Skocz do zawartości

Technika cyfrowa - #6 - układy pamiętające


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Układy, które budowaliśmy do tej pory nie miały pamięci. Przykładowo po puszczeniu przycisku dioda natychmiast przestawała świecić.Podczas tej części kursu wykorzystamy funktory logiczne do budowy prostej pamięci. Dzięki temu układy będą mogły przechowywać informacje na temat swojego stanu.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, nie rozumiem jak czas propagacji wypływa na poprawne działanie komórki pamiętającej. Przecież nawet w warunkach idealnych jak damy na wejście bramki 1 logiczne 0, to na jej wyjściu od razu pojawi się stan przeciwny, czyli 1, będzie on też na wejściu bramki 2, zatem na wyjściu tej bramki od razu powstanie 0, i wszystko się zgada. Co tu ma do tego czas propagacji?

Link do komentarza
Share on other sites

NeghMC, wybacz późną odpowiedź, ale nie zauważyłem wcześniej Twojej wiadomości. Poniżej wklejam odpowiedź od autora kursu, która powinna rozjaśnić temat:

Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej żółtej ramki. Gdyby bramki były szybsze niż transmisja między nimi, układ zachowywałby się jak generator: dokładnie tak samo, jak w dwutranzystorowym multiwibratorze astabilnym. Tranzystory odwracają sygnał bardzo szybko, a opóźnienie jest realizowane przez układy RC, które pośredniczą między nimi. Zanim sygnał z bramki 1 dotarłby do bramki 2, wtedy na wejściu bramki 1 sygnał z bramki 2 już zacząłby zanikać.

Link do komentarza
Share on other sites

A na tym schemacie nóżki 9, 11, 13 nie mają być do GND? 😉 Składam wg schematu, podłączam 9, 11, 13 do VDD i zastanawiam się gdzie podłączyć kondensator jak tu wszystko z tej strony bramki mam pod zasilanie 🙂 no i podłączyłem tak jak w poprzednich lekcjach 9, 11, 13 pod GND, a kondensator między 13 i 14. Dobrze? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

leepa79, tak jak było mówione na początku kursu - nóżki należy podciągnąć do zasilania (obojętnie jakiego) - byle nie zostawiać ich "wiszących w powietrzu". Tutaj akurat autorowi układu wygodniej było podpiąć je do Vdd 🙂 Jak wolisz możesz podciągnąć je do masy - nie będzie problemu.

Link do komentarza
Share on other sites

I to jest bardzo ważna (dla mnie) odpowiedź 🙂 Mimo tych kilku miesięcy z Wami jestem na początku drogi w zabawie z elektroniką. Zasilanie to przecież nie zawsze +6V. To takie niedokładne spojrzenie na problem z punktu widzenia początkującego (czyli mnie). Oczywiście dzięki za odpowiedź, robicie super robotę.

PS. Teraz patrzę na złożony układ w kursie i widzę, że autor też podłączył nóżki do GND

Link do komentarza
Share on other sites

leepa79, czyli jest dowód jak coś, że działa niezależnie od podłączenia 🙂 Zdarzają się takie różnice, ponieważ na etapie robienia kursów autorzy tworzą układy w innych wersjach, kto innych później je odtwarza w ładniejszej formie do zdjęć. Czasami z automatu ktoś coś podepnie pod swojemu i takie są właśnie efekty - na szczęście tutaj nie zmienia to nic w działaniu układu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, nie jestem pewny czy dobrze rozumiem. Dioda LED1 ( zielona ) świeci kiedy na wyjściu bramki US1B mam stan niski a LED2 ( czerwona ) kiedy jest tam stan wysoki? Jak interpretować sytuacje kiedy na wyjściu US1B jest stan niski? Że prąd płynie wtedy ku wyjściu bramki US1B a następnie do masy pinem GND układu logicznego?

* Oczywiście przyjmując umowny kierunek ruchu elektronów od + do -.

Edytowano przez JAKPAD
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli na wyjściu bramki jest logiczne zero to oznacza to, że jest tam GND. Jeśli jest tam stan wysoki, to mamy tam dodanie napięcie zasilania. Jest więc tak jak piszesz 🙂 Świeci ta dioda, dla której aktualny stan na wyjściu bramki pozwala na przepływ prądu (druga dioda wtedy nie świeci, bo do obu jej wyprowadzeń dociera taki sam sygnał - np. anoda i katoda podłączone są jednocześnie do masy).

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@jas123 tak jak pisaliśmy na początku kursu - nie ma żadnej różnicy, do którego potencjału podłączy się nieużywane wejścia. Najważniejsze, aby je podłączyć 🙂 Tutaj bramki zostały podłączone pod różne potencjały, bo było tak łatwiej zrealizować układ w praktyce.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem, czy tak miało być, ale mi wyszedł układ pamiętający swój stan nawet po odłączeniu zasilania. Po włączeniu zasilania zawsze zapalała się dioda, która była włączona przed odłączeniem prądu, a z tego co zrozumiałem, powinna się zapalać losowa dioda. Chyba przez przypadek zbudowałem pamięć stałą 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

"Odłączenie zasilania" wcale nie oznacza, że napięcia w układzie są zerowe. W szczególności szyna zasilania może jeszcze przez bardzo długi czas wisieć na poziomie np. 1.5 albo 1V (możesz to zmierzyć) co wystarcza do potrzymania stanu przerzutnika z bramek CMOS lub nawet tranzystorów. Po odłączeniu baterii zewrzyj plus z masą układu na min. sekundę, wtedy włącz i sprawdź jak ma się Twoja "pamięć stała".

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dopóki nie podasz na bramkę czegoś innego to nic nie powinno się stać - wejście wisi w powietrzu. Nie jest to jednak dobre, bo najpewniej jakikolwiek szum może zmienić ten zapamiętany stan.

Też warte uwagi - z tego powodu nieużywane wejścia we wszystkich przykładach są do czegoś podłączane.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.