Skocz do zawartości

Sonar z przetwornikiem dwukierunkowym


nes86

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

nes86, mam małą prośbę. Wykonałem układ wg. Twojego schematu, niestety mam problemy z uruchomieniem. Oscylogram mam daleki od tego co podałeś.

Użyłem czujnika BPU-1640TOAH12, na pinach sygnał nadawania jest jak powinien.

Nie bardzo natomiast mogę zobaczyć odpowiedź.

Chyba tylko dzwonienie widzę na oscyloskopie. Mam taką prośbę, mógłbyś podać dokładniejszy opis, gdzie i jaki sygnał powinien się pojawić?

Link do komentarza
Share on other sites

Przebiegi w dwóch najważniejszych miejscach są na oscylogramie. Bezpośrednio na przetworniku sygnał odbierany jest tak słaby, że ciężko go czasami zauważyć. Może spróbuj na początek wykorzystać te przetworniki tak jak przetworniki jednokierunkowe, wtedy łatwiej będzie znaleźć błąd.

Nie wiem czy czytałeś instrukcje, ale pisze w niej, że sonar mierzy odległość dopiero od 50cm. Jest to spowodowane tym, że dzwonienie trwa tyle ile fala dźwiękowa potrzebuje na przebycie jednego metra. Ważne jest też aby zasilanie było dobrze odfiltrowane od zakłóceń.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Już sobie poradziłem. Przy podanych na schemacie elementach nie chciało mi za nic ruszyć.

Zmieniłem wg. układu w AVT-2822 i poszło.

Na pewno masz filtry dobrze policzone?

Link do komentarza
Share on other sites

Elvis, Filtry dobierałem tak trochę doświadczalnie żeby uzyskać jak największy zasięg, a skoro działają więc jest chyba dobrze 🙂. Eksperymentowałem z filtrem z układu AVT-2822, jest on dobry ale na pewno nie uzyskasz na nim 5,5metra zasięgu.

esio, pisałem, że czujnik mierzy odległość od 50 cm, a maksymalny zasięg to 5,5m. Maksymalny zasięg możesz zmniejszyć do 50cm, do 30cm nie da rady 🙁. Mimo, że nie zmierzysz nim odległości mniejszych niż 50cm to jest on w stanie wykryć obiekty znajdujące się w odległości 0-50cm.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeden impuls byłoby bardzo ciężko wykryć. Każde zakłócenie traktowane byłoby jako sygnał. Więc to raczej kiepski pomysł.

Lepiej użyć oddzielnego nadajnika i odbiornika ultradźwięków. Wtedy można uzyskać mniejsze odległości pomiaru.

Link do komentarza
Share on other sites

Temat stary jak świat, ale ja postanowiłem wykonać ten sonar w 2017 roku 🙂

Płytka zrobiona, elementy polutowane, ale jest problem z zaprogramowaniem procesora.

Otóż ja piszę w Bascomie i tutaj sprawa wygląda inaczej - konfiguruję fusy, a potem kompilacja .bas do .hex i wgrywam przez programator USB.

Jak to zrobić w przypadku plików załączonych przez autora?

W załączonym pakiecie jest kilka plików w C - nawet nie wiem, który jest ok?

Jak to skompilować i no i jakie fusy ustawić?

POMOŻE KTOŚ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.