Skocz do zawartości

Ardurino sterowanie cewką elektrozaworu gazowego


Katoo28

Pomocna odpowiedź

Witam , posiadam cewkę z elektrozaworu gazowego 10W i mam problem z jej wysterowaniem. Używam schematu z tego linku

https://majsterkowo.pl/jak-sterowac-dowolnym-urzadzeniem-za-pomoca-pilota-i-arduino/

w wersji z bt136 i cny17-3, gdy podłączam diode led to fajnie miga , gdy podłączę cewkę to niema reakcji , bo z drugiej strony mam kolejną i mam pod nią podłączony miernik i mierze napięcie. Chciałbym żeby pulsował lecz jest tylko jeden impuls i koniec. Czy ktoś coś doradzi?

Link do komentarza
Share on other sites

Arduino może z nóżki 5V dostarczyć maksymalnie 200mA prądu -- jak spróbujesz pociągnąć więcej, to ryzykujesz uszkodzenie. 10W przy 5V to jest 5A. Musisz to zasilać z czegoś innego. Sprawdź też czy ten tranzystor taki prąd wytrzyma.

Link do komentarza
Share on other sites

Przecież nie podłączyłem bez pośrednio do arduino lecz przez cny17 ,a następnie na triaka bt136. Więc nie ma tu mowy o jakimś upaleniu. Gdy podłączę diodę to fajnie miga lecz gdy podłączę cewkę jest tylko 1 impuls . Korzystam dodatkowo z osobnego źródła napięcia dla cewki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Panowie , to jest cewka od elektrozaworu gazowego z samochodu i ma 10W . Napięcie zasilania cewki to osobny transformator 12V prądu stałego, i jak podłącze pod triaka diode led z rezystorem to miga jak należy .Lecz gdy podłącze cewkę ze sprężyną i trzpieniem to cewka cały czas trzyma ,a chciałem sobie taką zabawkę zrobić i pobawić się z szybkością pracy tego elektromagnesu.

Link do komentarza
Share on other sites

Transformator prądu stałego? O czymś takim nie słyszałem - jesteś pewien, że wiesz co robisz i podłączasz?

Zapytałem o przebieg prądu, bo to ważne dla wyłączania triaka. Ogólnie triaki są przewidziane do pracy w układach prądu przemiennego, więc jeśli masz prąd stały to powinieneś użyć tranzystora. Inna sprawa to cny17 - ten dla odmiany wyposażony jest w fototranzystor, więc będzie dobrze pracował przy prądzie stałym, ale nie przy przemiennym. Dlatego w komplecie z bt136 używa się optotriak (z detekcją przejścia przez zero).

Jest jeszcze jedna możliwość - może używasz prądu przemiennego, bt136 jest wtedy ok, ale nie dałeś mu gasika. Niestety bez schematu i dokładnego opisu ciężko jest cokolwiek pomóc.

Link do komentarza
Share on other sites

W pierwszym poście jest link do artykułu, a nie schemat. Z tego co widzę nawet ten podlinkowany artykuł nie zawiera schematów, a jedynie rysunki w fritzing-u. Teoretycznie z takich rysunków można byłoby odczytać schemat ideowy, ale zawsze łatwiej się rozmawia jeśli używamy schematów.

Niestety nie napisałeś, który rysunek opisuje Twój projekt - albo ja nie potrafię go odszukać. Jest jeden z triakiem, ale nie używa cny17-3.

A jak chodzi o zamianę elementów - nie można losowo podmieniać elementów elektronicznych i liczyć, że może zadziałają. Podonie nie należy oczekiwać, że częściowo pozmieniane schematy z niewiadomego źródła w internecie zadziałają poprawnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.