Skocz do zawartości

Łazik marsjański - zawieszenie


kierzkos11

Pomocna odpowiedź

Witam, planuję zbudować coś typu łazika marsjańskiego ale mam problem z zawieszeniem. Zawieszenie ma wygladać jak w załącznikach. Chodzi mi gdzie nabyć odpowiednie teleskopy i resory, gdzie kupić taki stelaż? Całość będzie jak na zdjęciach miała 6 kół i ważyła 25-30kg. Pozdrawiam.

Koła które mam zamiar użyć - Dagu Wild Thumper:

https://botland.com.pl/kola/2119-kola-dagu-wild-thumper-120x60mm-2szt.html

Silniki - Pololu 37Dx52L z przekładnią 19:1 :

https://botland.com.pl/silniki-dc-standard-z-przekladnia/49-silnik-pololu-37dx52l-z-przekladnia-191-.html

Lazik_marsjanski_Hyperion_6140552.thumb.jpg.a48c3135167fba496f0b76324f0a7387.jpg

83374489_a8872247e4cc62fcdce505ab4f7d3d3d75047000.thumb.jpg.dfa97efb51315eebbf57bc46923f2e10.jpg

d8b60a52-e505-4847-a840-264e1fe22132.thumb.jpg.2d192fcd474e73cc5e7702bec55454f6.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Te silniczki to bardziej do obracania kamerki się nadadzą bo chyba nie do napędu takiego terenowego kloca. Przecież 5kgcm po założeniu tego kółka to ręką zatrzymujesz nie wyjmując jej z kieszeni. Jeśli z każdego kółeczka dostaniesz maks 10N siły napędowej to na co Ty chcesz wjechać 25kg pojazdem? Chyba że ma to być zabawka na jakąś wystawę, nie wiem, do muzeum zdobywców kosmosu itp?

Może bardziej już coś takiego:

http://allegro.pl/silnik-elektryczny-z-przekladnia-12v-200w-7716lz-i6662246803.html

Przemyśl sobie jeszcze założenia, pogadaj z ludźmi którzy budują podobne rzeczy. Szkoda żebyś się wykosztował na bezsensowne części. No i kawałek warsztatu będziesz potrzebował: dostęp do frezarki i tokarki minimum lub trochę kasy na zlecenia wykonania tego u obcych.

Może wg dobrych rad deshipu zbuduj najpierw coś małego i sprawdź założenia dot. napędów, zawieszenia, osiągów?

Link do komentarza
Share on other sites

Aż takie silniki?! Jaki akumulator do tego użyć? Chciałbym raczej zrobić jeden duży projekt mam na to 4200zł. Więc jeśli kupię te silniki to jak wykonać te zawieszenie? Skąd kupić rzeczy itp? No i tak oszacowałem te 25kg i teraz myślę, że przesadziłem łazik może ważyć 15kg.

Link do komentarza
Share on other sites

To nawet w przypadku 15 kilogramów taki silnik może okazać się niezbyt dobrym wyjściem. Masz w ogóle jakiś sensowniejszy zamysł tego co chcesz zrobić, czy na razie po prostu orientacyjnie do tego podchodzisz? POd uwagę musisz wziąć wiele aspektów.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Możesz rozwinąć? Co brać pod uwage? I znalazłem silniki co moment mają 14kg*cm to chyba będą lepsze, 6 silników myślę, że da rade? Chciałbym się niedługo za to zabrać więc pisze tu, żeby się dopytać co i jak :/

Link do komentarza
Share on other sites

Też myślałem nad właśnie tym podwoziem ale zbraknie mi troche miejsca na kamere, panel słoneczny, i inne czujniki, i ednak wolał bym więcej samodzielnej pracy w to włożyć. Łazik będzie ważył do 15kg i 6 silników z momentem 14kg*cm wydaje mi sie wystarczające.. Teraz tylko jak zbudowac takie zawieszenie, skąd wziąć takie rezystory? Skąd stelaż?

[ Dodano: 21-01-2017, 00:49 ]

PS. Twojego robota jak sterowałeś? Poprzez WiFi? I z jakiego procesora?

Link do komentarza
Share on other sites

Panel słoneczny? To przewidujesz całodzienne postoje pod gołym niebem gdzieś w lato na plaży? Bo chyba nie zasilanie na bieżąco? Robot musiałby wtedy wyglądać jak naleśnik poruszający się po łatwym, płaskim terenie a najlepiej to z górki..

