Skocz do zawartości

Ładowanie akumulatora Ni-Mh


intelek10

Pomocna odpowiedź

Tylko właśnie ten zasilacz jest dedykowany do ładowania odkurzacza którego używam jednak ja cała elektronikę przerobiłem na swoje potrzeby i już z tej dedykowanej ani śladu nie zostało.

W takim wypadku mogę go podpiąć bezpośrednio do akumulatora?

Link do komentarza
Share on other sites

1. Nie możesz podłączyć go bezpośrednio bez ładowarki - uszkodzisz ogniwa...

2. Najprostszym sposobem ładowania ni-mh jest ładowanie prądem <0.1C ( czyli dla ogniw 3000mAh < 300mAh ) - w ten sposób ogniwo ni-mh nie powinno zostać uszkodzone ( minus to wolne ładowanie i najlepiej po kilkunastu h odłączyć łądowarkę ).

W Twoim wypadku skoro na wyjściu masz 22V, a akumulatory mają docelowo ok. 14V masz spadek 8V z maksymalnym prądem 300mAh ( przyjmijmy 200mAh ) co daje nam R=U/I= 8V/0.2A = 40R... pamiętaj tylko o chłodzeniu tego rezystora, bo będzie się na nim wydzialało sporo ciepła ( prawie 2W ).

PS. Na dłuższą metę czy tak najlepiej kupić ładowarkę...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wiem co dla Ciebie oznacza 'dobra cena', ale ja od kilku lat używam Turnigy Accucell 6 i jest ok. Naładujesz nie tylko akumulatory Ni-Mh, więc jeżeli planujesz w przyszłości zajmować się jakimiś robotyczno-modelarskimi tematami to jest to dobry wybór.

Link do komentarza
Share on other sites

Posiadam już ładowarkę do pakietów Li-po. Dlatego zależy mi stricte na ładowarkę do Ni-mh. Znalazłem taką: redox alpha v2 ale kosztuje ok 80 zł. Czy da się coś tańszego kupić może jeszcze?

Link do komentarza
Share on other sites

Już posiadam ładowarkę,

http://gunfire.pl/product-pol-1152198678-Mikroprocesorowa-ladowarka-Redox-Alpha-V2.html

jednak mój akumulator niestety nie posiada wtyku potrzebnego do podłączenia go do niej.

Czy ktoś może wie, jak się nazywa ta końcówka i ewentualnie jak powinno się ją podłączyć do ładowarki?

Akumulator wygląda dokładnie tak: http://8.allegroimg.pl/original/09/60/61/11/29/6061112984

Za pomoc dziękuję i pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

ta końcówka

Jaka końcówka?

Wstawiłeś jakieś zdjęcie w niskiej rozdzielczości, gdzie widać akumulator ze specjalnymi stykami zamiast wyprowadzonych przewodów. Wstaw lepsze zdjęcie to może ktoś Ci pomoże.

Link do komentarza
Share on other sites

Obawiam się, że to jest właśnie "ta końcówka". Aku wygląda na fizycznie dopasowany do tego odkurzacza a podczas użytkowania nikt go nigdy nie wyjmował, bo ładowarka była wbudowana w sprzęt AGD i wymagała jedynie zewnętrznego zasilacza. Niszcząc/wycinając oryginalną ładowarkę zrobiłeś głupio. Teraz to moim zdaniem dwa druty odizolowane na końcach trzeba przytknąć do odkrytych pól, całość obwiązać gumą od majtek i podpiąć bananami do Redoxa. Oczywiście elegancko byłoby zrobić pudełko odpowiednich wymiarów ze sprężynkami i wyprowadzonymi kablami. Żadna ładowarka czegoś takiego na wyposażeniu mieć nie będzie, bo jest to jakieś bardzo wymyślne rozwiązanie producenta odkurzaczy zmuszające do kupowania kolejnych akumulatorów od tej samej firmy.

Jak stary jest ten akumulator? Mierzyłeś jego obecne napięcie? Jeżeli ma mniej niż 10V to może być już dla niego za późno..

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie niestety tylko taki akumulator posiadam, nie ma on żadnych wyprowadzen, jedynie prowizorycznie zrobione przezemnie kable - +. Ma 14V więc na pewno jest sprawny. Jednak jest to akumulator od odkurzacza i nie posiadam dedykowanej do niego stacji ladujacej ani elektroniki więc chciałbym go naładować za pomocą tej ładowarki.

Link do komentarza
Share on other sites

No to jak już masz "prowizoryczne kable" podpięte do aku, to co za problem odizolować drugie końce (wersja low-cost) i wetknąć do gniazd ładowarki lub (wersja pro) zarobić dwie wtyczki bananowe? W czym masz problem? Nie wiesz który kabel do której dziury czy co?

Link do komentarza
Share on other sites

Możliwe że się mylę, ale ładowanie wykonujesz tak (proszę o korektę jeśli coś źle piszę):

Włączasz tryb NiMh, ustawiasz ograniczenie prądowe na 0.3A i maksymalne napięcie 18V (lub liczbę cel pakietu w zależności co można ustawić).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.