Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #3 - układ Darlingtona


Komentator

Pomocna odpowiedź

kurs_podstaw_elektroniki_mini_3.thumb.png.9c9713317212cccfd675956297047d0a.png

W kursie elektroniki na poziomie I omówiliśmy tranzystory bipolarne. Oczywiście temat ten nie został wtedy wyczerpany. Tym razem omówimy specyficzną sytuację, gdy odpowiednio łączymy dwa tranzystory bipolarne w tzw. układ Darlingtona. Dzięki temu uzyskamy połączenie o bardzo ciekawych właściwościach.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hi, moze ja czegos nie zrozumialem ale 🙂 Zmierzylem prad kolektora i emitera w tranzystorze BC, bylo to kolejno 12,2mA i 12,63mA. Spodziewalem sie wiekszych pradow w tranzystorze MPS. Ale tu prad kolektora i emitera byl odpowiednio: 10,45mA i 10,72mA. Wiec cos to wzmocnienie nie dziala albo czegos nie skumalem? Help! 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Piotr.B, witam na forum 🙂 Jest to możliwe, układ może nawet reagować na zbliżanie dłoni. Przy okazji jest to dobry przykład na to, aby nie zostawiać w elektronice niczego "wiszącego w powietrzu", bo możemy łapać różne niechciane "śmieci" z otoczenia.

Link do komentarza
Share on other sites

@Markon, całą ideą tego układu jest właśnie jego bardzo duże wzmocnienie, co przekłada się tutaj na czułość. Wydaje mi się jednak, że w tym przypadku to nie zbliżanie do linii grafitowej uruchamia diodę. Zobacz czy dioda nie świeci się już w momencie gdy dotkniesz przewodu ręką. Człowiek w takiej sytuacji działa jak duża antena, która zbiera różne sygnały z otoczenia. Darlington jest tak czuły, że może wzmacniać te zakłócenia do poziomu, który wyzwala świecenie diody 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mój układ nie chce działać. Męczę się z tym już drugi dzień i nie wiem czy coś źle podłączyłem czy jest inny powód. Na zdjęciu jest tranzystor BC546 a MPSA29 wpinam na odwrót i przy żadnym dioda nie chce zaświecić niezależnie jak bardzo przesuwam przewód po linii.

IMG_20190821_191702.thumb.jpg.5610b83e89cc8a9ce70327ce53691341.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker wtedy dioda elegancko świeci. Ale dobra nie było tematu. Dziś usiadłem do tego na spokojnie, zacząłem kombinować i działa. Nie potrafię ci powiedzieć co zrobiłem, ale liczy się ostateczny efekt😄. Na zaznaczonych miejscach dioda wyraźnie świeciła. W przypadku BC546 delikatnie świeciła już trochę wcześniej ale było to bardzo niewyraźne światło.

IMG_20190822_160407.thumb.jpg.a1acea9ce584b0d414e17fbf37764702.jpg

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.