Skocz do zawartości

Dobór elementów minisumo. Doradzenie.


BlackSkill

Pomocna odpowiedź

Cześć. Moje kółko mam możliwość dostania do 500zł na konkretny projekt.

Wybraliśmy minisumo. Aktualnie robimy (linefollowera).

Wnosiek o dofinansowanie możemy złożyć do tej soboty 22.11.14r.

Minusmo ma posiadać:

4 sharpy cyfrowe (GP2Y0D340)

4 czujniki lini ( nie wiem które wybrać cny70 czy KTIR'y).

Silniki polulu 30:1.

Obudowa podejrzewam że z laminatu chyba że znajde kto kogoś wykona ją nam na obrabiarce cnc.

Mikrokontroler to atmega16.

Zasilanie pakietem li-pol 800mah 25c.

Proszę jeszcze o dobranie mostka H. Aktualnie w koszyku jest L298P w obudowie S020.

Planujemy jeszcze wziąć miniwiertarke : http://electropark.pl/wiertarki-i-wiertla/5128-mini-wiertarka-z-kompletem-akcesoriow-vthd02.html

Jeszcze co do laminatu. Dam radę zrobic płytkę na jednostronnym ? Mieszczącą sie w wymiarach minisumo ?

Dodaję zdjęcie listy zakupów jaką zrobiłem. Bardzo proszę o poprawę wybranych elementów/doradzenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli ma to być robot edukacyjny to, np. jeden mostek H (TB6612) styknie, ale jeżeli ma wygrywać zawody, a jak chodzi o minisumo, to jeden mostek H (TB6612) będzie zły, bo może się szybko spalić pod wpływem obciążenia, długiego zatrzymania, uderzania się robota z innym robotem. Lepiej dać jeden mostek na jeden silnik czyli trzeba byłoby kupić dwa mostki na dwa silniki.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jezeli chciałbys sie zmieścić na jednej płytce to licz sie z tym że 10x10 cm to max pełny wymiar. Musisz odliczyc miejsce na silniki. Da sie to zrobic na jednej plytce, ale w gre wchodzi tu juz dwustronna 🙂 i wtedy przechodzisz z elementami na smd, najlepiej ze wszystkimi. Zobacz sobie na atmege16 w wersji smd, piszesz ze macie w dipie, a to zajmie spory kawalek pola. Wtedy tez czujniki lini musisz zamienic na ktir0711 mocowane od zewnętrznej strony na plytce podwozia. Warto też pomysleć o jakiejś przetwornicy napiecia, mniej miejsca zajmuje i lepiej sie sprawdza niz stabilizator 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co do przetwornicy to u siebie uzywam http://electropark.pl/przetwornice-dc-stabilizatory-impulsowe/1138-mc34063-przetwornica-dc-dc-so8-5901001138004.html . do tego masz gotowe kalkulatory w internecie, ale i tak pozniej samemu na wyczucie ustawiasz zeby parametry sie zgadzały. zamowiłem sobie ten moduł i powiem Ci ze zajmuje on sporo miejsca i nie nadaje sie do robota gdze chcesz zrobic jedna plytke , ale to jest moje zdanie. Co do smd to nie ma sie czego bac, dobry topnik w plynie do smd, lutwnica i cyna i nie ma zadnych obaw 🙂 z ktir to troszke problem bo łapia na odleglosci 3mm, ale to nie problem obnizyc zawieszenie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Pomyślałem trochę i będzie kilka płytek jednostronnych jednak.

Przetwornicy nie będzie nie chcę sie na razie z tym bawić , pomyślimy o niej w kolejnych projektach.

1.Czy ten stabilizator może być ? http://electropark.pl/stabilizatory-napiecia-liniowe-jednonapieciowe/1077-lm1117s-5v-1a-stabilizator-napiecia-ldo-sot223-5901001077006.html

2.Co do smd. Płytkę drukowaną wykonam bez większych problemów ?

3. W kwestii drobnicy (kondensatory, rezystory i inne) czegoś brakuje ? Coś jeszcze należało by zamawiać ?

W zamówieniu dalem 2 li-pole. Drugi z przeznaczeniem do linefollowera który aktualnie powstaje.

Z góry dziękuję za pomoc !

Link do komentarza
Share on other sites

co do plytek, to powiem Ci ze nie wiem na jakim poziomie jestes w tej kwesti i nie jestem w stanie tego ocenic, ja osobiscie jak robie plytki od projektu do uruchomienia to robie wszystko 'Chałupnicza metoda" i wlutowac procesor atmega 128 nie jest problemem. co do kondensatorow czy rezystorow, jezeli zaczunasz robic juz w smd to polecam dostepne w sklepie takie zestawy, komplety z wartosciami z szeregow jak chodzi o rezystory czy kondensatory po 10 szt danej wartosci za niewielka cene i w smd.

sam jak robilem pierwszego minisumo to tam udało mi sie wlozyc 3 plytki w postaci takiej kanapki i kazda z nich byla dwustronna. w najblizszym czasie postaram sie opublikowac na forum dokladny opis "Foxa" i juz prawie gotowego nastepcy w lepszej wersji. poszczegolne plytki polaczone sa listwami goldin, gdzie podaje zasilanie czy sterowanie z procesora na mostek na drugiej plytce poziom nizej. a tu wrzuce Ci fotke jak ta kanapka wyglada:

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tak jako kolega wyżej napisał - zobacz w DS.

Albo możesz podłączyć cztery diody IR ktir'sów szeregowo i użyć tylko jednego rezystora 10 Ohm, zamiast czterech rezystorów - powiedzmy 220 Ohm.

Link do komentarza
Share on other sites

Wybrałem 220r i 10k. Nie wiem czy dobrze, nie potrafię się coś odnaleźć w tej dokumentacji. LINK: http://electropark.pl/attachment.php?id_attachment=77

Wstawiam aktualne zamówienie. Wszystko na smd.

Istnieją jakieś zworki smd ? Czy coś takiego ? Czy mogę użyć rezystora 0r ?

Dławik 10uh do pinu avcc dobry ? Starczy 15ma ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.