Skocz do zawartości

Kurs budowy robotów - wstęp, spis treści


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Podczas tego kursu wracamy do korzeni Forbota, czyli do budowy robotów. Skupimy się na kilku typach konstrukcji, od których zaczyna najwięcej początkujących robotyków!W celu ułatwienia budowy robota przygotowaliśmy gotowe, uniwersalne podwozia, specjalny shield do Arduino oraz niezbędne czujniki!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Pomysł dronów latających, a właściwie quadrocopterów również bierzemy pod uwagę. Jednak tam dla wielu osób cena sprzętu może być zaporowa 🙂 Dlatego na razie postanowiliśmy skupić się na bardziej realnych projektach, które każdy może złożyć w domu i nauczyć się przy nich więcej programowania 🙂

Jeszcze przy okazji:

Kilka osób pytało o czas dostawy zestawów. Odpowiadam więc jeszcze raz, publicznie: wszystkie zakupione teraz zestawy do kursu budowy robotów zostaną wysłane na początku następnego tygodnia i spokojnie dojadą do Was przed zbliżającymi się Świętami 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

rudobrody, nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji, jednak wszystko wskazuje, że tak 🙂 Na razie priorytetem są całe zestawy, więc same shieldy w sprzedaży pojawią się najwcześniej na początku 2017 roku 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Taki pomysł to rozumiem, cieszę się, że nie są to ręcznie malowane figurki robotów z drukarki 3D. Projekt bardzo przyszłościowy z możliwością niemal nieograniczonej rozbudowy, myślę nawet, że stanie się flagowym projektem wortalu. Byłoby fajnie gdyby względy edukacyjne były w nim ważniejsze od komercyjnych i np. przykładowe programy do tego robota były pisane nie tylko w arduino ale w czystym c również - ot taka luźna myśl.

Fajnie by też było gdybyście wrzucili na forum schemat tego shielda skoro już jest gotowy.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

buchbuch, dzięki za miłe słowa 🙂 Na ten moment zajmujemy się głównie Arduino, ale możliwe, że pojawi się analogiczny kurs, który wykorzysta shield w połączeniu z płytkami STM32 Nucleo - wtedy będziemy działać w C. Schematy oczywiście się pojawią. Nie są jednak niezbędne, ponieważ staraliśmy się, aby obok większości elementów były od razu podane numeru pinów od Arduino. Na przykład przy buzerze mamy informację D10, przy przycisku D2 itd. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Super sprawa, czekałem na ten kurs od czasu gdy pojawił się pierwszy kurs elektroniki. 🙂

Bardzo podoba mi się to podwozie. Widać, że można go wykorzystać do różnych projektów. Jest z nim jednak mały problem, a mianowicie po zamontowaniu do niego płytki Arduino i pakietu zasilającego nie ma już miejsca na przypięcie tam jakieś płytki stykowej. Rozumiem, że w kursie będziecie wykorzystywać tylko Waszą nakładkę (no właśnie, jest polskie słowo, które oznacza to samo co angielskie "shield", więc czemu go nie używać?), ale miejsce na płytkę stykową bardzo by się przydało do jakichś własnych projektów, gdzie nie będziemy korzystać tylko z części z kursu.

Drugą sprawą jest sama nakładka. Szczerze mówiąc wolałbym pracować na "gołych" elementach, bo tak można się więcej nauczyć i lepiej zrozumieć jak to wszystko działa. Rozumiem, że kurs jest przeznaczony dla początkujących i pewnie dlatego podjęliście decyzję o pracy na nakładce. Możesz część II będzie na "gołych" scalakach? Można by omówić różnice między różnymi popularnymi układami sterującymi silnikami itd.

W żadnym razie nie krytykuję, tylko chcę się podzielić pewnymi uwagami, które wpadły mi do głowy po przeczytaniu wstępu.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo podoba mi się to podwozie. Widać, że można go wykorzystać do różnych projektów. Jest z nim jednak mały problem, a mianowicie po zamontowaniu do niego płytki Arduino i pakietu zasilającego nie ma już miejsca na przypięcie tam jakieś płytki stykowej.

Nie chcieliśmy sztucznie powiększać podstawy całości, bo konieczne wtedy byłyby droższe napędy, lepsze zasilanie itd. - stąd brak dedykowanego miejsca na płytkę stykową. Jednak spokojnie da się "wcisnąć" małą płytkę nad zasilaniem lub z przodu. Mamy w planach również rozwijanie tej platformy, więc z czasem pojawia się w sprzedaży osobne akcesoria takie, jak np. dodatkowe "piętro ze sklejki", które można zamocować nad Arduino. Jednak to są plany na kilka miesięcy do przodu. Na ten moment takie dodatki nie będą potrzebne 🙂

Rozumiem, że w kursie będziecie wykorzystywać tylko Waszą nakładkę (no właśnie, jest polskie słowo, które oznacza to samo co angielskie "shield", więc czemu go nie używać?)

Nie wiem, czy słusznie, ale wydaje mi się, że określenie shield przyjęło się już jako nazwa standardu płytek kompatybilnych z Arduino. Tak samo jak mamy płytki HAT dla RaspberryPi.

Drugą sprawą jest sama nakładka. Szczerze mówiąc wolałbym pracować na "gołych" elementach, bo tak można się więcej nauczyć i lepiej zrozumieć jak to wszystko działa. Rozumiem, że kurs jest przeznaczony dla początkujących i pewnie dlatego podjęliście decyzję o pracy na nakładce.

Od pewnego etapu niestety ciężko jest składać wszystko na płytkach stykowych. Nasz shield ma już naprawdę dużo "na pokładzie". Ledwo zmieściliśmy się ze wszystkim na dwustronnej płytce drukowane z montażem SMD. Połączenie tego wszystkie na płytkach stykowych mogłoby zająć 2-3 duże płytki. Co więcej w konstrukcjach mobilnych raczej unikałbym takich tymczasowych połączeń. Podczas jazdy powstają drgania, które mogą wpływać negatywnie na połączenia realizowane za pomocą płytek stykowych 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Chciałem dołączyć do kursu, nawet miałem dziś (30.12 rano) rano zestaw w koszyku. Byłem jeszcze na zakupach 'przedsylwestrowych', wróciłem do domu, chcę zrealizować zamówienie i buuum. Następny kurs HIT czyli brak zestawu na magazynie. I przy okazji pytanie - kiedy można się spodziewać zestawu na sklepie?

Link do komentarza
Share on other sites

leepa79, faktycznie kurs cieszy się dużym zainteresowaniem 🙂 Jest szansa, że kilka zestawów pojawi się na początku następnego tygodnia. Większa ilość powinna być dostępna w okolicy 12 stycznia. Mam nadzieję, że uda nam się utrzymać jednak dostępność cały czas 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.