Skocz do zawartości

Szukanie odpowiedniego LDO


minio7

Pomocna odpowiedź

Witajcie

mam problem ze znalezieniem odpowiedniego stabilizatora napięcia do mojego projektu

chciałem go zasilić z kasety 4x1,5v baterii i sterować silnikami Polou120:1 o napięciu 4,5-5v

ich prąd szczytowy to 800mA, średnik 80mA. W związku z tym szukałem czegoś co spełni zadanie przy stabilizacji napięcia w takim układzie. Jak myślicie czy takie coś ma szanse zadziałać? http://electropark.pl/stabilizatory-napiecia-liniowe-regulowane/1079-lm350t-3a-regulowany-stabilizator-napiecia-5901001079001.html

Jeżeli nie to jakie inne rozwiązanie bylibyście mi w stanie polecić? Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz zasilać silniki z 5V to nawet przy 4x1.5V jesteś na styk. 1.5V ma nowa bateria nieobciążona. Pobierając z niej kilkaset mA dostajesz dużo mniej a przecież nie wliczyłeś jeszcze spadku na mostku sterującym. OK, może użyjesz przekaźników i wtedy strat na stykach można nie liczyć, ale jeśli myślisz o płynnym sterowaniu dwukierunkowym to 2V na tanim a kilkaset mV na droższym mostku musisz wziąć pod uwagę. Silniki nie potrzebują stabilizacji napięcia a regulacja prędkości odbywa się za pomocą PWM wyznaczanego przez procesor. Im mniej konwersji mocy po drodze, tym sprawniejszy układ tj. mniej energii puszczasz z ciepłem w powietrze i dłużej bateria pracuje. Stabilizator liniowy, szczególnie w obwodach mocy to już w ogóle rozpusta. Owszem, są LDO na duże prądy mające spadek napięcia np. kilkuset mV przy kilku A, ale Ty w ogóle nie chcesz ich używać, wierz mi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

myślałem nad tym by zrezygnować z ldo, zastanawia mnie tylko czy jeżeli wysterowywuje tak dwa silniki to czy nie spowoduje to ich "rozjazdu" gdy będą dostawać zasilanie prosto z baterii, oczywiście zakładając, że pwm będzie szło takie samo

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak to ładnie nazwałeś, "rozjazdu" dostaną nawet przy takim samym zasilaniu ze stabilizatora 🙂 Taka charakterystyka silników, że dwóch identycznych nie znajdziesz. Bez enkoderów zawsze pojazd będzie delikatnie skręcał.

Nic nie stoi na przeszkodzi, aby najpierw sprawdzić konstrukcję bez stabilizatora i później go dodać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.