Skocz do zawartości

Arduino nano traci wgrany program po odłaczeniu zasilania.


kornel388

Pomocna odpowiedź

Witam zakupiłem na allegro klona arduino nano. Na pierwszy rzut oka wszystko działa okej. Wgrywam program, wszystko działa pięknie, odłączam zasilanie i tak jak by program się usuwał swieci się tylko dioda power i mruga dioda L, musze wgrać na nowo wtedy działa znowu. Po wciśnięciu przycisku reset działa poprawnie tzn resetuje się i działa dalej.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

1. Podłączam kabel usb do arduino nano

2. Wgrywam program np Blink (w miedzy czasie podłączam diode)

3.Działa

4.Odłączam kabel USB

5.Podłączam z powrotem, program nie dział. Miga tylko dioda L

Link do komentarza
Share on other sites

kornel388, poprawnym objawem działania programu "Blink" jest własnie miganie diody oznaczonej jako L. Jakiego innego efektu oczekujesz?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Normalnie jak w arduino uno, podłączam pod USB, i działa domyślny blink. Wrzuciłem program do ustawienia czas ds3231, czas ustawił, odłączyłem, włożyłem moduł do drugiego urządzenia, działa. Następnie pobawiłem się modułem neopixel, wrzuciłem jakieś przykłady, odłączyłem od USB, podłączam, i zamiast działać mi pasek LED znowu działa domyślny blink... czyli co bym nie wrzucił, po odłączeniu zasilania działa blink

[ Dodano: 22-08-2016, 19:37 ]

Jeszcze filmik żeby lepiej zobrazować sytuację 🙂 Wrzucony program diod, odłączam zasilanie, podłączam ii blink..

Oczywiście to jest klon arduino nano

Link do komentarza
Share on other sites

Standardowo, wybieram w Arduino IDE płytka arduino nano, procesor atmega328, port COM7, przycisk wgraj, program się kompiluje i wgrywa. Najprościej chyba jak się da 🙂 Arduino Uno już od dłuższego czasu na tym komputerze działa bez problemu.

[ Dodano: 22-08-2016, 20:40 ]

Oczywiście przez kabel USB chociaż programator USB ASP też posiadam

Link do komentarza
Share on other sites

Blink to chyba nie jest, bo nie zapala i nie gasi diody na 1s. Doda L jest podłączona do zegara SCK.

Nie znam się na AVR'ach, ale może coś nie tak jest a resetem, samym AVR, albo z połączeniami na płytce.

Link do komentarza
Share on other sites

No nic, najpierw spróbuję napisać do sprzedawcy. Mi to wygląda na uszkodzoną pamięć programu procesora która traci zawartość podczas braku zasilania...

[ Dodano: 22-08-2016, 21:23 ]

Ale cyrk... 😃 Odłączyłem arduino od USB, podłączyłem pod ładowarkę 5V i... ruszył program neopixel 😃 a jak podłączyłem pod USB to znowu migająca dioda, do ładowarki, neopixel. I zgłupiałem normalnie..

Też sie o tym blinku zastanowiłem, że co 1sek na uno było, ale pomyślałem że to kwestia programu w innym arduino.

EDIT(chyba(2)) Zauważyłem też że jak podłączę pod USB to nic się nie dzieję, włączę monitor portu szeregowego w Arduino IDE, to program się włącza, wyłączę ten monitor, to program się zatrzymuje i dalej miga dioda L. Jakby coś ze sterami albo coś..

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak napisał grg0, to nie jest blink, tylko płytka się po prostu resetuje. Jak byś miał linuksa, to bym poradził zajrzeć w dmesg i zobaczyć, czy nie ma komunikatu o porcie usb odłączającym zasilanie z powodu zbyt wielkiego poboru prądu. Nie mam pojęcia gdzie tego szukać pod windowsem.

Weż może multimetr i sprawdź ile prądu ta płytka pobiera, może mieć gdzieś jakieś zwarcie albo przepalony kondensator...

Link do komentarza
Share on other sites

deshipu, układ z tymi diodami pobiera max 150mA. Sporo większe urządzenia z USB na Arudino Uno ciągnąłem i było git. Co ciekawe, zauważyłem właśnie że jak serial monitor odpalę to program zaczyna działać, jak zamknę to przestaje. Teraz jeszcze zauważyłem że jak wcisnę kompiluj program to arduino działa normalnie (oczywiście po wcześniejszym wrzuceniu programu po odłączeniu zasilania), a jak wcisnę wgraj to na czas kompilacji (niestety u mnie mimo dość dobrego laptopa na i7 kompilacja tak prostego programu trwa około 8 sek) arudino znowu wchodzi w ten tryb migania diody. Od wciśnięcia przycisku wgraj do wrzucenia nowego programu. Dziwne....

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, to wygląda tak, jakbyś tam miał jakiś dziwny bootloader, który zamiast czekać chwilę na programowanie i potem wykonywać twój program zostaje w trybie czekania na programowanie na stałe...

Spróbuj wgrać oficjalny bootloader, może to pomoże.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.