Skocz do zawartości

Technika cyfrowa - #7 - sterowanie wyświetlaczem 7-seg.


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Przedostatni artykuł dotyczący podstaw techniki cyfrowej będzie poświęcony układom scalonym, które we wnętrzu posiadają różne połączenia, omówionych wcześniej, funktorów logicznych. Takie układy, w przeciwieństwie do pojedynczych bramek, są przeznaczone do wykonywania ściśle określonych zadań. Tym razem sprawdzimy jak w praktyce działa sterownik wyświetlacza.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

To dziwne ale po podłączeniu układu do zasilania pojawia mi się losowa cyfra. Dodam że miałem tylko wyświetlacz ze wspólną anodą i musiałem użyć bramek odwracających. Wszystko działa, tylko dlaczego pojawia mi się ta losowa liczba? To wina bramek, czy układu 4026?

Link do komentarza
Share on other sites

NeghMC, jeśli wszystko jest odpowiednio podłączone, to nie masz czym się przejmować. Podczas startu w układzie pojawiają się stany nieustalone, co może prowadzić do takich zachowań. Rozwiązaniem jest ręczny reset po starcie, albo dodanie kilku elementów, które samoczynnie będę resetować układ w momencie podłączenia zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tutaj pobawiłem się dłużej. Mam kilka typów wyświetlaczy i fajnie było korzystać z not żeby coś złożyć

Tu np. mam wyświetlacz fys 3611ae 21. Nie wiem co prawda gdzie w tym wypadku wcisnąć kondensatory C2 i C3, ale działa bez tego (podobnie miałem na poprzedniej lekcji).

Tu zadanie dodatkowe - 1 - przycisk wyłączający zliczanie nowych wartości (aż się prosi o zastosowanie bramki not); 2 - przycisk zliczający nowe wartości; 3 - zerowanie wartości; 4 - przycisk wyłączający wyświetlacz; 5 - diody sygnalizujące stan wyjścia carry out - czerwona stan od 0 - 4, żółta 5 - 9.

Link do komentarza
Share on other sites

Aby wykorzystać jeszcze jedną możliwość przedstawionego układu scalonego proponuję jeszcze jedno (proste) zadanie dodatkowe: dodać diodę sygnalizującą wyłączony licznik (przynajmniej wiadomo, że został wyłączony celowo, a nie z powodu wypięcia się jakiegoś kabelka).

Świetny kurs, super zabawa, szkoda, że już się zakończył 🙁

BTW zastanawiam się, jak zrobić, aby dioda sygnalizowała wyłącznie zbocze narastające (np. przy przejściu z 9 do 0).. czy trzeba by było użyć innego układu scalonego, czy jest możliwe zrobienie czegoś takiego przy posiadanych przeze mnie elementach. Do głowy przychodzi mi tylko układ "pamiętający", ale póki co nie mam pomysłu, jak go zaprząc do pracy.

Link do komentarza
Share on other sites

W jaki sposób dioda miałaby sygnalizować zbocze narastające? To nie jest stan który można zobaczyć tylko zdarzenie, trwające kilkanaście nanosekund. Jeśli dioda miałaby pokazywać jakiekolwiek zajście tego stanu to tak, musisz użyć układu pamiętającego czyli dowolnego przerzutnika np. typu RS lub D. Wtedy zapalałaby się przy pierwszym wystąpieniu zbocza i zostawałaby w tym stanie albo do ręcznego wyzerowania przerzutnika (kolejny przycisk) albo np. do kolejnego zbacza - które by ją gasiło. To zależy od tego jaki przerzutnik i jak połączony byłby użyty.

Możesz też użyć tzw. przerzutnika monostabilnego wyzwalanego zboczem narastającym. Takie coś aktywuje się tylko na określony czas więc po każdym zboczu dioda świeciłaby np. przez 0.5s. Czas określasz w takim układzie elementami RC.

Wyjście przeniesienia służy w 4026 raczej do łączenia liczników w szeregi. Budując drugi taki sam układ z wyświetlaczem, ale jego wejście zegarowe podłączając do wyjścia CO poprzednika dostajesz licznik jednostek i dziesiątek a więc o pojemności 100 impulsów a nie 10 jak do tej pory. Teraz trzeba się porządnie nastukać by wyświetlić 99 🙂 Te procedurę możesz powtarzać wielokrotnie dostając coraz dłuższe łańcuchy liczące.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć! U mnie wystąpił taki problem: zrobiłem wszystko dokładnie według powyższej instrukcji (sprawdzając wszystko kilkukrotnie) i jedyny efekt, jaki uzyskuję, to wyświetlające się "zero", bez żadnej reakcji na jakiekolwiek bodźce. Jaka może być tego przyczyna?

Link do komentarza
Share on other sites

mati3594, witam na forum. Wiem, że zabrzmi to brutalnie, ale raczej na 99% problemem jest to, że jednak coś zrobiłeś inaczej niż w kursie, ponieważ nikt inny przez ponad rok nie zgłosił takiego problemu 😉 Zacznijmy od tego czy używasz dokładnie tych samych elementów jak te, które są w kursie? Pytam, ponieważ nie widzę, żebyś miał zarejestrowany jakikolwiek zestawy (sprawdzam na podstawie maila z forum).

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za szybką odpowiedź. Niestety, działam na tych samych elementach, które wyszczególnione są w kursie, na tym samym napięciu. Jedyną różnicą jest display, przy czym dobrałem inny o dokładnie tych samych parametrach (LSD052AUE-102). Jednakże wyświetlacz jest, można powiedzieć, "na końcu" całego układu, nie powinien on wpływać na jego działanie (w szczególności biorąc pod uwagę podobne obciążenie prądowe). Co do poprawności montażu układu również nie mam wątpliwości - składałem go kilkukrotnie, za każdym razem z tym samym efektem.

Osobiście przypuszczam, że być może sterownik jest uszkodzony. Zapytałem natomiast, bo liczyłem po cichu, że być może ktoś spotkał się już z podobną reakcją układu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.