Skocz do zawartości

Chwytak Robotic Claw MKII Sparkfun kompatybilne serwa


Rayu85

Pomocna odpowiedź

Witam, mam problem. Kupiłem chwytak https://botland.com.pl/chwytaki-uchwyty-gimbale/1628-chwytak-metalowy-robotic-claw-mkii-sparkfun.html

oraz dedykowane serwo https://botland.com.pl/serwa-typu-medium/1927-serwo-dgs-s90-s05nf-medium.html.

Niestety serwo okazało się uszkodzone i zostało odesłane do reklamacji.

Informację zwrotną dostałem, że niestety cała partia tych serw jest uszkodzona i proponują wymianę na inne.

Dodatkowo usilnie nie chcą udzielić odpowiedzi kiedy można spodziewać się nowej serii sprawnych serwomechanizmów.

(coś mi mówi że mają zamiar nadal sprzedawać te pomimo wady fabrycznej - w skrajnych pozycjach przekrzywia się wał, i serwo nie może ustawić się w pozycji końcowej)

I teraz moje pytanie czy ktoś może ma taki chwytak i używa go z jakimś innym serwem niż to dedykowane?

Najbardziej zbliżone wydaje mi się to: https://botland.com.pl/serwa-hitec/2233-serwo-hitec-hs-82mg-medium.html ale nie mam pewności czy będzie pasować.

Jesli ktoś ma doświadczenia z tym chwytakiem to będę wdzięczny za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chwytak przystosowany jest do serwa wielkości medium/mini to większość tej klasy będzie wymiarami pasować. Z rysunku chwytaka widzę, że krytyczny jest tak naprawdę tylko odstęp między otworami mocującymi, bo ani wysokość ani grubość serwa raczej tu nie robią. Ten odstęp z kolei w serwie nie ma aż takiego znaczenia, bo otwory w "uszach" serwa są zwykle otwarte na zewnątrz (albo łatwo je przerobić na takie) i śrubki mogą być lekko przesunięte bez szkody dla sztywności. Mówię o wymiarze D - z resztą brakuje go w dokumentacji serwa 🙁

http://botland.com.pl/index.php?controller=attachment&id_attachment=482

Hitec HS82 to markowe, bardzo fajne i silne serwo z metalowymi trybami i pewnie da się zamontować. W tej jednak konstrukcji kluczowe jest przeniesienie momentu z wału serwa na oś chwytaka. Podobne serwa różnych producentów różnią się niestety właśnie konstrukcją wałka wyjściowego - nie ma tu jednego standardu. Te "ząbki" (tzw. wielowypust) na wale wyjściowym serwa pasują jak ulał do orczyków/tarcz, które dostajesz w woreczku serwem. Stosując je np. w modelu samolotu nie ma problemu: nakładasz, przykręcasz śrubkę i działa.

Jak ten szczegół jest zrobiony w Twoim chwytaku? Jak serwo napędza chwytak? Czy masz tam dobrze spasowany do dedykowanego serwa wielowypust? Jeżeli tak to nie bardzo masz jakiś ruch, chyba że skopiowali oś któregoś z dużych producentów. Musiałbyś wiedzieć którego (Hitec, Sanwa, Robbe, Graupner, GWS itd). Jeśli jednak masz tam coś podatnego (tuleja gumowa?) nakładanego na wałek serwa, to będzie pasować wszystko, ale szczerze wątpię, bo to nie przeniesie dużych momentów. Z drugiej strony działałoby jak sprzęgło chroniące serwo więc jest szansa. Zrób dobre zdjęcie/zbliżenie tego miejsca albo sam oceń i opisz.

Serw to szukaj raczej w sklepach modelarskich.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o mocowanie sprzęgła i zębatki to jest uniwersalne, niestety raczej oś nie wypada dokładnie tam gdzie powinna ale jak mam być szczery to "dedykowane serwo" też nie pasowało za świetnie.

Wrzucam foto miejsca montażowego:

Znalazłem w domu co prawda uszkodzone serwo: https://botland.com.pl/serwa-powerhd/2303-serwo-powerhd-hd-1160a-medium.html

i myślę że udało by się takie wpasować przy drobnej modyfikacji.

(serwo wymiarami takie samo jak Serwo Hitec HS-82MG - medium)

W związku z tym wymienię choć niechętnie dedykowane serwo na https://botland.com.pl/serwa-hitec/2233-serwo-hitec-hs-82mg-medium.html i postaram się dopasować tak aby działało.

Jeśli mogę w tym miejscu napisać coś o zestawie chwytak + dedykowane serwo DGS S90 S05NF - medium to muszę przyznać, że mam mocno mieszane odczucia.

Chwytak mocny, chodzi leciutko, choć luzy na nim są dość spore. (może po zamocowaniu serwa będą mniejsze).

Niestety wielką wadą jest montaż, zamontowanie nawet dedykowanego serwa jest trudne choć banalne. Do złożenia są pozornie 3 elementy które sprawiają wrażenie " nie pasować do siebie" wszystko jest bardzo ciasno i ociera o siebie. (widać to na poniższym zdjęciu)

Zębatka która według instrukcji powinna być w środku otworu wypada ok 3-4 mm przesunięta. (Gdyby było to na innym serwie niż dedykowane byłbym w stanie zrozumieć ale nie przy dedykowanych częściach!)

Efekt jest taki że spód zębatki trze o fragment chwytaka. Na szczęście można ten problem wyeliminować po pierwsze montując serwo nie od spodu jak w instrukcji a od góry dodatkowo dając podkładkę pod śrubę.

Sama zębatka od spodu tez posiada nierówności które powodują przekrzywienia i latanie, dopiero spiłowanie do gładkiej powierzchni pozwala na stabilny montaż w sprzęgle.

Chwytak pierwsze wrażenie po wyjęciu z paczki, zrobił naprawdę fajne i byłem pozytywnie nastawiony.

Podczas montażu serwa mój entuzjazm szybko zniknął i a w jego miejsce pojawiła się irytacja niespasowaniem elementów.

Mam nadzieję że jak już uda mi się to złożyć to sama praca chwytaka nadrobi negatywne wrażenia które się pojawiły do tej pory.

Uprzedzając pytania, na pewno nie wkładam nic odwrotnie, studiowałem dokładnie zarówno instrukcję do pobrania ze sklepu jak i tą papierowa dołączoną do chwytaka.

Może komuś się te kilka drobnych uwag kiedyś przyda i oszczędzi irytacji 😅😅😅

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A nie lepiej kupić ten sam chwytak ale w innej firmie ALBO jeszcze lepiej zamówić sobie z aliexpress. Jak Ci się nie śpieszy z projektem to w ciągu miesiąc za cenę o wiele niższą masz wybór wielu chwytaków 😉 na alibabie tez chyba są

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co do zakupu w innej firmie tego samego chwytaka to nie szukałem nawet, ale raczej bez względu na to gdzie go kupimy jakość będzie ta sama w końcu zależy to od producenta a nie dystrybutora.

Jeśli natomiast chodzi o pomysł ze ściągnięciem chwytaka np. z Alliekspres to nie wiem jaki tam jest wybór tego typu asortymentu ale miesiąc czekania to dla mnie osobiście za długo 🙂 zwłaszcza że cena chwytaka na miejscu nie jest wysoka więc nawet gdyby był o połowę tańszy w chinach to osobiście wolę go kupić tu i mieć jutro niż tam i czekać 🙂

ale to moje osobiste podejście. Gdyby różnica w cenie była np. 200zł to pewnie bym się zastanawiał 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.