Skocz do zawartości

Tania frezarka CNC


Pomocna odpowiedź

Łał wygląda ciekawie możesz dać więcej informacji może jakiś filmik, czemu nie chcesz użyć jakiegoś fabrycznego wrzeciona tylko taką samoróbkę? Podejrzewam, że będzie to miało okropne bicie. A robot by nie wstał z siadu? Taki on ciężki? To może wymiana serw w "biodrze" pomoże?

Link do komentarza
Share on other sites

Ze zdjęć wynika, że maszynka raczej bardzo niskobudżetowa:) Dobrze widzę tam prowadnice+karetki ze starych drukarek igłowych? Możesz napisać coś więcej o ew. luzach, jak się sprawuje to rozwiązanie? Dlaczego wykorzystaleś akurat pleksę/PMMA do budowy konstrukcji nośnej? Sam teraz siedzę trochę w temacie CNC, stąd te pytania;) Mały offtop, więc jeśli się zgodzisz, to wydzielę to do nowego tematu... Albo może zechcesz się pochwalić całą konstrukcją w "Naszych sukcesach"? W końcu takie ustrojstwo to też robot... Nawet bardziej, niż np. światłoluby 😉 Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Z luzami miałem problemy przy podstawie ale usunąłem 90% żywica epoksydowa.

Tylko muszę przesunąć punkt mocowania śruby(bliżej środka).

Prowadnice były tanie na allegro komplet 4+4 😋 60 zł

Pleksi użyłem bo mam stołową wyrzynarkę na niej ją się obrabia łatwo.

A na dodatek pleksi jest w miarę tania(mam z kilka kawałków w zapasie za szafą 😋).

500*500*2mm(15zł)

500*500*4mm(30zł)

Wrzeciono to właściwie mini wiertarka za 50zł tylko wywaliłem obudowę, pasują do niej frezy z węglikiem spiekanym(bardzo tanie bo małe).

Planuje na aruduino zrobić interpretator kodów G,M... sterowany prze port USB(COM).

Cała konstrukcja po zastosowaniu smaru(CR-90) przesuwa się bardzo łatwo.

Filmiku nie dam bo niema czego nagrywać(jeszcze nie działa).

Możesz wydzielić..

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A ten silnik tak bezpośrednio bez przekładni? W sumie się nie znam, bo może jak to daje kilka tysięcy obrotów to jest git, ale wydawało mi się, że jakaś przekładnia jest potrzebna. Dwa zdania tłumaczące wystarczą 😉

Co do pleksi mam mieszane uczucia. No ale skoro masz czym obrabiać i z powodzeniem stosujesz to czemu nie. Jednakże ja bym się bał, że zacznie się kruszyć i pękać przy śrubach, a przez to powstaną luzy. No ale mówisz, że żywicą napaćkałeś no to może jest ok.

Temat dla mnie na czasie, bo ostatnio zmontowałem taką małą konstrukcję do rysowania na płaszczyźnie. W ramach nauki sterowania krokowcami w układzie X-Y. Rozwiązania programowe można zawsze przeskalować i zastosować w CNC 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

A ten silnik tak bezpośrednio bez przekładni? W sumie się nie znam, bo może jak to daje kilka tysięcy obrotów to jest git, ale wydawało mi się, że jakaś przekładnia jest potrzebna. Dwa zdania tłumaczące wystarczą 😉

Silnik ma 12000 obrotów.Formalnie to jest mini szlifierka ale oni to sprzedają jako mini wiertarkę.Dzisiaj można kupić silnik z 50k obr w wielkości mniejszej niż mini servo.

Mam dwa frezy 1mm i 3mm.

Link do komentarza
Share on other sites

To "wrzeciono" za bardzo nie nadaje się nawet do pracy z miękkim materiałem (chyba że jakiś styrodur). Zamiast łożysk ma mosiężne tuleje. Przy dużym bocznym obciążeniu poprostu się wytrze. Jedną taką miniwiertarkę już załatwiłem.

Link do komentarza
Share on other sites

Update:

Rozplanowałem części inaczej.

CNC będzie miało stół przesuwny, nie potrafiłem zniwelować luzów na prowadnicach(zacinało się). Dodatkowo będzie rysowało pisakiem po papierze/płytkach drukowanych.

Przy dokładności encodera, 12 punktów na centymetr, około 0.83mm skok.

A moment pchający około 300N.

Powierzchnia dostępna to 210mmx360mm.

Jak wszystko dobrze pójdzie to może kupie głowice z drukarki 3D(w chinach 50 usd z mechanizmem podającym).

Nowe zdjęcia:

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.