Skocz do zawartości

Jak podłączyć taki wyświetlacz do arduino?


mpkmateusz

Pomocna odpowiedź

To może być bardzo trudne z kilku powodów:

1. Nieznanego interfejsu. Jeżeli jest to wyświetlacz zrobiony specjalnie do zabudowy w jakimś urządzeniu, może nawet nie mieć nadrukowanej nazwy/typu i producenta. Coś takiego nadaje się praktycznie tylko jako część zamienna do tego samego urządzenia. Gdybyś miał takie coś działające i coś wyświetlające, można przy pewnym nakładzie pracy, posiadaniu odpowiedniego sprzętu i doświadczenia wyczaić znaczenie sygnałów przez odczytanie sekwencji jakimi karmiony jest kontroler wyświetlacza przez oryginalny procesora urządzenia. W Twoim przypadku, jeśli nie znajdziesz gotowego rozwiązania (ktoś miał identyczny wyświetlacz, odwalił robotę rozkminiania za Ciebie i jeszcze opisał to wszystko w sieci) - nie masz szans. Pocieszę Cię: liczba sygnałów wskazuje na interfejs równoległy a to się słabo podłącza do Arduino, bo korzysta ze zbyt wielu nóżek tego małego komputerka.

2. Nawet gdyby było wiadomo jakie to są sygnały to może się okazać, że ich stany logiczne nie pasują zupełnie do 5V procesora mega328. Być może wymagane są sygnały 3.3V a może 1.8V? Musiałbyś zrobić wielobitowy konwerter napięć a to już chyba prościej kupić znany (w sensie dokumentacji i bibliotek) szeregowy wyświetlacz OLED za 30zł, podłączyć i cieszyć się działaniem od pierwszego odpalenia.

3. Wyświetlacz może być całkowicie pasywny tj. nie mieć wbudowanego kontrolera. Wtedy wszystkie kabelki na złączu idą wprost do elektrod LCD na szkle. A ponieważ jest ich dość mało oznaczałoby to, że jest to wyświetlacz pokazujący kilka cyfr 7-segmentowych plus ew. kropki, dwukropki i może kilka symboli - jak w multimetrach lub zegarkach stołowych. Coś takiego (oprócz pewnego przypadku szczególnego) w ogóle nie ma szans wysterować wprost z procesora nieposiadającego wbudowanego specjalnego sterownika LCD. Istnieją ATmegi mające takie coś na pokładzie, ale nie 328. Są też do takich rzeczy specjalne scalaki podłączane np. przez I2C, ale ponieważ nic nie wiadomo o samym wyświetlaczu, nie warto się nad tym rozwodzić.

EDIT: Ten biały prostokąt między obszarem wyświetlania a taśmą może być scalakiem kontrolera. Nie wiem, czy to dobra wiadomość...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Niestety nie mam żadnych informacji o nim, nawet nie wiem gdzie dokładnie się on znajdował (w jakim urządzeniu) :/. Zobaczę jeszcze, może uda się znaleźć resztę części od niego.

Mam jeszcze inny wyświetlacz. Tym razem z działającego starego GPS. Sprawny ale się wiesza dlatego poszedł na demontaż. Patrzyłem po internecie AT043tn13, jest dokumentacja tego wyświetlacza, wyprowadzenia pinów itd. Tylko pytanie czy jest sens i czy wgl. jest możliwość podłączenia pod arduino. Wszystkich pinów jest 40. Dotyku raczej bym nie używał, no chyba że można jakoś bez problemu się nim "pobawić". GPS to smart gps sg 620. Zdjęcia:

Aha i mam pytanie. Czy oprócz złącz, głośnika i gniazda kart sd da się coś odzyskać z niego?

Link do komentarza
Share on other sites

No tak, tu przynajmniej jest nazwa i jakaś dokumentacja:

http://www.wayengineer.com/download/INNOLUXpdf/AT043TN13.pdf

Niestety znów muszę Cię zmartwić. To bardzo fajny wyświetlacz RGB o rozdzielczości 480x272 pixele. Wymaga zasilania 3.3V (interfejs cyfrowy) i 5V (drivery samego LCD) oraz ok. 20V na podświetlanie i to wszystko byłoby jeszcze do przełknięcia. Najpoważniejszą "wadą" z Twojego punktu widzenia jest to, że to cudo nie ma własnej pamięci obrazu. Musi na bieżąco i to bezustannie dostawać z zewnątrz pixel po pixelu w formie 24 bitów wpychanych jednocześnie (1 bajt na składową Red, 1 bajt na Green i 1 na Blue) i to z prędkością 9MHz. Nie tylko jest to dużo za szybko dla poczciwych AVR (które musiałyby robić to programowo) to jeszcze wymaga posiadania ponad 380Kbajtów pamięci RAM (480x3x272) i umiejętności transferowania z niej danych jednocześnie z robieniem innych ciekawszych rzeczy. Do tego nadają się procesory/kontrolery mające a) specjalny interfejs (i to 24-bitowy) do takich LCD, b) możliwość podłączenia pamięci SRAM/SDRAM bo w środku to chyba żaden tyle RAMu nie ma.

Do słabiutkiego Arduino możesz podłączać tylko to, co samo z siebie pokazuje obraz: wyświetlacze tekstowe LCD, małe OLEDy i małe LCD/TFT. Wszystko co wymaga ciągłego transferu danych (jak np. z karty graficznej do monitora) odpada. A nawet gdybyś znalazł duży wyświetlacz graficzny z własną pamięcią to ograniczeniem jest też moc procesora mega328. Im więcej pixeli na ekranie tym więcej trzeba się natrudzić żeby coś narysować. Jeżeli odświeżenie małego ekraniku po naciśnięciu jakiegoś przycisku z menu zajmuje powiedzmy 0.2s to jeszcze jest do przełknięcia. A jeśli duży ekran będziesz rysował przez sekundę, taki system będzie upierdliwie wolny (jest takie fajne słowo: nieresponsywny) i nie da się go używać. No chyba, że budujesz ramkę na zdjęcia 🙂

Ludzie robią na AVR interfejsy do urządzeń wymagających ciągłego transferu (np. do monitorów w trybie RGB, telewizorów itp), ale to wymaga naprawdę sporych umiejętności programistycznych (asembler raczej obowiązkowy) a i tak zostaje wtedy tylko kilka % mocy CPU na resztę programu. W prostych grach to się sprawdza, ale to trochę sztuka dla sztuki.

Co do odzysku to się nie mądrzę, nie wiem. Może system zasilania? Jakiś stabilizator? Przetwornica? Ładowarka LiPola? Wzmacniacz audio? Dużych i mądrych scalaków nie wykorzystasz, bo ich nie odlutujesz i nie przylutujesz na nowo do swojej płytki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.