Skocz do zawartości

Zastosowanie STMw swojej płytce?


PanSucharek99

Pomocna odpowiedź

Można tylko trzeba pamiętać że zasilanie 3,3V i filtrowanie zasilania jest bardzo ważne przy każdej nodze VDD kondensator 100nF i do tego 4,7uF na taką grupę. zgodnie z Data Sheet. VDDA odsprzegnięte 10nF + 1uF. To takie minimum z data sheet.

Jeszcze jakieś wyprowadzenia do programowania, JITAG, SWD albo jakiś UART + BOOTx w zależności od tego jak chcesz to programować. To też zgodnie z Data Sheet, bo to zależy wersji STM32.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Forum nie jest dobrym źródłem zbierania takiej podstawowej wiedzy o nowym procesorze. Najlepiej zacząć od strony produktu u jego producenta, bo tu jeden powie to, drugi tamto a inny zmyśli coś na poczekaniu.

Przykładowo załóżmy, że masz ochotę na coś klasy F3 np. STM32F303VC, który siedzi na popularnej płytce DISCOVERY. Zaczynasz od jego strony u ST:

http://www.st.com/content/st_com/en/products/microcontrollers/stm32-32-bit-arm-cortex-mcus/stm32-mainstream-mcus/stm32f3-series/stm32f303/stm32f303vc.html

Tam masz ogólny opis plus linki do mnóstwa dokumentów. Poznawanie scalaka możesz oczywiście zacząć od standardowej karty katalogowej (datasheet):

http://www.st.com/resource/en/datasheet/stm32f303cb.pdf

ale w przypadku projektowania sprzętu jest tam dużo informacji nadmiarowych, których odsianie początkującym może sprawiać dużo problemów. Dlatego warto zwrócić uwagę na poradniki omawiające wprost najbliższe otoczenie kostki i jej wymagania sprzętowe, tzw. "Getting started with hardware development":

http://www.st.com/resource/en/application_note/dm00070391.pdf

Tu są właśnie opisane wymagania na zasilanie, sposób jego doprowadzania i blokowania kondensatorami, typy interfejsów uruchomieniowych a często jest też wzorcowy schemat podłączenia kostki - tzw. reference design. To daje szybko przegląd tego co będziesz musiał na swojej płytce zrobić żeby nowy procesor podjął pracę i działał stabilnie. Do datasheet wrócisz (obowiązkowo) gdy będziesz potrzebował konkretnych prądów, zakresów napięć, częstotliwości, czasów itp.

Kolejnymi ważnymi dokumentami który musisz mieć pod ręką są tzw. "Programming Manual" i"Reference manual", które szczegółowo (o wiele lepiej niż datasheet konkretnej kostki) omawiają działanie CPU oraz rejestry i sposób używania wszystkich peryferiów występujących w danej rodzinie:

http://www.st.com/resource/en/programming_manual/dm00046982.pdf

http://www.st.com/resource/en/reference_manual/dm00043574.pdf

Oprócz tego ST publikuje mnóstwo dokumentów traktujących o konkretnych fragmentach/blokach procesora, np. o przetwornikach ADC:

http://www.st.com/resource/en/application_note/dm00069390.pdf

http://www.st.com/resource/en/application_note/cd00211314.pdf

czy o zegarze RTC:

http://www.st.com/resource/en/application_note/dm00025071.pdf

Musisz je czytać gdy jesteś szczególnie zainteresowany jakimś blokiem a informacje z Reference/Programming Manual wydają się za suche.

Na dole strony o STM32F303 masz wymienioną całą długą listę dokumentów. Pozaglądaj, poczytaj, przemyśl.

Przy tak skomplikowanych układach jak STM32 w zasadzie obowiązkowy jest program wspomagający mapowanie peryferiów na piny. Procesory te mają ogromne możliwości rekonfiguracji swojego wnętrza i bez takiego narzędzia chyba nie jest możliwe optymalne zrobienie PCB. Sygnały z każdego bloku peryferyjnego (SPI, UART, I2C, timery) mogą być wypuszczone na wiele pinów, ale nie każdy sygnał na każdy pin - program tego pilnuje i pokazuje wzajemne blokowanie się peryferiów. Ma to szczególne znaczenie przy mniejszych obudowach, gdzie nie masz szans wykorzystać wszystkiego co w procku siedzi. Musisz wtedy podjąć decyzje czego potrzebujesz koniecznie (np. dwa UARTy i 3 wejścia ADC) a co schować i zapomnieć (np. Ethernet lub DAC). Po ustaleniu konfiguracji pinów program CUBE generuje nawet kawał kodu w C w którym dokonywane są inicjalizacje peryferiów i pinów. To naprawdę ułatwia robotę a co najważniejsze umożliwia szybkie przetestowanie wielu wariantów i ocenę czy Twoje wymagania w ogóle dadzą się spełnić w tej obudowie i w tej wersji układu:

http://www.st.com/content/st_com/en/products/embedded-software/mcus-embedded-software/stm32-embedded-software/stm32cube-embedded-software/stm32cubef3.html

Oprócz tego, akurat w przypadku procesorów które mają swoje developerskie płytki, warto korzystać z dokumentacji tych kitów. Tu masz STM32F3DISCOVERY:

http://www.st.com/content/st_com/en/products/evaluation-tools/product-evaluation-tools/mcu-eval-tools/stm32-mcu-eval-tools/stm32-mcu-discovery-kits/stm32f3discovery.html

Dostajesz gotowy schemat i przykładowe aplikacje. Przynajmniej w zakresie hardware'u nie musisz niczego się domyślać lub wyważać otwartych drzwi.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.