Skocz do zawartości

Czujnik odległości na zewnątrz(warunki atmosferyczne) - niezawodność


Agregat

Pomocna odpowiedź

Witam

Mam do zbudowania automat do łuparki hydraulicznej który będzie ustawiał wysokość miecza łupiącego na odpowiedniej wysokości zależnie od grubości łupanego pieńka. Czujniki odległości będą musiały pracować w każdych warunkach jakie mamy na zewnątrz + kurz, pył, czasem trociny w powietrzu z piły łańcuchowej. Jeżeli pomiary w max 5% będą błędne nie stanowi to problemu.

Pierwszy czujnik będzie zawieszony nad przecinanym pniem(myślałem o czujniku [edit: ultradźwiękowym]) a drugi pod mieczem łupiącym(tutaj pomiar może być dotykowy).

Jakie typ czujników odległości zapewnią niezawodną pracę w tak ciężkich warunkach? Co byście proponowali?

Link do mojej maszyny

W innej maszynie dobrze widać miecz łupiący:

Za podpowiedzi z góry dziękuje ponieważ jest to mój pierwszy taki projekt. Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem musisz pomyśleć trochę w poprzek. Czujniki i elektronika są fajne, ale za dobry, przemysłowy czujnik odległości zapłacisz nawet i kilka tysięcy. A zabawka w postaci elementu za 30zł raczej się nie sprawdzi. Do tego dochodzi zapylenie, osadzanie się brudu i trocin na szybce itd..

Weź pod uwagę albo czujnik dotykowy: rolka na odchylanym ramieniu z uszczelnionym potencjometrem - coś jak czujnik paliwa w zbiorniku samochodu albo czysta mechanika: taka sama rolka, ale przez cięgno ustawiająca położenie tego łupaka.

Jak rozumiem nawet w rozwiązaniu elektronicznym nie musisz mieć drugiego czujnika, tego od wysokości noża, bo jego serwonapęd i tak będzie wiedział gdzie on jest.

Co to jest czujnik częstotliwościowy?

Link do komentarza
Share on other sites

Wysokość noża ustawiana jest hydraulicznie wiec potrzebuje dwóch czujników i chciałbym zrealizować to na elektronice.

Zdecyduje się na dwa czujniki dotykowe w takim razie. Chciałbym zbudować ten automat na Arduino. Czy stanowi jakąś większą różnicę jaki typ czujników zastosuje np. który będzie mi łatwiej zaprogramować?

Zamiast czujnik ultradźwiękowy napisałem częstotliwościowy. Pomyłka.

Link do komentarza
Share on other sites

Hej, rozumiem że cel jaki chcesz osiągnąć to równy podział pieńków na ćwiartki, tak?

Coś jak na tym rysunku?

IMG_5887c034807a2301.png

To ja proponuję założenie, na osi tego czegoś dociskającego pieńki, enkodera absolutnego. Czujnik taki wskazywałby kąt pod jakim wychylone jest to ramię dociskające, a jest on tym większy im grubszy jest pień.

Rysunek:

IMG_5887c19b845d22114.png

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.