Skocz do zawartości

Wolverine


Razonek

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Witaj, myśle że jak na pierwszy raz to robot wyszedł Ci po prostu bajecznie. Modyfikując program napewno osiągniesz o wiele lepsze wyniki. Brakuje mi tu trochę schematu. Domyślam sie ze sygnał z czujników idz bezpośrednio do ADC(nie napisałeś o tym), propo tych diod led są one jakoś sterowane czy po prostu zapalaja sie wszystkie na raz

(pewnie wszystkie odpowiedzi znajdują sie na zdjęciach, których nie widze jakis problem z przeglądarką)

Link do komentarza
Share on other sites

Robocik na poziomie 😉 Nie dało się więcej wyciągnąć z 30:1 HP? 😋 Przy kołach jakie masz prędkość maksymalna powinna wynosić około 1m/s. Dlaczego zdecydowałeś się na zasilanie silników przez przetwornicę i to napięciem 5V?

Oczywiście kilka zastrzeżeń. W oczy rzuca się niewyczyszczony topnik na płytce oraz wystające konektory złącza goldpin. Jeśli dobrze widzę to masz słabo filtrowane zasilanie, ale jeśli działa bez większych problemów to dobrze. Płytka jakoś skomplikowana nie jest i myślę, że dałoby rady wykonać ją w domowych warunkach. Jednakże nie wiem jak to by było z padami pod TB6612. Ta jedna ścieżka między stabilizatorem a jednym z kondensatorów to robi za antenę? 🤣

Taka literówka w filmik ci się wkradła - nie robot klasy FLT, a FTL 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zamieścisz chociaż jedno zdjęcie robota ukazujące go w całości? Konstrukcja bardzo fajna, rzeczywiście topnik psuje efekt, myślę że pcb dało się bardziej upchnąć.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zaraz zamieszczę zdjęcie. Koszt robota to około 500zł z przesyłkami. W robocie jest moja bateria na razie. Szkoła za sponsorowała robota na zasadzie, że my się zgłosiliśmy że chcieli byśmy zrobić 2 roboty, ja LF'a a Harnaś MM, oba roboty wyszły za nieco ponad 1000zł. Szkoła się zgodziła i tak oto one są.

Co do taśm to jest to kiepskie rozwiązanie. Wpadłem na pomysł lepszy dopiero wtedy gdy płytki przyszły. Mianowicie można było nie stosować taśm a poprowadzić ścieżki bo przecież obie płytki i tak są skręcone więc padami do siebie i najwyżej przylutować. Było by to bardziej estetyczne i nie wisiały by taśmy.

Tak sygnał z czujników idzie bezpośrednio do ADC, pierw odczytuję 8 pierwszych czujników od lewej, potem przełączam mosfetem (IRF 7101) zasilanie na czujniki z prawej strony i odczytuję od początku. Najzwyklejsza multipleksacja.

piotreks-89, O błędzie wiem, nie chciało mi się kolejny raz renderować. Myślę że robot mógłby jeździć szybciej, ale tutaj widać moje początki w programowaniu. Myślę że się nie zdziwicie jak wam powiem że tam nawet jednego przerwania niema? Nie ogarniam na razie tego a w necie jest mało polskich artów które rozwiały by moje wątpliwości. Zamierzam zrobić zegar binarny więc po eksperymentuję z przerwaniami.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak już tego Sharpa to trzeba go było wykorzystać żeby robot nie walił w ścianę 🙂 Zrobienie tego nie jest raczej wielkim wyzwaniem (jeden if) 😉

Link do komentarza
Share on other sites

mactro, Tak też myślę, ale wtedy gdy to się stało nawet nie były podpięte czujniki linii. Miałem przez długi czas problem z mostkami, i potem PWM'em, i testowałem czy działają silniki - działały i nawet nie zdążyłem go chwycić 🙂 Spadł ze stolika i pod kątem 90 st w ścianę. Także tego robota już chyba nic nie zabije. Długo zbierałem się do tego by napisać kod do niego, ciągle było coś źle, ale jak się teraz w środę zabrałem to w czwartek robot już śmigał elegancko.

PS. dodałem 2 zdjęcia robota w całości

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę bez sensu jest umieszczać tak dużą płytkę z przodu, szczególnie, że masz tam tylko czujniki i Sharp. Nie rozumiem też, dlaczego dałeś tylko 5V na silniki, ale w sumie, jeśli ma to być pokazówka, to rozumiem, że nie chciało Ci się liczyć przetwornicy step-up/down.

Musisz popracować nad programem. I nie obsługuj Sharpa poprzez instrukcje warunkowe - po to są przerwania, by z nich korzystać.

Ogólnie, gratuluję konstrukcji. Jest na czym oko zawiesić 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dlaczego uważasz że jest duża, jak dla mnie jest ok. 5V na silnikach to tak w sam raz dla mnie. Przynajmniej ich za szybko nie spalę. Sharpa jeszcze nie obslugiwałem

Link do komentarza
Share on other sites

Gratuluje konstrukcji całkiem udana jak na początek. Płytka przednia jest za duża i zwiększa niepotrzebnie masę. Silników tak łatwo nie spalisz, spokojnie wytrzymają nawet pakiety 3S.

Link do komentarza
Share on other sites

Konstrukcja ma potencjał, dużo jeszcze możesz zdziałać dobrym programem. Według mnie bardzo dobrze, że dałeś stabilizowane zasilanie silników - po zaimplementowaniu regulatora PID nie będzie Ci się on "rozjeżdżał" wraz z rozładowaniem akumulatora. TB6612 spokojnie wystarczyłby jeden na oba silniki, jest to naprawdę dobry i dobrze zabezpieczony mostek. Całość rzeczywiście dałoby się upakować na mniejszej płytce co zaowocowałoby mniejszym momentem bezwładności i lepszą dynamiką. Efekty wizualne niezłe, jak użyjesz jeszcze diod RGB odpowiednio obrazując wskazania czujników może to wyglądać naprawdę elegancko 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Diody RGB są tylko pod silnikami i to po 1 pod silnikiem. Muszę napisać coś lepszego. Gdy jest 1 mostek na 1 silnik to łatwiej poprowadzić ścieżki. Dziękuje za komentarze! 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.