Skocz do zawartości

Arduino zasilane z PowerBanku


wooden

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Podzielę się swoimi doświadczeniami związanymi z zasilaniem arduino z power banku. Na forach ludzie pisza, że się nie da, że się da, lub, że się da, ale trzeba dodatkowego układu.

PowerBank, to takie urządzenie, które ma pojemną baterię (zazwyczaj chyba 3,6V), oraz układ, który zwiększa to napięcie do 5V.

PowerBanki mają duże pojemności (spokojnie za 50zł można kupić 4500mAh) i nie tak łatwo je przeładować/eksplodować 😉

Mają jednak pewien minus, nie działają/wyłączją się, gdy prąd z nich czerpany jest bardzo mały.

No i właśnie dlatego nie są zbyt często używane do Arduino. Z reguły działają przez 10-30 sekund i się wyłączają, bo płytka ciągnie zbyt mało prądu.

Ja postanowiłem użyć PowerBanku, gdyż takowy posiadałem, a mój układ oparty o arduino i dwa silniki DC żre sporo prądu. No i cóż, działa 😃 Bez żadnego dodatkowego układu.

Układ działa o niebo dłużej niż zasilany z baterii 9V. Jedyny minus jaki zaobserwowałem, to taki, ze z banku można uzyskać mniej mocy, ale czasem to nie jest problem - najwyżej silniczki będą obracać się wolniej.

To tyle, może się komuś przyda taka informacja..

Link do komentarza
Share on other sites

1. Zdajesz sobie sprawę, że taki powerbank to z grubsza 2 aku 18650 + trochę elektroniki?

2. Zdajesz sobie także sprawę, że w tej cenie ( ok. 50zł ) spokojnie dostaniesz li-poly 2s ~2000mAh, czyli sumarycznie podobna energia, tylko podłączona szeregowo a nie równolegle , który jest bardziej przydatny, bo:

a) Ma 2 pakiety połączone szeregowo - jego napięcie wyjściowe to 7-8V, więc idealnie pasuje do wielu silników i spokojnie zasilisz arduino itp.

b) Ma wydajność rzędu 20-30C , co daje 40-60A prądu zamiast 1-2A

c) jest dużo mniejszy/lżejszy.

d) Masz całą gamę cenową większych/mniejszych aku, które możesz dobrać do robota

Jedyny minus takiego pakietu to potrzeba kupienia ładowarki, ale one za drogie nie są i możesz nimi ładować różne akumulatory tego typu...

Link do komentarza
Share on other sites

Ad.1 Zdaję sobie sprawę. Właśnie to napisałem w swoim poście.

Ad.2 Tak jak piszesz, ma to swoje plusy jak brak potrzeby używania ładowarki, zero dodatkowych obwodów ale i minusy - niski prad, bo max jest to 2 A.

Dodatkowo jednak powerbank ma taką zaletę, że możesz go używać jako power bank do ładowania innych urządzeń elektrycznych.

Moim postem nie chciałem odkrywać ameryki, jedynie poinformować, że da się używać power banku do zasilania arduino.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.