Skocz do zawartości

Dziwne zachowania L293d


komabra

Pomocna odpowiedź

Cześć, zwracam się do was z pytaniem, gdyż już wyczerpałem pomysły.

WYtrawiłem i zlutowałem układ Robota sterowanego pilotem ir. Pojawił mi się problem z mostkiem H.

Po pierwsze po podłączeniu zewnętrznego zasilania 7,4 V mostek zaczyna się 'gotować' po paru sekundach. Silniki nie są podłączone do wyjść.

Po drugie. Dziwią mnie napięcia na wyjściu silników

Silnik 1

PD5 = 5 V , PD4=0V Wyjscie1 : 7,4 V

PD5 = 0 V , PD4=5V Wyjscie1 : -7,4 V

Silnik 2

PD7 = 5 V , PD6=0V Wyjscie1 : 7,4 V

PD7 = 0 V , PD6=5V Wyjscie1 : 3 V

Jesteście w stanie na temat tych danych przyppuścić co może być źle? Zaskakuje mnie wysterowanie wyjścia na 3 wolty i nie mam pojęcia co jest przyczyną.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do kodu nie ma co tu wpisywać... 🙂 To dopiero testy.

#include<avr/io.h>
#include<util/delay.h>

int main (void)
{
DDRD |=(1<<PD7)|(1<<PD6)|(1<<PD5)|(1<<PD4);
DDRC=0xff;
while(1)
{
	PORTD |= (1<<PD7);
	PORTC=0xff;
	_delay_ms(200);
	PORTC=0x00;
	_delay_ms(200);
}
}

Po kolei steruję pinami od PD4-PD7.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Dodaj kondensatory na liniach zasilania L293D

2. A jak aktywujesz mostek ? Dodaj obsługę PWM i wystaw sygnał na piny EN w mostku. Na piny 1A i 2A należy ustawić albo 10 albo 01 i analogicznie 4A i 3A.

3. Sprawdź połączenia na płytce oraz załącz layout płytki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeżeli założymy, że scalak wciąż żyje i nie został na skutek jakiegoś przypadkowego zwarcia spalony, to ta linia ma gdzieś przywarcie. L293 ma w środku 4 identyczne stopnie mocy. Każdy z nich jest sterowany swoim własnym wejściem więc układ można traktować jak 4 niezależne "wzmacniacze mocy". Podanie zera logicznego na wejściu powoduje "przywarcie" odpowiedniego wyjścia do masy a podanie jedynki ciągnie wyjście prawie do napięcia zasilania VCC2. Nie musisz mierzyć wyjściowych napięć różnicowo tak jak widzi to silnik włączony między dwa wyjścia. Mierz wszystko względem masy układu - wyniki będą jaśniejsze. Z tego co widzę, to trzy wyjścia zachowują się OK (dają 0 albo 7.5V względem masy) a jedno waha się tylko między swoim plusem zasilania a ok. 5V. To może być jakaś wskazówka. Jeżeli sygnał nie może osiągnąć poziomu 0V to coś go bardzo mocno ciągnie do góry. Przede wszystkim mierz prąd pobierany z zasilania oraz jego poziom napięcia. Jeżeli masz jakieś przywarcie, to prąd powinien dziwnie rosnąć gdy feralne wyjście "walczy" z czymś innym. Zmierz też napięcie zasilania procesora czy przysiada albo podnosi się gdy podejrzane wyjście zmienia swój stan. Początkowe grzanie się mostka może być związane z tym, że cztery zera logiczne podawane przez procesor na mostek próbują wymusić 4 "masy" na wyjściach silnikowych. Ponieważ jedno z nich zwarte jest z jakimś plusem, ciągnie ogromny prąd i grzeje mostek. Z czego zasilasz całość? W takich testach przydaje się zasilacz laboratoryjny z pomiarem i aktywnym ograniczeniem prądu. Spróbuj zmienić program tak, by podczas inicjalizacji procesor wystawiał do mostka 4 jedynki. Wtedy wszystkie wyjścia będą również w stanie wysokim (=VCC2) i mstek powinien przestać się grzać. Będziesz miał czas na wysyłanie krótkich zer na podejrzane wyjście i pomiary. A może po prostu przy wyłączonym zasilaniu i po rozładowaniu kondensatorów "przepikaj" omomierzem otoczenie mostka w poszukiwaniu linii zwartej z niedziałającym wyjściem?

EDIT:

Ale zaraz, przecież ty mierzysz różnicowo. Przy kombinacji 1-0 jest OK a przy 0-1 zamiast -7.4 mamy tylko 3V (bez zmiany znaku?). To oznacza, że żadne z obu wyjść nie przeszło do stanu prawidłowego bo wtedy różnica między pomiarami byłaby co najmniej 7.4V a jest tylko 4.4V. Ani jedno nie spadło do 0V ani drugie nie podrosło, choć wowinny się "minąć". No nic, zmierz normalnie napięcia czyli względem masy - będzie widać co się dzieje na każdym wyjściu osobno. Spróbuj też kombinacji 0-0 i 1-1. Tak więc wypisz w sumie 8 napięć: 4 kombinacje na wejściach i przy każdej napięcia z obu kanałów względem GND.

Link do komentarza
Share on other sites

I jeszcze uwaga odnośnie portu C - uważaj, żeby przypadkiem nie nacisnąć przycisku S2. Cały port ustawiłeś jako wyjście, więc możesz mieć piękne zwarcie.

Link do komentarza
Share on other sites

No cóż. Wylutowałem mostek. Układ zbudowałem na płytce stykowej. Mostek wciąż się grzeje, podłączyłem drugi mostek i jest ok. Wygląda na to, że coś w środku nie gra, tak więc problem wygląda na rozwiązany. Dzięki wielkie :->

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.