Skocz do zawartości

Technika cyfrowa - #5 - syrena alarmowa, efekt świetlny


Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Podczas czwartej części kursu techniki cyfrowej udowodniliśmy, że bramki logiczne można zaprząc do wytwarzania sygnału np. prostokątnego.Oczywiście wcześniej pokazane rozwiązanie było bardzo prostą implementacją generatora. Podczas tego odcinka kursu zajmiemy się zdecydowanie bardziej rozbudowanymi przykładami.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Skusiłem się na zadanie dodatkowe. Prawie wszystko gra, tylko zastanawia mnie dioda LED4, która cały czas się świeci. Wydaje mi się, że bramki CD4069 nie powinny działać "symetrycznie" (chyba po to są zastosowane różne rezystory 100k i 470k), a co za tym idzie na wejściu CD4071 powinien zdarzyć się przypadek gdy pojawią się dwa 0 i dioda mignie. Na załączonym filmie widać, u mnie - nie. Czy dobrze myślę?

Link do komentarza
Share on other sites

daniel7745, jest dokładnie tak jak mówisz - powinny działać inaczej tj. tak jak u nas na filmie. Sprawdź dokładnie połączenia, może przypadkiem zwarłeś gdzieś wyprowadzenia obu generatorów?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam dwa przemyślenia:

W zadaniu z syreną wg schematu wejście 13 jest podłączone do VDD, zrozumiałe - wejście musi dostawać sygnał, ale na przykładowym zdjęciu wejście jest niepodłączone do niczego 🙂

W zadaniu ze światełkami dobrze rozumuję że możemy zbudować bramkę NAND negując bramkę AND którą już mamy zamiast budować nową? (sygnał z wyjścia 3 AND idzie na LED3 i przez negację na LED5)

Link do komentarza
Share on other sites

trochan, witam na forum 🙂 Dzięki za uwagę, co do braku podłączenia pinu 13. Musiało nam to umknąć podczas robienia zdjęć, wstawiłem już poprawione zdjęcie.

W zadaniu ze światełkami dobrze rozumuję że możemy zbudować bramkę NAND negując bramkę AND którą już mamy zamiast budować nową? (sygnał z wyjścia 3 AND idzie na LED3 i przez negację na LED5)

Jasne, można zrobić również w taki sposób 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

"Bramka US1C służy do zwiększenia napięcia sterującego przetwornikiem piezo" - zamieniłbym na zmianę "Bramka US1C służy do zmiany polaryzacji zasilania przetwornika piezoelektrycznego, co zwiększa amplitudę drgań."

Link do komentarza
Share on other sites

Do mnie nie trafiają nazwy iloczyn i suma, wszystkie not, or, and, nand, nor, odnoszę do ŚWIETNEGO przykłady z drzwiami do windy.Więc mam nadzieję, że dobrze rozumuję co do przykładu z światełkami Boolowskimi:

dioda trzecia pokazuje iloczyn (and)1 i 2 czyli zaświeca się tylko i wyłącznie jeśli świecą się zarówno 1 jak i 2, w pozostałych przypadkach nie świeci;

dioda trzecia pokazuje sumę (or) 1 i 2 czyli zaświeca się wtedy kiedy świeci albo 1, albo 2, albo świecą obie razem;

5 i 6 dioda negują odpowiednio 3 i 4.

TAK? 🙂 czy nie? 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

SOYER, niezależnie od tego, czy nazwy do Ciebie "trafiają", czy nie, to warto je jednak znać, bo w przyszłości przy bardziej zaawansowanych tematach (np. w książkach) nie będzie prostych wyjaśnień i wtedy będzie trzeba operować tymi nazwami. Najlepiej się od razu przyzwyczajać 😉

dioda trzecia pokazuje iloczyn (and)1 i 2 czyli zaświeca się tylko i wyłącznie jeśli świecą się zarówno 1 jak i 2, w pozostałych przypadkach nie świeci;

dioda trzecia pokazuje sumę (or) 1 i 2 czyli zaświeca się wtedy kiedy świeci albo 1, albo 2, albo świecą obie razem;

5 i 6 dioda negują odpowiednio 3 i 4.

Tak wszystko się zgadza 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie. Dlaczego w niektórych układach podczas tego kursu wejścia nieużywanych bramek scalaków podłączało się raz do masy, a raz do zasilania? Na początku w trzeciej części było napisane, że należy je podłączać do masy...

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli bramki (lub inne składowe np. przerzutniki czy liczniki) są nieużywane i stan wyjść takiego elementu Cię nie obchodzi to wszystko jedno do czego podłączysz wejścia. Projektując płytkę lub układ z kabelków możesz podpiąć do tego co bliżej, nawet do wyjścia jakiejś innej bramki. Czasem warto sprawdzić, czy jakaś kombinacja stanów nie jest zabroniona, ale w przypadku zwykłych bramek nie ma takiej groźby.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Siemka, wszystkim. Nie mam pojęcia co robię źle w tym układzie. Błędem który się pojawia jest bzyczenie głośniczka zamiast głośnego pikania. Efekt taki sam pojawia się w poprzedniej części kursu gdy próbuję zrobić prosty generator sygnału. FILM:

20190405_220842.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@CTKL_PL, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
18 godzin temu, CTKL_PL napisał:

Siemka, wszystkim. Nie mam pojęcia co robię źle w tym układzie. Błędem który się pojawia jest bzyczenie głośniczka zamiast głośnego pikania. Efekt taki sam pojawia się w poprzedniej części kursu gdy próbuję zrobić prosty generator sygnału.

Wygląda jakbyś przez pomyłkę otrzymał błędny buzzer (z w budowanym generatorem). Podłącz go dla testu bezpośrednio zasilania (sam buzzer bezpośrednio do 6V). Pamiętaj tylko o odpowiedniej polaryzacji. Daj znać czy po bezpośrednim podłączeniu do baterii buzzer wydaje ciągle dźwięk czy jest cisza. To pozwoli zidentyfikować źródło problemu.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.