Skocz do zawartości

[Inny] Prosty robot na podczerwień "Żółw"


Pomocna odpowiedź

Witam.

Dzisiaj przedstawię swojego kolejnego robota. Nazywa się "Żółw" 🙂. Jest do dla mnie konstrukcja "przełomowa", ponieważ po raz pierwszy:

- w moim robocie użyłem PCB;

- zastosowałem wydruk z drukarki 3D;

- steruję moim robotem bezprzewodowo;

- jako zasilania użyłem pakietu Li-pol.

Teraz go opiszę:

Elektronika

Tak jak napisałem powyżej, elektronikę umieściłem na płytce drukowanej. Narysowałem i zaprojektowałem ją w Eaglu, a następnie wykonałem ją metodą termotransferu. Sercem układu jest µc Atmega328P, która jest taktowany rezonatorem kwarcowym 16 MHz. Użyty sterownik silników to L293D. Na płytce znajdują się także goldpiny do silników, odbiornika podczerwieni i programatora.

Na obrazku pierwszym zamiast warstwy top użyłem przwodów KYNAR, co wydać na obrazku piątym 🙂.

Napęd

Jako napędu użyłem dwóch silników Dagu 48:1. Natomiast koła to kółka modelarskie o średnicy 65mm. Przednia cześć robota jest podpierana przez mój pierwszy wydruk z drukarki 3D 😎, na końcu którego zamocowałem diodę LED fi10.

Odbiornik IR

Zastosowany odbiornik IR jest na gotowym module. Działa na częstotliwość 38 kHz. Można zakupić go razem z pilotem w Botlandzie. Link.

Waga i wymiary

Waga mojego robota to 300g, natomiast jego wymiary to 12cm x 15cm x 8cm.

Zasilanie

Do zasilania mojego robota użyłem pakietu Li-Pol 7,4V 550mAh. Mikrokontroler jest zasilany przez stabilizator L7805CV3.

Zdjęcia

robot na ir - board.brd

robot na ir - board.sch

818717885_RobotnaIR.thumb.JPG.7d60a3959ac66095543e8792b4276717.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie robocik fajny 😉

Jest jeszcze miejsce na kilka dodatkowych bebechów, choćby w postaci czujników 😉 Szkoda, tylko, że resztę pinów Atmegi nie wypuściłeś na goldpiny.

Rozumiem, że robotem sterujesz za pomocą pilota IR?

ps. jakbyś na płytce prowadził mniejsze ścieżki to myślę, że nie trzeba byłoby robić nawet tych przelotek. Swoją drugą - jak już je trzeba zrobić, polecam robić je w linii prostej 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak, robotem steruję za pomocą pilota IR - jest to główny cel. 😉 .

ps. jakbyś na płytce prowadził mniejsze ścieżki to myślę, że nie trzeba byłoby robić nawet tych przelotek.

Nie robiłem przelotek i warstwy TOP, połączenie zaznaczone na czerwono zrobiłem za pomocą przewodu KYNAR.

Swoją drugą - jak już je trzeba zrobić, polecam robić je w linii prostej 😉

Chodzi o połączenia na warstwie TOP?

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi o połączenia na warstwie TOP?

Dokładnie 😉 Jest mniejsze prawdopodobieństwo, że się pomylimy i w sumie cała płytka ładniej wygląda. Pod warunkiem, że warstwa top będzie u nas zwykłą przelotką zrobioną np. z srebrzanki. Ogólnie najlepiej jest zaprojektować taką płytkę, aby było jak najmniej przelotek 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Ds3, masz rację - jeżeli nie robimy płytki dwustronnej to połączenia zrobione ze srebrzanki wyglądają zdecydowanie lepiej niż połączenia zrobione z przewodów KYNAR 😃 . Dziękuję za wszystkie porady - na pewno przydadzą się w przyszłości 😉 .

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.