Pooglądaj trochę innych konstrukcji. Zwróć uwagę na szczegóły zawieszeń, liczbę kół, sposób przeniesienia mocy z silników na koła, miejsce mocowania silników, rodzaj opon itp. To wszystko zamienia się na komplikację konstrukcji, koszty, trudność wykonania, ale i osiągi w terenie. Nie zawsze jest to 6 kół, nie zawsze masz niezależne zawieszenia. Zwróć uwagę np. na mechanizmy typu rocker-bogie:

Tu masz kilka przykładów różnych podwozi. Co prawda skala nie ta o jakiej marzysz, ale do pierwszych eksperymentów z kartonowymi pudełkami po (małych) butach powinno wystarczyć:

https://www.servocity.com/kits/robot-kits

W każdym razie zanim kupisz cokolwiek dobrze jest usiąść z ołówkiem i kartką i naszkicować parę pomysłów. Dopiero po etapie rysowania, a najlepiej dyskutowania, dodawania i odrzucania takich wstępnych koncepcji warto usiąść do kompa i przesymulować kilka pomysłów, które wygrały konkurs burzy mózgów. To wszystko trwa, ale i tak w ostatecznym rozrachunku jest dużo tańsze i szybsze niż robienie czegoś bez przemyślenia a potem przerabianie lub wręcz wyrzucanie i zaczynanie od nowa.

"..planuję zbudować coś typu łazika marsjańskiego ale mam problem z zawieszeniem"

Naprawdę już tylko z zawieszeniem? To jesteś w megakomfortowej sytuacji.

Na razie "wydaje" Ci się wiele rzeczy. Może pokaż jakieś plany, rysunki itp. O czym tu rozmawiać skoro nie dysponujesz nawet mglistym wyobrażeniem tego co chcesz osiągnąć. Postaw sobie jakieś konkretne założenia: na pokładzie ma mieć to i to. W komunikacji chcę mieć: jeden obraz z kamery live wybranej z 4 możliwych (np. na chwytaku, na wieży - obracana pan-tilt, do tego szerokokątna i podczerwona), pełna telemetria z czujników wielkości fizycznych plus stany zasilania, moce każdego silnika, obroty itp, żadnej autonomii tylko zdalne sterowanie itd. Ma przejeżdżać przez takie rowy, takie rozpadliny i wjeżdżać na takie pochyłości. Ma sobie radzić z wodą do takiej głębokości i pudłami kartonowymi - przepraszam - progami skalnymi o takiej wysokości. Z takich podstawowych założeń wychodzą wielkości, wysokości, masy, moce, momenty, średnice itd. A przynajmniej można coś zakładać, szacować. Ty dobierasz silniki i już liczysz pieniądze do mglistej wizji. Zanim polecisz na Marsa radzę posiedzieć chwilę na Ziemi.

Co więcej, będąc na kilku europejskich edycjach Mars Rover Challenge (ERC):

https://www.forbot.pl/forum/topics37/mars-rover-challenge-2015-checiny-vt11591.htm?highlight=rover+challenge

https://www.dropbox.com/sh/k4fcyh5xhzd8nl9/AAC5gQsKQy8m5KtQleIjjFQ6a?dl=0

nie widziałem nigdy drużyny jednoosobowej. Zawsze są to zespoły liczące po 3-8 członków merytorycznych. Mechanicy od napędów, zawieszeń, specjaliści od łączności radiowej, programiści no i na końcu pilot - człowiek który odpowiada za spójne zachowanie robota w czasie konkurencji. Nie chcę Ci ę zniechęcać, ale duży, niezawodny robot robiący masę różnych rzeczy to wyzwanie na lata dla kilku zaangażowanych osób z niezłym budżetem. Może dlatego warto zaczynać w mniejszej skali?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie mówie nigdzie, że mam problem tylko z zawieszeniem, założyłem na innych forach jeszcze 2 tematy dotyczące komunikacji itp. Co do panelu słonecznego to nie mówie, że akumulator będzie ładowany tylko z tego panelu, chcę po prostu troche podładowywać go w czasie jazdy. Ogólnie masz rację, może kupie gotowe zawieszenie i zrobię coś na mniejszą skalę, tylko zależy mi na tym chwytaku z serwomechanizmów (kupię już gotowy) i na tym panelu słonecznym. Dzięki za pomoc 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.