Skocz do zawartości

Joystick + silnik dc + arduino uno


Barwrc

Pomocna odpowiedź

Witam przeglądałem internet lecz nie znalazłem odpowiedzi. Chciałbym za pomocą joysticku sterować kierunkiem obrotów silnika dc jak i jego prędkością. Jest wiele przykładów ale dla sterowania serwem a nie silnikiem do. Wychylenie w przód lewe obroty. Wychylenie w tył prawe obroty. Czy posiada ktoś jakiś przykładowy skecz?

Link do komentarza
Share on other sites

Znam kilka skeczy, niektóre nawet fajne...

Jeśli ma to być na Arduino, to przypomnij nam proszę jak wygląda funkcja do ustawiania położenia serwa i jak wygląda funkcja do sterowania prędkością silnika oraz w czym problem by zamienić w kodzie jedną na drugą? Tu raczej gotowców nie dajemy. Będziesz musiał wysilić się choć odrobinę i ogarnąć temat albo.. poszukać gdzie indziej.

No, ale najpierw napisz o tych funkcjach, potem pójdzie już łatwiej, zobaczysz.

EDIT: Chyba jednak skeczy, nie skeczów..

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Niewiele zrobisz dopóki nie będziesz wiedział jaki jest zakres wyników pomiarów joysticka. Może najpierw podłącz go do Arduino i napisz prosty program wypisujący co ADC widzi przy wychylaniu do pozycji skrajnych a co w położeniu neutralnym. Dopiero wtedy zobaczysz co naprawdę masz na wejściu i dobierzesz współczynniki wywołania map() do żądanego zakresu PWM silnika. I zanim podłączysz silnik także wypisuj PWM i kierunek na monitorze portu. W ten sposób szybko upewnisz się, że pomiary i przeliczanie dobrze działają.

Zrób jakąś strefę martwą wokół pozycji neutralnej joysticka.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam jeszcze pytanie. Posiadam sterownik tb6612fng. Jeden kanał działa ok silnik kręci się w obie strony. Gdy podłącze go pod drugi i zmienię piny silnik kręci się tylko w jedną stronę. Gdy ma się zmienić kierunek po zatrzymaniu następuje brak reakcji. Zamiana pinów nic nie daje. Silnik kręci się tylko w lewo . Czy to może być błąd w podłączeniu czy uwalony kanał?

Link do komentarza
Share on other sites

Kopiowanie gotowych rozwiązań nie jest najlepszym wyjściem, żeby się czegoś nauczyć. Właściwie to niczego się tak nie da nauczyć.

A kto powiedział, że skopiowałem gotowe rozwiązanie?? wykorzystałem tylko bibliotekę. Kod napisałem sam. Po to przecież są gotowe biblioteki żeby z nich korzystać no nie ?

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście, że można korzystać z gotowych bibliotek. Nie wiem dlaczego tym się zajmujesz, ale jeśli chcesz się czegoś nauczyć, to korzystanie z gotowej biblioteki to czegoś tak stosunkowo prostego nie jest najlepszym rozwiązaniem, przynajmniej według mnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście, że można korzystać z gotowych bibliotek. Nie wiem dlaczego tym się zajmujesz, ale jeśli chcesz się czegoś nauczyć, to korzystanie z gotowej biblioteki to czegoś tak stosunkowo prostego nie jest najlepszym rozwiązaniem, przynajmniej według mnie.

Zapamiętam Twoje słowa i będę się starać sam wszystko robić krok po kroku 🙂 temat uwazam za zamkniety

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.