Skocz do zawartości

Kurs budowy robotów - #3 - konstrukcja mechaniczna


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Po zapoznaniu się z wyposażeniem omówionego wcześniej shielda pora zająć się drugą, kluczową częścią tego projektu. Tym razem robot stanie na swoich (trzech) kołach.Złożenie konstrukcji mechanicznej, to już ostatni krok przed programowaniem robota, czyli tym, co najważniejsze podczas tej serii artykułów.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Złożyłem już robota i taki mam mały problem... Muszę czekać i patrzeć na niego jak stoi w bezruchu przez tyle czasu... Generalnie jeżeli dobrze myślę to żeby się pobawić wystarczy znać, które piny arduino odpowiadają za silniki?

Link do komentarza
Share on other sites

qbeczek, flateric, wszystkie te informacje pojawią się w kolejnym odcinku kursu. Specjalnie nie podawaliśmy ich wcześniej, aby czegoś nie "napsuć" - jest jeszcze kilka ważnych spraw do omówienia zanim całość ruszy. Odrobina cierpliwości, artykuł pojawi się niedługo 🙂 Na ten moment polecam trening programowania na pozostałych podzespołach shielda - większość z nich ma obok siebie nadrukowane numery pinów, z którymi są podłączone 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kurcze rewelacyjny kurs i tylko żałuję że syn dostał zestaw na prezent z innej firmy 🙁

Jednak czekamy cierpliwie aby w waszym sklepie pokazały się poszczególne elementy gotowego zestawu (shield plus czujniki które musimy sobie zamówić) jednak zamiast gotowej konstrukcji robota zamierzamy wykorzystać ogromną ilość posiadanych klocków lego technic które dają niesamowite możliwości budowy. Będzie to nasza wersja lego mindstorm które jest bardzo drogie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć Treker!

Dołączyłem do szczęśliwych posiadaczy zestawu 🙂

Mam u siebie Arduino Uno Wifi, dlatego będę mógł sterować zdalnie robotem z PC.

Jednakże pytanie mam odnośnie kamerki - myślisz, że można ją podłączyć do naszego dedykowanego shielda? np. ArduCam, żeby przesyłać parę klatek/s zdjęć, poprzez moguł Wifi w Arduino.

Czy raczej nie próbować tego z arduino (pewnie wydajność marna, żeby przetworzyć zdjęcie).

i użyć po prostu smartfona do streamingu hmm.

Co myślisz?

Proszę o pomoc i krótką instrukcję jak i którą mogę podpiąć kamerkę do naszego robota!

Dziękuję!!

Pozdrowienia!

Link do komentarza
Share on other sites

Lofi_Toys, dzięki za miłe słowa 🙂 Na chwilę obecną jeszcze nie wiem kiedy w sprzedaży pojawią się osobne elementy "luzem", będę na pewno informował o tym na Forbocie oraz na naszym Facebooku.

adamzurada, kamery najczęściej korzystają z SPI, więc jest to możliwe (4 pinowe złącze obok ekspandera portów na naszym shieldzie). Jednak nie wydaje mi się, aby miało to większy sens. Przeczytaj moją recenzję ArduCama - wydajność tego rozwiązania jest bardzo słaba i ciężko znaleźć dla tej kamery sensowne zastosowanie: Czy do Arduino można podłączyć kamerę? Test ArduCAM!

Link do komentarza
Share on other sites

Maverick97, dzięki za miłe słowa 🙂

Są to popularne silniki DC z plastikowymi przekładniami. Zostały wykorzystane z kilku powodów, m.in. dlatego, że można je łatwo zamontować, mają spłaszczoną oś, co pozwala na łatwy montaż kół. Co więcej są stosunkowo tanie - inne silniki (wraz z kołami i mocowaniami) podniosłyby znacznie cenę zestawu.

Link do komentarza
Share on other sites

W moim zestawie guma trzymająca silniczek w przekładni była luzem w woreczku. Gdy chciałem ją przyczepić okazało się, że zaczep jest złamany. Pomyślałem, że może znajdę go w woreczku i przykleję, lecz tam go nie było. Nie wiem czy składać reklamację na Botlandzie, czy tutaj.

W razie potrzeby (np. podania numeru zamówienia) proszę o kontakt przez PW lub Mail.

Link do zdjęcia silniczka (było za duże na załącznik): https://drive.google.com/file/d/1aEI2L4omb9oxNBM6B6hk7CHB8_iKs1Li/view?usp=sharing

Link do komentarza
Share on other sites

Z montażem nie było specjalnych problemów. Jedyna uwaga. śruby mocujące dystanse, podpierające płytkę, musiałem mocno docisnąć, że by złapały gwint dystansu. Opony założyłem tak, żeby bieżniki były jednakowo ustawione. Przewody zasilające podłączyłem, tak aby nie korygować kierunku obrotów silnika, programowo. Dodałem podkładki w mocowaniu silników. Muszę też zabezpieczyć łączenia kabel/silnik. Wyglądają tak delikatnie, że aż się prosi o rurki termokurczliwe (podobnie jak w wyłącznikach krańcowych dołączonych do zestawu).

 robot01.thumb.jpg.245f1cd0067e5761a44f24b1ab6e263b.jpgrobot02.thumb.jpg.278735f493b6642a6e0dbc13b29a3bf8.jpgrobot03.thumb.jpg.fcbf44e94653187a603e51c096b5e5c8.jpgrobot04.thumb.jpg.22d781a6f37f81cfeb804d22e5791618.jpgrobot04a.jpg.0ae0ab5118500da5497afb58a78335ac.jpgrobot04b.jpg.7508ac2a080552c1a40f198bb522d24e.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.