Skocz do zawartości

Kurs STM32F4 - #13 - Podsumowanie


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Pora na krótkie podsumowanie kursu STM32 F4. Przez ostatnie miesiące na Forbocie pojawiło się 12 artykułów, dzięki którym każdy z Was mógł zapoznać się w praktyce z HAL oraz Cube.Teraz pora na dyskusję, w którym kierunku warto iść dalej oraz jak spodobały się Wam opisane tutaj narzędzia od ST.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Kurs świetny, chętnie bym kupił wersję drukowaną np. w formie zeszytów z dogłębnym omówieniem poszczególnych zagadnień.

Programowanie z użyciem Cube i HAL w porównaniu z AVRami bajeczka - bardziej przypomina programowanie PCta niż UC, co mi osobiście bardziej odpowiada (zero grzebania w rejestrach).

Kontynuacja kursu to by była świetna wiadomość.

Aktualnie próbuję zagadać z DS18b20 (1wire) więc najchętniej o tym bym poczytał 😉 , ale jest jeszcze dużo fajnych gadżetów do podłączenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do pytania odnośnie nowych kursów. Jeśli ktoś jest zainteresowany programowaniem "na rejestrach" polecam zajrzeć tutaj , jest tam dostępny ponad 500-stronicowy poradnik udostępniony za darmo. Jeśli administratorzy strony chcieli by zrobić taki kurs i szukali by prowadzącego, możliwe że osoba która zrobiła ten poradnik podjęła by się tego, chodź to tylko moje zdanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Kurs jest świetny, ale o wieeele za krótki!!! Brakuje wielu zagadnień:

- wyświetlacze,
- PWM (serwa),

- Silniki krokowe,
- układ dźwiękowy !!

- bluetooth 🙂

- wifi/ethernet i prosty serwer www

Po halu i cube czuje się wielki niedosyt 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wilq77, Podstawy masz a obsługa czegoś to już tylko korzystanie z dokumentacji i umiejętne wykorzystanie to czego się nauczyłeś + szukanie w necie i książkach.

Obsługę serw masz chyba w kursie Arduino, czyli teorię masz.

Link do komentarza
Share on other sites

Wilq77, Podstawy masz a obsługa czegoś to już tylko korzystanie z dokumentacji i umiejętne wykorzystanie to czego się nauczyłeś + szukanie w necie i książkach.

Obsługę serw masz chyba w kursie Arduino, czyli teorię masz.

To prawda, jednakże 🙂 prościej jest "przerobić" kurs i na jego bazie budować coś nowego. Ja generalnie nie zajmuję się robotyką. Ale lubię programować i eksperymentować, sporo pisałem pod AVR (w C++ aby było ciekawiej). Niestety albo stety stwierdziłem, iż czas zostawić AVR i przesiąść się na ARM. HAL i CUBE utwierdziły mnie w tym. A Forbot to jedyne chyba miejsce gdzie taki kurs zaistniał i to w przystępnej formie 😉.

Chyba sam przyznasz, iż łatwiej bazować na sprawdzonych i konkretnych przykładach by zgromadzić "krytyczną" ilość wiedzy i umiejętności by pójść dalej swoją drogą.

Poza tym poziom abstrakcji HAL+CUBE jest o wiele wyższy niż C/C++ w AVR (rejestry, własne biblioteki), co wymaga praktyki, a tą najłatwiej zdobyć w czasie kursu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Propozycja ode mnie dotycząca kolejnych kursów - użycie mniejszego/tańszego mikrokontrolera z rdzeniem Cortex-M0 np. STM32F030, któremu bliżej do tego co oferuje np. Arduino (Atmega 8). Nie każdy potrzebuje "mocy" F4.

Poza tym można by rozważyć kurs Keil uVision.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja najchętniej usłyszałbym coś o kolorowych wyświetlaczach i wyświetlaniu grafik. Pewnie wielu użytkowników ma z tym problem, w tym ja sam a ciekawie byłoby wykorzystać większą moc F4 i F7 do stworzenia ciekawego GUI.

Link do komentarza
Share on other sites

piotr2705, tak kurs jest zaplanowany 🙂 Jednak do jego startu daleko (na pewno mówimy o kilku miesiącach) - nie chce teraz obiecywać konkretnych dat. Zdradzę jednak, że skupimy się na wykorzystaniu systemów czasu rzeczywistego typu FreeRTOS.

Link do komentarza
Share on other sites

amilo_pa, nie wiem, czy coś się zmieniło, ale ja kiedyś zwyczajnie pakowałem w archiwum folder z projektem i miałem backup 😉 To taka najprostsza metoda. Warto jednak zainteresować się czymś bardziej rozbudowanym (systemy kontroli wersji). Zerknij tutaj: Systemy kontroli wersji – Mercurial

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.