Skocz do zawartości

Drukarka CTC


Elvis

Pomocna odpowiedź

Jest to moja trzecia drukarka 3D, ale jak na razie jestem z niej najbardziej zadowolony.

Pierwszą składałem sam, po doliczeniu popsutych części, kosztowała majątek. Rezultat - mocno przeciętny. Do wszystkiego trzeba trochę wprawy i doświadczenia.

Drugą zamówiłem gotową, złego słowa nie mogę powiedzieć, rezultat na pewno lepszy niż przy pierwszej.

Trzecią kupiłem na ebay-u po przeprowadzce. Poprzednia była o wiele za duża i za ciężka, żeby zabrać ze sobą.

Wybrałem tanią, chińską drukarkę jakich pełno na ebay-u i... jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.

Drukarka jest gotowa do pracy właściwie po wyjęciu z opakowania. Wystarczy wypoziomować stół i po 2 min. można rozpocząć drukowanie. Cała kalibracja została już wykonana przez producenta. Na karcie SD, którą dostajemy z drukarką znajdziemy gotowe przykłady - wystarczy nacisnąć play i działa. Po przejściach z poprzednimi drukarkami byłem w wielkim szoku.

Ogólnie drukarka jest klonem (podrobką) Makerbot-a Dual. Wygląda dużo gorzej na zdjęciach niż w rzeczywistości. Co prawda piękna nie jest, ale wykonana jest bardzo solidnie, z zaskakującą dbałością o szczegóły. Nie ma żadnych "wiszących" kabelków, taśmy, gluta itd.

Do dużych zalet zaliczyłbym stół ruchomy tylko w pionie. To była największa wada moich poprzdnich drukarek - bujanie modelem, aż się odklei od stołu, albo chociaż przekrzywi. Tutaj przesuwa się głowica, a model jest (prawie) nieruchomy.

Warto jeszcze wspomnieć o 2 głowicach. Dwa kolory to trochę niepotrzebny bajer. Co prawda wydruki wyglądają ciekawiej, ale w sumie rezultat nie jest oszałamiający. Poza tym zawsze można pomalować lub wydrukować z kilku części i kolorów.

Jest jednak jedno zastosowanie, gdzie dwie głowice mogą się przydać. Wszyscy znają uroki drukowania warstw podpierających (support). Drukowanie to pół biedy, ale czyszczenie wydruku potrafi dać w kość. Poza tym w mniej dostępnych zakamarkach nie ma jak tych warstw "wydłubać". Mając 2 głowice można zamówić plastik typu PVA - jest drogi, ale za to rozpuszczalny w wodzie. Jeśli wydrukujemy z niego podpórki, możemy je rozpuścić i wydrukować kształty niedostępne zwykłą drukarką.

Poniżej kilka przykładowych wydruków:

Wspomnę jeszcze o zasilaczu. Większość drukarek wyposażana jest w zasilacz 12V, najczęściej ATX. Jest z tym niemały problem. Niskie napięcie oznacza bardzo duże prądy. Nagrzanie stołu do 110st. może być nawet niemożliwe, albo chociaż trudne (w poprzedniej drukarce kable miały ok. 70st zanim stół się w pełni nagrzał). Zasadniczo - duże prądy, to duży problem. Zasilacze 24V są trudniej dostępne (droższe), ale za to pozwalają na zmniejszenie prądu przy tej samej mocy.

Zalety:

zasilacz przemysłowy 350W, 24V

dwie głowice

wyświetlacz LCD, praca z karty SD

miejsce na szpule z filamentem

stół ruchomy tylko w pionie

gotowa do pracy po rozpakowaniu

rozsądna cena

Wady:

design

trochę małe pole robocze

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajny opis drukarki - dzięki!

Z mojej strony kilka pytań:

- jaką w praktyce uzyskujesz największą dokładność wydruku?

- wentylatory widoczne na zdjęciach chłodzą bloki ekstruderów czy wydruki?

- jaki hałas generuje całość?

- z jakiego materiału najczęściej drukujesz modele?

Link do komentarza
Share on other sites

Co do dokładności, to nie wiem... Ta drukarka wykorzystuje oprogramowanie Makerbot-a, a tam nie ma jak w Slic3er-rze 1000 opcji, tylko "niska", "średnia" i "wysoka" jakość...

Dysza ma standardową średnicę 0.4mm, wysokość warstwy, chyba koło 0.2mm. Dokładność taka jak klony Prusa, ani lepiej, ani gorzej.

Wentylatory chłodzą ekstrudery, do wydruków pewnie można byłoby dodać wentylator, ale nie próbowałem.

Co do hałasu, to niestety trochę go jest. Nie mam jak zmierzyć, ale drukarka działa dość szybko, więc silniki + wiatraczki i zasilacz robią swoje. Ale to chyba cecha wszystkich drukarek 3D.

Drukuję z PLA, bo nie mam wyciągu, a ABS nie pachnie najlepiej (ani najzdrowiej). Ciągle się zbieram do kupna PVA, ale cena mnie jakoś zniechęca.

Link do komentarza
Share on other sites

Przy takim zakupie nie obyło się chyba bez VATu na granicy?

Ja właśnie uruchamiam nowy sprzęt, niestety ciagle czekam na nowy zasilacz. Jednak wstępne testy były obiecujące:

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tym Vat-em to mnie zabiłeś. Faktycznie, kupowałem w UK i 450 funtów to była cała kwota, łącznie z przesyłką. Z drugiej strony, drukarka jest z Chin, więc pewnie cło i vat były zapłacone. Trzeba byłoby sprawdzić, czy nie opłaci się zamówić w HK, może być taniej niż przez pośrednika.

Link do komentarza
Share on other sites

Poleciłbyś tą drukarkę na pierwszy sprzęt ? Szukam czegoś do 2000zł i znalazłem ją do kupienia w Polsce http://www.stork3d.pl/drukarki-3d/9-drukarka-3d-bizer-2x-podwojny-ekstruder.html W tej cenie to tylko prusy i da vinci z tego co widzę a da vinci jest jak dla mnie mocno ograniczone i chciałbym coś lepszego od prusy.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja używam CTC i jestem zadowolony. Jak na razie miałem tylko jeden problem - za mocno zgięte kabelki od czujnika po pewnym czasie się połamały. Ale moim zdaniem to bardzo dobra drukarka.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.