Skocz do zawartości

Dziwna reakcja serwomechanizmu ?


BuxBleed

Pomocna odpowiedź

Witam, mam problem z serwem typu micro.

Napisałem taki program testowy :

#include <Servo.h> 

#define S 7 

Servo serwomechanizm;  

void setup() 
{ 
 serwomechanizm.attach(S);  
 serwomechanizm.write(0);    
} 

void loop() 
{ 
 serwomechanizm.write(90);
 delay(1000);
 serwomechanizm.write(0);
 delay(1000);
}

Efekt działania :

No i zgodnie z tym programem serwo powinno ustawić się w pozycji początkowej 0° po czym przesunąć się o kąt 90° a po sekundzie wrócić znowu na pozycję 0° poczekać sekundę i tak w kółko...

No ale ale właśnie przy powrocie są takie "tyknięcia" jedno albo dwa, o nieznanej mi przyczynie. Serwo powraca na pozycję początkową, 1-2 razy "stuka" i potem znowu się obraca. Kod programu nie uwzględnia takiej możliwości...

Serwo zasilane przez przetwornicę step-up/step-down - S7V8A 2,5-8V 1A. Na wyjściu zmierzone multimetrem 5V. Arduino zasilane przez złącze DC za pośrednictwem zasilacza impulsowego 12V/1A.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Narysuj schemat montażowy całości: wszystkie elementy jako prostokąty ze szczególnym uwzględnieniem przewodów połączeniowych. A więc skąd i dokąd poprowadziłeś kable masy i zasilania i sygnałowe. Wrysuj też płytkę stykową.

2. Z czego zasilasz przetwornicę - to najważniejsze. Mam nadzieję, że nie z Vcc (5V) Arduino ani nie z baterii 9V.

3. Multimetr pokazuje wartość średnią, nie zobaczysz na nim np. krótkich zapadów (szpilek) ogłupiających elektronikę serwa.

4. Upewnij się, że procesor nie resetuje się w czasie pracy. Zapalaj na kilkaset ms jakąś diodkę LED jednokrotnie po starcie kodu, tylko w funkcji setup(). Jeśli zobaczysz jej mrugnięcie w czasie pracy z serwem, coś jest nie tak z zasilaniem procesora.

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy komu - mi nie, ale to Twój układ i chyba coś w nim nie teges, prawda?.

Po pierwsze wytłumacz po co ta przetwornica. Przecież robi 5V z 5V więc to tylko czysta strata. Pieniędzy i mocy, bo przecież kosztuje swoje i nie ma 100% sprawności. Po drugie przetwornica nie urodzi mocy sama z siebie. Wszystko co wypuszcza do serwa bierze z Vcc Arduino a od dawana młotkujemy, że wara z wszelkimi silnikami od szyny zasilania procesora. Stamtąd możesz zasilać tylko delikatne rzeczy: czujniki, diodki itp. Przetwornica - żeby zaspokoić apetyt serwa - będzie stawała na głowie by na wyjściu było te założone 5V a będąc układem stepup/stepdown ma gdzieś, że jej napięcie wejściowe trochę spadnie. Natomiast procesor jest na to czuły i zdycha gdy jego pokładowy, słaby stabilizator 5V obciążasz startującym silnikiem serwa.

Dobrałeś ją trochę bez sensu, bo jeśli Arduino zasilasz z mocnego zasilacza 12V, to wypadałoby mieć taką co wytrzymuje te 12-15V i robi z tego porządne 5-6V dla serwa. Teraz to nie masz za bardzo do czego ją podłączyć chyba że przejdziesz na zasilanie wszystkiego z np. LiPola 2S lub obniżysz napięcie zasilacza.

Zrób test z diodką LED, to wskaże gdzie jest problem.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bateria 9V będzie odpowiednia ?

Niby tak, ale nie do końca. Baterii 9V (6F22) lepiej nie stosować do takich rzeczy ze względu na małą wydajność prądową i małą pojemność. Skoro masz zasilacz na 12V to nim możesz zasilać przetwornicę.

Link do komentarza
Share on other sites

"Serwo zasilane przez przetwornicę step-up/step-down - S7V8A 2,5-8V 1A"

"Mam nadzieję, że nie z Vcc (5V) Arduino ani nie z baterii 9V."

" Bateria 9V będzie odpowiednia ? "

"Teraz to nie masz za bardzo do czego ją podłączyć chyba że przejdziesz na zasilanie wszystkiego z np. LiPola 2S lub obniżysz napięcie zasilacza"

"Input voltage: 2.7 V to 11.8 V" - to z instrukcji przetwornicy.

"Skoro masz zasilacz na 12V to nim możesz zasilać przetwornicę"

Ręce opadają..

Link do komentarza
Share on other sites

"Input voltage: 2.7 V to 11.8 V" - to z instrukcji przetwornicy.

Ups, zajrzenie do dokumentacji przetwornicy już było dla mnie zbyt dużym wysiłkiem (no i niezbyt dokładnie przeczytałem Twój poprzedni post Marku). Przepraszam.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.