Skocz do zawartości

Kurs STM32 F4 - #1 - Czas poznać HAL, spis treści kursu!


Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Oprócz samej technologii zmieniają się również metody programowania mikrokontrolerów. Chcemy tworzyć szybciej i wygodniej. To właśnie główne powody, dla których powstał kolejny kurs STM32!Tym razem zajmiemy się bardziej rozbudowanymi układami z serii F4. Główną zmianą będzie jednak używanie biblioteki HAL oraz narzędzia CUBE!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

O proszę, kolejny kurs STM32 😃. Jako świeżo upieczony student Mechatroniki, również na Politechnice Wrocławskiej chciałbym razem z którymś kursem zacząć uczyć się programowania mikrokontrolerów, a i w przyszłości liznąć trochę robotyki przed trzecim semestrem. Do tej pory rozmyślałem nad Arduino i STM32 skłaniając się ku drugiemu, większa moc pociąga 😃. Ale po pojawieniu się tego kursu znowu nie wiem który zestaw kupić, lepiej zacząć od poprzedniego kursu STM32 od podstaw czy kupić STM32 F4 i lecieć z tym kursem? Coś tam teorii z elektroniki umiem, programuje trochę w C i w LabVIEW, czy to starczy na ten kurs?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

czy biblioteka HAL i narzędzie CUBE są całkowicie darmowe również w komercyjnym zastosowaniu?

[ Dodano: 31-03-2016, 21:14 ]

Dobrze że jest taki kurs, ale trzeba sobie zadać pytanie czy to nie jest przestarzały temat? Japończycy 4 lata temu stawiali na tym system operacyjny z możliwością odtwarzania filmów, więc teraz chyba są znacznie bardziej do przodu? A my tu temat mamy podobny do nauczenia się obsługi komputera sprzed 5 lat!

Link do komentarza
Share on other sites

Luwi, zdecydowanie HAL i Cube nie są przestarzałe. To rozwiązania polecane przez producenta układów. Więc raczej wiedzą, co produkują i co robią 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej od miesiąca odbywa się kurs STM32 z HAL-em, Cubem i Eclipsem. Czy autor tej serii ma może coś z tym wspólnego? Kursy organizuje koło naukowe MOS.

Link do komentarza
Share on other sites

A ja czekam na omówienie i zainteresowanie obsługą encoderów (tych z silnikiem) i ogólnie badaniem pozycji, PID dla silnika z obsługa encodera i takie tam.

A sam kurs, fajnie że są tacy którym się chce poświęcić mnóstwo czasu na opisywanie i dokumentowanie, dzięki.

Link do komentarza
Share on other sites

akurczyk, nic mi nie wiadomo o kursie organizowanym przez koło naukowe MOS, chociaż jestem na tym samym wydziale. Czy jest to szkolenie zamknięte? Niestety po przeszukaniu ich strony internetowej nie znalazłem żadnej informacji na ten temat.

Tom277, popularne enkodery używane w silnikach działają dokładnie tak samo jak ten, który został użyty w artykule dotyczącym tego zagadnienia (jeśli chodzi o sygnał kwadraturowy przekazywany do mikrokontrolera). Niestety na ten moment nie wykorzystujemy w kursie silnika, więc przykład z regulatorem w zamkniętej pętli sterowania nie zostanie tu przedstawiony. Nie ukrywam jednak, że zagadnienie jest ciekawe i bardzo przydatne.

Link do komentarza
Share on other sites

Bomba! O stosowaniu HALa w stylu "hands-on" pojawia się coraz więcej informacji w Internecie, ale takie usystematyzowanie wiedzy na pewno pomoże wielu z nas 🙂 Szacun dla osoby, która się tego tematu podjęła i trzymam kciuki 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

a czy do przejścia powyższego kursu będę mógł wykorzystać płytkę Nucleo z STM32F4? Wiem, że będzie się to wiązało z pewnymi rozbieżnościami w porównaniu do Discovery ale akurat taką sobie kupiłem 😋

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

PeterQ, jeśli sobie poradzisz, to tak... 🙂 Ja z góry tylko uprzedzam, że wsparcie w komentarzach do kursu udzielać będziemy wyłącznie do sprzętu, taki jaki znajduje się w polecanych zestawach. W przeciwnym wypadku powstałby tutaj chaos 🙁 Pamiętaj też, że płytka Nucleo nie ma wbudowanych peryferiów, które będą tutaj używane.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.