Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #6 - sterowanie sygnałem PWM


Pomocna odpowiedź

kurs_podstaw_elektroniki_mini_6.thumb.png.0cecb2340a1ff0ecee6f2e31e088c179.png

Kurs elektroniki to nie tylko poznawanie nowych układów elektronicznych, ale również garść porad i informacji teoretycznych. Nie przejmuj się, nie będzie tu skomplikowanej matematyki. Tym razem omówimy sobie PWM, czyli pewien sposób sterowania elementami elektronicznymi – będziesz spotykał się z nim bardzo często.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuje autorowi za tak fajny i pomocny kurs (już drugi). Bardzo pomógł mi poznać świat elektroniki i w miły sposób pomógł przyswoić podstawy. Z niecierpliwością oczekuję kolejnych artykułów. Mam tylko jedno pytanie. Ponieważ mam problem z rozróżnianiem gniazd i wtyków używanych w elektronice może dało by się zrobić jakiś artykuł co z czym się je w temacie gniazd i wtyków. Jeszcze raz dzięki za świetne lekcje podstaw 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

zielePL, po pierwsze witam na Forbocie! Po drugie - przyznam, że to pierwsza prośba o taki artykuł, nie mówię, że nigdy nie powstanie, jednak na ten moment nie ma go w planach 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Fajny kurs. Interesuje mnie wszystko na temat PWN. Jak coś więcej napiszecie z przyjemnością "przerobię" bo dopiero zaczynam.

Piszesz o przystawce oscyloskopu do PC za 200zł. Mam prośbę byś dał linka do konkretnego zakupu takowego który będę mógł wykorzystać w moim warsztacie w Waszych kursach. Przydał by się jakiś kursik jak tego oscyloskopu używać.

Pozdrawiam serdecznie.

PS sterowanie oświetleniem, silnikami oraz częstotliwością cewki Tesli 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

cy5, nie miałem okazji korzystać przez dłuższy czas z żadnej z przystawek, więc nie mogę doradzić żadnego konkretnego modelu. Dobór oscyloskopu, to nie jest takie proste zadanie. Najpierw musisz określić jakie funkcje potrzebujesz i jakie częstotliwości maksymalne będziesz badał. Dopiero później można rozglądać się za konkretnymi przystawkami/oscyloskopami. To już sprawa na osobny temat i długą dyskusje (nie jedna już taka była) 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 14.02.2016 o 13:16, Treker napisał:

Celem tego artykułu jest, aby początkujący kojarzyli hasło PWM z sygnałem prostokątnym o zmiennym wypełnieniu. Dla osób doświadczonych, tak jak Ty jnk0le, zapewne powstanie w przyszłość zdecydowanie bardziej szczegółowy artykuł - bez uogólnień. Mam nadzieję, że wtedy będziesz w pełni usatysfakcjonowany z tekstu 🙂

Czytałem kilka artykułów i oglądałem parę filmów na Youtube odnośnie PWM a teraz wiem, że wystarczyło poświęcić 30 min na forbocie aby wszystko się dowiedzieć w należyty sposób i przeprowadzić mini test jak z diodą. Brawo dla autora artykułu i oby więcej takich treści. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@zbymas, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

13 godzin temu, zbymas napisał:

Czytałem kilka artykułów i oglądałem parę filmów na Youtube odnośnie PWM a teraz wiem, że wystarczyło poświęcić 30 min na forbocie aby wszystko się dowiedzieć w należyty sposób i przeprowadzić mini test jak z diodą. Brawo dla autora artykułu i oby więcej takich treści. 

Bardzo miło czytać takie opinie, cieszę się, że artykuły są pomocne. Powodzenia w dalszych eksperymentach z elektroniką 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@cookies, a czy przeczytałaś ten artykuł, który teraz komentujemy? Co dokładnie nie jest dla Ciebie w nim zrozumiałe? Jeśli zadasz jakieś pytanie to na pewno łatwiej będzie pomóc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Mam może nieco głupie pytanie. Mianowicie w artykule napisane jest że stabilizator z silnikiem połączony jest szeregowo. Ze schematu wynika ( a przynajmniej tak mi się wydaje) że oba zaciski silnika są połączone z zaciskami stabilizatora VO i GND. Jestem w stanie wyobrazić sobie ich połączenie szeregowe jeśli przyjmę stabilizator za rezystor z dwoma zaciskami VI i VO oraz stan ustalony, tj. gdy kondensatory są naładowane i w gałęziach które tworzą ich zaciski nie płynie prąd. Czy ktoś byłby w stanie wytłumaczyć błąd w moim rozumowaniu ?

Link do komentarza
Share on other sites

@konasmorfkjam, witam na forum 🙂 Faktycznie z tego schematu trochę ciężko to wywnioskować, szczególnie, że stabilizator jest elementem z 3 wyprowadzeniami (co wprowadza trochę zamieszania w interpretacji połączeń elementów). W rozważaniach można pominąć środkowe wyprowadzenie stabilizatora, wtedy będzie wyraźnie widać, że element ten jest połączony szeregowo z silnikiem. Mamy wtedy: baterię > stabilizator > silnik > powrót do baterii. Wprowadziłem aktualizację do kursu, która usuwa to stwierdzenie, aby nie generować zbędnego zamieszania. Najważniejsze, aby zapamiętać, że przez silnik i stabilizator płynie ten sam prąd - jest to chyba dość logiczne, bo jeśli silnik pobiera prąd o wartości X i jest on zasilany ze stabilizatora, to przez ten układ musi płynąć taki sam prąd 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Odcinek tak teoretyczny, że... ma tylko jedną stronę forum :). Napiszę coś zatem. Wróciłem do kursu po różnych mniej lub bardziej udanych eksperymentach. Ciekawa część i zapowiada interesujące rzeczy dalej (serwo, stabilizator impulsowy - brzmi nieźle), ale kolejny o podczerwieni wygląda smakowicie.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.