Skocz do zawartości

Sterowanie PWM silnika 24VDC 250W


r1af2l

Pomocna odpowiedź

Witam,
Czy za pomocą takiego układu:

będę w stanie sterować, za pomocą uC i sygnału PWM, prędkością silnika DC 24V 250W. Oczywiście przy odpowiednio dobranych rezystorach i tranzystorach (schemat teoretyczny, robiony na szybko).

Może ktoś z was budował już taki "driver" i mógłby posłużyć radą.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Nie jestem ekspertem, zbudowanie dobrego drivera może nie być takie proste, więc tutaj nie pomogę. Co do schematu, jesteś pewien, że dobrze wrysowałeś tranzystor i czy sprawdzałeś maksymalne napięcie bramka-źródło?

Link do komentarza
Share on other sites

Rzeczywiście wstawiłem tranzystor w odbiciu lustrzanym, mój błąd. Co do napięcia bramka-źródło to nie sprawdzałem, jak pisałem to schemat koncepcyjny. Z tego co widzę lepiej by było sterować ten MOSFET napięciem 12V. Myślałem o tranzystorze P-MOSFET IRF9540.

Link do komentarza
Share on other sites

A dlaczego w ogóle PMOS? Przecież są z definicji albo gorsze (przy tej samej cenie) albo droższe (przy porównywalnych parametrach) niż N. Poza tym stawiając NMOS źródłem na masie masz bezproblemowe sterowanie bramką. Jako drivera możesz użyć nawet kilku bramek cyfrowych połączonych równolegle, choć przy cenach driverów nieprzekraczających kilku złotych nawet takie kombinowanie nie ma sensu:

http://www.tme.eu/pl/details/mcp1402t-e_ot/drivery-mosfetigbt/microchip-technology/

http://www.tme.eu/pl/details/mcp1416t-e_ot/drivery-mosfetigbt/microchip-technology/

Z kolei dla silnika przecież nie ma znaczenia, czy stoi na masie (jak u Ciebie) czy wisi jednym końcem na plusie a drugim jest sterowany z drenu MOSFETa. Plus dioda - równolegle do obciążenia indukcyjnego - obowiązkowo.

A napięcia bramka-źródło zwykle nie przekraczają ±20V nawet dla dużych MOSFETów, więc Twój układ nie podziała za długo.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.