Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję
f3dfilament.com

Czujnik ozonu mq-131

Autor Wiadomość
Chris18404 

Wysłany: 19-03-2017, 22:23   

Co dziwne dzisiaj jak zacząłem w czujnik dmuchać to wartość wzrastała szybko. Z 50 na 200 jednostek. Ale nadal jak włączę generator to wartości się nie zmieniają, już nie mam pojęcia co jest nie tak, może sprzedający pomylił czujniki, ale z drugiej strony jest opisany jako mq131
Polecany artykuł z FORBOT.PL:
Wstęp do budowy robota humanoidalnego

Zgodnie z zapowiedzią, chciałbym pomóc wszystkim w budowie swojego pierwszego humanoida. Nie jest to zadanie, ... Czytaj całość

Warto przeczytać » Wszystko o budowie własnego dalmierza laserowego

Postaw piwo autorowi tego posta

marek1707 

Otrzymał 574 piw(a)
Programuję w:
C, asm
Wysłany: 19-03-2017, 23:11   

Ten czujnik nie jest specyficzny dla ozonu. Reaguje na wiele gazów. Popatrz na wykres w karcie katalogowej - jest tam kilka krzywych. Ta "ozonowa" jest najbardziej stroma, ale są i inne. Co więcej, w warunkach pomiaru podawane są też wilgotność powierza i temperatura a to daje do myślenia, nieprawdaż?

EDIT:
Poza tym dmuchanie to zły pomysł - może zmieniać temperaturę samego (podgrzewanego przecież) elementu pomiarowego.

Czy czujesz nosem, że generator ozonu działa? To trochę niebezpieczne dla zdrowia, ale może zostaw go włączonego w małym pomieszczeniu razem z czujnikiem i za kilka/naście? minut odczytaj wyniki.

Ostatnio zmieniony przez marek1707 19-03-2017, 23:14, w całości zmieniany 1 raz  

Chris18404 

Wysłany: 19-03-2017, 23:20   

marek1707 napisał/a:
Ten czujnik nie jest specyficzny dla ozonu. Reaguje na wiele gazów. Popatrz na wykres w karcie katalogowej - jest tam kilka krzywych. Ta "ozonowa" jest najbardziej stroma, ale są i inne. Co więcej, w warunkach pomiaru podawane są też wilgotność powierza i temperatura a to daje do myślenia, nieprawdaż?

EDIT:
Poza tym dmuchanie to zły pomysł - może zmieniać temperaturę samego (podgrzewanego przecież) elementu pomiarowego.

Czy czujesz nosem, że generator ozonu działa? To trochę niebezpieczne dla zdrowia, ale może zostaw go włączonego w małym pomieszczeniu razem z czujnikiem i za kilka/naście? minut odczytaj wyniki.

Generator mam dość wydajny po 10 sekundach czuć gaz więc wyszedłem z pokoju, zostawiłem działający generator z czujnikiem na 10 minut i wartości się nie zmieniły. Już nie wiem co o tym myśleć i co to może być za przyczyna

[ Dodano: 20-03-2017, 22:40 ]
marek1707 napisał/a:

Ja bym dla pewności podłączył czujnik zupełnie samodzielnie: GND i VCC do porządnego zasilacza 5V/1A, zostawił to na dobę i zmierzył napięcie AOUT multimetrem. Jeśli wtedy będzie źle/dziwnie - reklamacja.

EDIT: Grzałka pobiera ponad 160mA. Może źródło zasilania Arduino nie wyrabia?

sprawdzę za kilka dni multimetrem bo aktualnie nie mam przy sobie tego czujnika . Czy można multimetrem sprawdzić napięcie gdy czujnik jest podłączony do arduino? jedna igła multimetra do masy , a drugi do vcc , uruchomię generator i zobaczę co pokazuje multimetr

Odpowiedz do tematu