Skocz do zawartości

Ktore Arduino wybrac


Andre

Pomocna odpowiedź

Witajcie!

Stawiam 1 kroki wiec zapytam zeby niepotrzebnie nie wydac pieniedzy i miec platforme lepsza do nauki jednoczesnie:

Chcialbym sobie kupic wloska Plyte Arduino, orginalna nie klona, zeby moc budowac proste uklady, nauczyc sie i potem sprobowac czegos bardziej skomplikowanego. Moim celem jest zbudowanie robota i zastosowanie ukladu do zaprojektowania automatyki w domu pobierajac dane z wiekszej il. czujnikow. Wiem, ze nie od razu Rzym zbudowano ale jestem zachwycony ta tematyka.

Waham sie pomiedzy 2 plytami:

1. Arduino UNO Rev3 na ATmega328 Analog In/Out 6/0

2. Arduino DUE AT91SAM3X8E Analog In/Out 12/2

Pierwsza roznica to oczywiscie roznica WE/WY cyfrowych oraz PWM na korzysc nr. 2

Kolejna to wystepowanie AN OUT w plytce DUE (2x) - czy zwracac na to uwage?

Nastepna to to ze roznia sie napieciem pracy 1. 5V a 2. 3,3V - jakie to ma znaczenie?

Numer 2 ma duzo szybciej taktowany procesor: 84 przeciwko 16 MHz

i Ostatnie: Numer 2 ma wiecej Pamieci.

Czy warto jest doplacic Za numer 2, i czy AN OUT mi sie przydadza?

Czy numer 2 jest tak samo kompatybilny z innymi peryferiami od Arduino jak nr 1?

A moze ktos zasugeruje jakas inna lepsza Plytke od Arduino?

Jak ktos ma cierpliwosc do tego posta to bede bardzo wdzieczny za pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

Zdecydowanie na początek bedzie lepsze UNO. Jest o wiele popularniejsze od DUE, przez co znajdziesz więcej materiałów. Poza tym nieprędko zaczniesz rzeczywiście potrzebować większej mocy obliczeniowej, no i mniejsza strata jak przypadkiem spalisz 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem bardzo dużym fanem płytek Pro Mini, originalnie zaprojektowanych przez Sparkfun, ale teraz produkowanych masowo właściwie przez wszystkich. Taka płytka ma w zasadzie wszystko to, co UNO (za wyjątkiem drugiego regulatora napięcia i wbudowanego USB), jest wielkości biletu tramwajowego, pasuje do breadboardów, a kupić się da poniżej dwóch dolarów za sztukę -- dzięki czemu nie żal mi jest zostawić płytki w starym projekcie i przez to nie muszę ciągle przekładać jej między projektami, no i spalenia się mniej boję.

Ma też oczywiście wady:

  • * Brak wbudowanego portu USB oznacza, że trzeba je programować osobnym urządzeniem, które ten port USB ma -- jest to USB2TTL, który kosztuje drugie dwa dolary, wystarczy mieć jeden, a przydaje się też do wielu innych rzeczy.
  • * Brak drugiego regulatora napięcia oznacza, że mamy tylko jedno napięcie wyprowadzone na płytce, w zależności od wersji, albo 3.3V albo 5V (Arduino UNO ma oba). Więc musimy dobrać płytkę pod czujniki, jakich chcemy używać.
  • * Chińskie podróbki mają bardzo zróżnicowaną jakość, więc trzeba uważać co się zamawia.
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wydaje mi sie żeby wożono arduino z Włoch do Chin. Jakiś czas temu kupiłem na aliexpress u jednego sprzedawcy arudino UNO i MEGA. Paczka przyszła z Chin, MEGA ma napisa made in Italy i jako interfejsu USB-RS232 używa Atmegi16u2, za to UNO nie ma takiego napisu, używa taniej podróbki ft232 (ale działa bez problemów) i ma dodatkowo wyprowadzone I2C i USARTA.

A co do tych najtańszych arduino za 2$. Da się kupić wszystkie elementy za taką kwote z Chin, ale w Polsce sam procek bedzie droższy. Poza tym od razu mamy gotową najbardziej(?) skomplikowaną cześć PCB.

Link do komentarza
Share on other sites

Podróbki Open Hardware. Dobre. Ogólnie uważam że całą ta krucjata "Płaćcie nam 5000% marży bo wszyscy inni podrabiają i przez to są źli i do niczego" w wykonaniu firmy Arduino to jakaś parodia tego czym powinien być ruch Open Source. Ale to tylko moja opinia.

Link do komentarza
Share on other sites

Taa. Potrzebują grubej kasy na zaprojektowanie płytki z mikrokontrolerem, stabilizatorem liniowym i FT232, a nie, przepraszam ATMegą 8 do FT232 jest dla nich za drogi, trzeba oszczędzać, nie łatwo jest utrzymać "odpowiednie" marże. A no i garść goldpinów. I trochę elementów pasywnych. Zrobiłem płytkę do robota mającą kilkukrotnie więcej elementów w 2 dni. Więc nie widzę tego.

Link do komentarza
Share on other sites

Taa. Potrzebują grubej kasy na zaprojektowanie płytki z mikrokontrolerem, stabilizatorem liniowym i FT232, a nie, przepraszam ATMegą 8 do FT232 jest dla nich za drogi, trzeba oszczędzać, nie łatwo jest utrzymać "odpowiednie" marże. A no i garść goldpinów. I trochę elementów pasywnych. Zrobiłem płytkę do robota mającą kilkukrotnie więcej elementów w 2 dni. Więc nie widzę tego.

Jak by im zrobienie każdej płytki zajmowało 2 dni, to dopiero by kosztowały! Niestety droga od skleconego domowym sumptem prototypu do niezawodnego i masowo produkowanego produktu jest długa i pracochłonna, o czym miał szansę przekonać się każdy, kto próbował taki produkt sprzedawać. Do tego koszty produkcji we Włoszech są odrobinę inne niż w Chinach. Nie zapominajmy też o rozwoju IDE i bibliotek, wszystkich książkach, dokumentacji, wsparciu technicznym oraz reklamacjach. Trochę to wszystko jednak kosztuje, jak się chce rozwijać społeczność, a nie tylko sprzedawać tanie płytki.

https://www.arduino.cc/en/Main/Products Trochę tego zaprojektowali, a poza tym niedawno był rozłam spowodowany propozycją przeniesienia produkcji do Chin LINK

Większość z tych produktów to są projekty Sparkfun, Adafruit i innych organizacji niepowiązanych bezpośrednio z Arduino. Owszem, są kompatybilne z Arduino, ale nie są przez nich produkowane i sprzedawane. Rozłam był spowodowany kłótnią o znak towarowy, przeniesienie produkcji do Chin to jego efekt.

Link do komentarza
Share on other sites

Arduino wypuscilo na rynek plytke UNO R3 made in USA (dotychczas tylko Italy)

Koledzy z USA wytykaja jednak ze w porownaniu do wersji z Wloch:

'ICSP pins to programm Atmega16U2 aren’t assembled!! WTF!!??'

o co kaman? Jak to sie ma do wersji Wloskiej? Moze ktos bedzie wiedzial

Pozdrawia Zielony ; )

Andre

Link do komentarza
Share on other sites

Andre, a jakie to ma znaczenie? Używasz tej płytki? I czego nie rozumiesz? Na płytce uno Atmega16U2 ma wyprowadzone złącze ISP do programowania. Na tej z ameryki takiego złącza nie ma. I tak nie będziesz tego potrzebował 😋.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.