Skocz do zawartości

Czy ten multimetr będzie dobry?


drzozeffo

Pomocna odpowiedź

No niby ma być uniwersalny ;D. Zastanawiam się czy nie dopłacić tych 10 Euro do Multimeter PCE-EM 886 Jak już kupować to coś dobrego.

Multimetr ma być ogólnie do wszystkiego.. Teraz potrzebuję do robotyki. Buduje pierwszego światłoluba i nie mam czym napięć, natężeń itd. sprawdzać.

Link do komentarza
Share on other sites

A moim zdaniem, to za 200zł znajdziesz w Polsce lepszy miernik. Raz, że ten jest wolny (2 pomiary/s) - czasem może to być denerwujące, dokładność taka sobie (0.5%) - myślę, że znajdziesz nawet 0.1% gwarantowane, o teście diody nic nie napisali (jakim prądem i jaki jest zakres napięcia przewodzenia - fajnie gdy można mierzyć nie tylko typowe złącza pn do 0.7V ale także diodki podczerwone 1.2V a może nawet i LEDy > 2.2V), prąd DC do 10A - może i wystarczy, ale dlaczego nie poszukać 20A plus pomiar wzmocnienia tranzystorów bipolarnych? No i autoranging. Osobiście nie lubię mierników z automatyczną zmianą zakresu, bo podłączając go do układu wiem przecież czego się spodziewać a opóźnienie miernika związane z początkowym doborem zakresu (i jego późniejsze przełączanie podczas zmian wartości mierzonej) irytuje. Jeżeli już nie ma innego na biurku (bo ktoś zabrał mój ulubiony 4.5-cyfrowy METEX), i tak szukam ręcznie przyciskiem RANGE odpowiedniego zakresu - przynajmniej wyniki są stabilne.

Miernik jest sprzętem z którym będziesz często pracować. Warto pójść do sklepu i przejrzeć co mają choćby po to, by sprawdzić ergonomię. Przykład: test ciągłości obwodu. Może być zrobiony niezależnie od systemu pomiarowego i reagować (piszczeć) natychmiast po zwarciu końcówek, a może działać w oparciu o wynik przetwornika A/C. Wyobrażasz sobie poszukiwanie odpowiedniego pinu np. w złączu 40-kontaktowym przez dotknięcie i poczekanie sekundy przy każdym pinie aż bipczak z łaski zawyje? Ja wolę przejechać jednym ruchem po całości i usłyszeć natychmiastowy sygnał akustyczny gdy mijam poszukiwany pin. Poza tym kształt cyfr - niektóre mierniki mają idiotycznie duże, brzydkie i kanciaste cyfry, które wcale czytelne nie są. Przewody pomiarowe - mogą być fajne, miękkie, silikonowe z ostrymi końcami i dodatkowymi krokodylkami (specjalne fi 2mm do mierników) albo możesz dostać zwykłe w plastiku z marnymi końcówkami, które ułamią przewód po kilku miesiącach pracy. Czy buty do biegania też kupiłbyś w ciemno przez internet?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja bym na twoim miejscu zastanawiał się nad jednym z tych: Mastech MY-65, V&A VA17, UNI-T UT70A, UNI-T UT58C.

Chociaż jeśli ma to być twój pierwszy miernik to raczej bym odradzał - jak spalisz, to bardziej zaboli, a uczyć się można i na tanich miernikach (często raczej wskaźnikach, ale to nie jest reguła). Ja zaczynałem od UNI-T M830BUZ i na początek polecam. Mam go od dobrych 5 lat i jeszcze działa wyśmienicie. Poza tym jest lepiej wykonany niż mój drugi - V&A MY-68. Wybebeszyłem oba i M830BUZ pozytywnie mnie zaskoczył 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem co doradzić ale mogę odradzić AX-594, który jest w sumie bardzo fajny, ale ma jedną wyjątkowo perfidną wadę, w szczególności dla kogoś mało uważnego - żeby wymienić spalony bezpiecznik od pomiaru prądu trzeba rozkręcić cały miernik i odkręcić płytkę drukowaną (bo bezpieczniki wlutowane są od drugiej strony płytki). Przy czym wysypuje się przełącznik wraz z blaszkami zwierającymi ścieżki, wypada ekranik i człowiek modli się, żeby po skręceniu dalej działał.

Link do komentarza
Share on other sites

A ja się pochwalę od 19 lat, tak dobrze widzicie, od 19 lat mam CHY20. Nawet nie wiem czy nie od 20 bo już nie pamiętam czy zażyczyłem go sobie jak miałem 14 czy 15 lat jak kończyłem podstawówkę. Ten miernik służy mi do dzisiaj a tylko raz jeden jedyny był w naprawie gdy przez nieuwagę zostawiłem kable na pomiarze napięcia a mierzyłem prąd (albo na odwrót). Wiem, że jeśli chodzi o błąd pomiaru to odstaje on od nowych mierników, no ale cóż, 19 lat temu to było wszystko na co mogłem sobie pozwolić prosząc rodziców 😅.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.