Skocz do zawartości

Lutownica transformatorowa vs lutownica kolbowa vs stacja lutownicza


bridzysta

Pomocna odpowiedź

Hej 🙂!

Mam u siebie w domu lutownice transformatorową i mam tutaj pytanie bo czytałem troszkę po necie i większość poleca na początek lutownicę kolbową a patrzyłem na botlandzie, że jest ona w granicach średnio 20+zł ale patrzyłem, że przy kursie lutowania polecanym przez forbot jest zestaw ze stacją lutowniczą - czy jest to lepszy zakup i czym właściwie się to różni, gdyż na necie czytałem, że stacja lutownicza służy do regulacji temperatury lutowania.

Jeżeli taki temat jest na forbot, to przepraszam, ale musiałem go przeoczyć, z góry dzięki za pomoc 🙂!

Link do komentarza
Share on other sites

To w dużym stopniu zależy od tego, co będziesz robić. Do lutowania ze sobą przewodów, ew. prostych układów w THT (technologii przewlekanej) i bez delikatnych scalaków, transformatorówka wystarczy. Do bardziej precyzyjnych i delikatnych rzeczy teoretycznie też, ale potrzeba bardzo dużej wprawy, żeby lutowanych elementów nie przegrzać. Generalnie warto jest mieć oba typy w warsztacie. Jeśli dopiero zaczynasz, to myślę, że zestaw ze stacją będzie dobrym wyborem. Lepiej jest jest martwić się o błędy na schemacie, niż zimne luty/przegrzane elementy 🙂

Co się tyczy różnicy lutownica kolbowa(zakładam, że mówisz o takiej zasilanej z 230V)-stacja lutownicza, to w tej cenie dużej nie ma - pod warunkiem, że lutownica kolbowa ma faktycznie regulację temperatury lepszą niż przełącznik on/off z bimetalu. Marwiłbym się jedynie o jakość i bezpieczeństwo używania takiego wynalazku. Zarówno względem użytkownika, jak i względem lutowanego układu.

Czego byś nie kupił na tym etapie (i w takiej cenie), to prawdopodobnie za jakiś czas i tak to zamienisz na coś lepszego - o ile złapiesz elektronicznego bakcyla 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.