie wezmę z tego nic 🙂

Po części stworzyliśmy. Jeśli chodzi o mostki H w postaci modułów, taki rozmiar to naprawdę rzadkość. A do tego mocowanie bezpośrednio do silnika, który moduł ma taką możliwość? A w rzeczywistości daje to naprawdę sporą oszczędność miejsca i wygodę.

Link do komentarza
Share on other sites

karolkarczewski, jako konstruktorowi 8 linefollowerów (i 2 kolejnych w drodze) plus kilku innych pojazdów jeżdżących taki mostek na takiej płytce się niestety nie przyda. Tak na marginesie, ostatnio kupiłem lepszy i to dużo lepszy mostek za 4,5zł/szt. i to nie od producenta.

Link do komentarza
Share on other sites

Ależ oczywiście, dlatego mówiłem, że produkt jest raczej kierowany dla osób, które są na etapie zabawy robotyką w postaci modułów. Przecież wiadomo, że projektując już sobie płytkę pod robota wszystko wrzucamy na jedną PCB (najczęściej) i nie korzystamy z modułów.

Ale przyznaj, że gdybyś zaczynał zabawę, to Motee byłoby sporym ułatwieniem 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, ja Ciebie w pełni rozumiem. Taka płytka to jedno popołudnie, więc każdy może ją zaprojektować, wykonać i bawić się ile chce. Poziom trudności moim zdaniem dużo poniżej pracy inżynierskiej, ot takie proste zadanie na zaliczenie laborek.

Jednak tutaj mówimy o wyrobie:

produkt jest raczej kierowany dla osób, ....

Wyrób, to już poważna sprawa. Przecież trzeba oznaczyć znakiem CE, wykonać odpowiednie badania. Do tego dochodzą koszty napraw gwarancyjnych, rękojmi itd...

Moim zdaniem: z jednej strony przykro, że Forbot staje się polem popisu reklam kolejnych produktów. Z drugiej strony trzeba na to patrzeć optymistycznie - to przecież świadczy o popularności forum.

Link do komentarza
Share on other sites

Wyrób, to już poważna sprawa. Przecież trzeba oznaczyć znakiem CE, wykonać odpowiednie badania. Do tego dochodzą koszty napraw gwarancyjnych, rękojmi itd...

Oczywiście, wszystko jest zaplanowane.

Osobiście uważam, że Forbot jest dobrym miejscem dla tego typu produktów (nie rozpocząłem postu). Jest on stricte związany z tematyką forum, więc myślę, że jak największa ilość osób powinna wiedzieć, że coś takiego istnieje i sama zadecydować, czy wykorzysta to w swoich projektach.

Link do komentarza
Share on other sites

A mi się wydaje, że to forum to świetne miejsce, żeby podyskutować o samym projekcie, o tym co jest w nim dobrze zrobione, a co nie, co możnaby ulepszyć, a co może warto podpatrzeć do własnych projektów, etc. No ale żeby tak można było sobie rozmawiać, to potrzeba czegoś więcej niż marketingowy bełkot i kilka szczegółów, które może udało się wypatrzyć na zapauzowanym wideo.

Link do komentarza
Share on other sites

Panowie, nie podchodźmy tak negatywnie do wszystkich inicjatyw. Każdy pomysł może przynosić coś nowego i znajdują się odbiorcy takich produktów. Też kiedyś byłem zdania "po co kupować takie drogie moduły", a teraz wiem, że czasami trzeba wydać więcej, aby zaoszczędzić na własnym czasie.

Może nad wyraz są słowa o przełomie, jednak na pewno znajdą się osoby poszukujące takich rozwiązań.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.