Skocz do zawartości

Działanie potencjometru suwakowego


silver2001

Pomocna odpowiedź

Cześć 🙂

Kupiłem sobie potencjometr suwakowy, który posiada 4 piny a nie 3 tak jak potencjometr obrotowy i nie wiem gdzie podpiąć masę, 5v i "sygnał" , nie wiem również jak to sprawdzić, a w internecie ciężko coś znaleźć na ten temat.

Ma ktos moze jakis schemat zasady działania takiego potencjometru ?

Link do komentarza
Share on other sites

Potencjometr ma ścieżkę oporową i jeżdżący po niej suwak. Czasem na ścieżce jest stały odczep. Jeżeli to wiesz i masz omomierz, podłączasz go między każdą parę pinów i mierzysz, zapisując jak zmienia się rezystancja przy przesuwaniu od jednego skrajnego położenia w drugie. Zapisujesz to na kartce, a potem skupiasz się na 5 sekund i tyle. Żadnego internetu do tego nie potrzeba - wystarczy odrobina szarej masy. W głowie.

W razie problemów wypisujesz wyniki pomiarów na Forum.

Link do komentarza
Share on other sites

Potencjometry kupiłem tu : http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6634976725

A co do mierzenia, pomierzyłem, i z tego co zaobserwowałem, wyszlo mi że jeden pin łączy sie z pinem na przeciwko po skosie, a drugi pin ( który jest obok pierwszego ) takze łączy się z pinem na przeciwko po skosie. Na rysunku wygląda to tak :

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

_allegro

WP_20161210_001.thumb.jpg.98f4ed882314a4e5ab658169a993bb28.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Trochę dziwny ten potencjometr - wygląda jakby były dwa osobne w jednej obudowie. Czy maksymalne rezystancje obu są takie same? Czy zmiany wyglądają na liniowe, tj. czy np. w połowie ruchu suwaka oba mają taki sam opór? Jeżeli tak, połącz dowolny pin jednej pary z pinem drugiej pary a otrzymasz w sumie tylko trzy punkty elektryczne: dwa skrajne i jeden będący połączeniem dwóch pinów. Teraz pomiędzy dwoma skrajnymi rezystancja powinna być w miarę stała mimo zmian pozycji suwaka, pomiędzy środkiem i jednym końcem rosnąć w miarę przesuwania, a między środkiem a drugim końcem maleć przy przesuwaniu w tę samą stronę. Jeżeli tak jest, zrobiłeś wreszcie "normalny" potencjometr. Napisz jak poszło.

Link do komentarza
Share on other sites

A mi się wydaje, że ślizgacz ma wyprowadzenia po obu stronach, stąd 2 pary zacisków. Po jednej stronie rezystancja maleje a po drugiej rośnie, to normalne skoro ślizgacz jest w obydwu brzegach. Zmierz skrajne nóżki a okaże się, że mam rację. Pomiędzy 2 powinna być zerowa rezystancja.

Link do komentarza
Share on other sites

Założyłem, że silver2001 napisał wszystko co zauważył, czyli że nie ma nigdzie pary ze stałą rezystancją lub zwartej na 0Ω. No ciekawe, pomysł z dwoma wyprowadzeniami tego samego ślizgacza jest bardzo prawdopodobny (tylko po co by to robili?).

Link do komentarza
Share on other sites

Mam podobne z wyglądu potencjometry. W nich rzeczywiście ślizgacz ma wyprowadzenie z obu końców. Opór miedzy tymi oboma wyprowadzeniami ślizgacza wynosi rzecz jasna zawsze 0 omów. Zatem proponuje zmierzyć omomierzem wszystkie kombinacje miedzy pinami ale SUWAK potencjometru ustaw w pobliżu ŚRODKA. Po znalezieniu zwartych pinów, jeden z nich podłącz do wyprowadzenia "sygnał". Drugi ze zwartych pinów na wszelki wypadek zaizoluj nie podłączony do niczego. A pozostałe 2 z 4 pinów potencjometru podłącz : jeden (dowolny z tych 2 ostatnich) do masy. No i ostatni pin potencjometru do +.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.