Skocz do zawartości

Robot kroczący. Arduino. Serwomechanizmy


Mich4lino

Pomocna odpowiedź

Witam forumowiczów.

Na wstępie chcę zaznaczyć, że żaden ze mnie orzeł elektroniki i programowania więc proszę podejść do tego tematu jak do dziecka, które jeszcze nie potrafi chodzić.

Otóż kiedyś, przeglądając projekty robotów znalazłem coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=sCFLj4B7-xc

Jest to prosty "chodzik" bazujący na 2 serwach zasilanych paluszkami AA. Konstruktor nie użył w nim gotowego.. hmm programatora? płytki programującej? Poczytałem troszkę i dowiedziałem się, że można wykorzystać zwykłe Arduino Uno. I tutaj pojawia się moja prośba do Was. czy poniższy kod da efekt widoczny na filmiku? Jeśli coś jest w nim dobrze, a coś źle to proszę o konkretną wskazówkę, co mam poprawić lub samodzielne skorygowanie błędu. Z góry wielkie dzięki!

#include <Servo.h>

Servo frontservo,backservo;  // create servo object to control a servo
// twelve servo objects can be created on most boards

int pos = 0;    // variable to store the servo position

void setup() {
 frontservo.attach(9);
 backservo.attach(10);// attaches the servo on pin 9 to the servo object
}

void loop() {
 for (pos = 0; pos <= 60; pos += 1) { // goes from 0 degrees to 180 degrees
   // in steps of 1 degree
   frontservo.write(69);              // tell servo to go to position in variable 'pos'
   delay(15);    // waits 15ms for the servo to reach the position
   backservo.write(pos);
   delay(15);
 }
 for (pos = 60; pos >= 0; pos -= 1) { // goes from 180 degrees to 0 degrees
   frontservo.write(pos);              // tell servo to go to position in variable 'pos'
   delay(15);                       // waits 15ms for the servo to reach the position
   backservo.write(pos);
   delay(15);

Dodam link do strony, z której zaczerpnąłem pomysł.

Simple Walker

PS. Nie sprawdzę sam, ponieważ płytka mi jeszcze nie doszła (zamówiona z Allegro).

PS2. Wiem, że Arduino + 2 serwa potrzebują większej mocy niż ta generowana przez 4xAA.

PS3. Jeśli temat jest nie tutaj, gdzie trzeba to przepraszam i proszę o przeniesienie. Wg mnie pasowałby do kilku innych kategorii.

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwszy program zadziała, jak poprawisz w nim te kilka literówek i dasz zmienną pos zamiast 69.

Drugi się nawet nie skompiluje.

A nie chciałbyś potem zbudować czegoś ambitniejszego, jak http://tote.rtfd.org ?

Ok, dzięki. Drugi usunąłem żeby innych w błąd nie wprowadzać/nie marnować ich czasu. Z literówek znalazłem dodatkowy i [\code]. Nie wiem czy dokładnie o to chodziło. Jeśli nie to będę wdzięczny za konkretne wskazanie błędu.

Co do ambitniejszych projektów to na ten czas chciałbym zbudować to, co w temacie. Będzie to mój pierwszy "robot" i jeśli zadziała będę miał ogromną satysfakcję. Jednak zerknąłem w Twój link i pilot sterujący wydał mi się podobny. Mianowicie mam u siebie odbiornik podczerwieni niby przystosowany do Arduino. Da się to jakoś wkomponować w ten chodak?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.