Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

[Line follower] Maniek 2

Autor Wiadomość
wn2001 

Otrzymał 6 piw(a)
Moje roboty:
Maniek; Maniek 2; Freeze; InfraRed

Wysłany: 29-02-2016, 16:33   [Line follower] Maniek 2

Witam serdecznie,
jestem stałym czytelnikiem Forbota i zdecydowałem się opisać swoją konkstrukcję - linefollower'a "Maniek 2". Jest to mój drugi robot tego typu - "Maniek 1" umiał jeździć tylko po elipsie i w dodatku bardzo wolno, związku z czym został rozebrany i wykorzystany do tej właśnie konstrukcji. Robota drukowałem przez kilka tygodni, część nośną zaprojektowałem w programie SketchUp i wydrukowałem. Nie jest to może najszybsza konstrukcja, ale jestem z niej bardzo zadowolony, gdyż dużo się przy nim nauczyłem, spełniając główne założenie, jakim była estetyka - chciałem użyć jak najmniej hot-glue.

Konstrukcja nośna:
Robot składa się z dwóch elementów, które zaprojektowałem w Google SketchUp, a następnie wydrukowałem, połączonych prętem gwintowanym M5. Zapewnił on wprawdzie sztywność, ale znacząco przesunął środek ciężkości do przodu. Kółko podporowe to zwykłe kółko kupione w Leroy Merlin.

Elektronika:
W robocie znajdują się dwie płytki uniwersalne, jedna z czujnikami, druga główna. Mikrokontroler to Arduino Pro Mini Atmega328 5V @ 16 MHz. Zdecydowałem się na gotowy moduł zamiast mikrokontlorera w obudowie DIP ze względu na oszczędność miejsca, wyprowadzone piny programowania oraz niezbędne elementy bierne. Na płytce znalazło się również miejsce na 2 przyciski (plus 1 do resetu podczas programowania) oraz wyświetlacz. Program został napisany w C++ w Arduino IDE i opiera się na instrukcja warunkowych, ale może kiedyś spróbuję swoich sił w regulatorze PD. Ponadto umieściłem tam woltomierz, który mówi mi o stanie naładowania akumulatora.

Silniki:
Są to podróbki silników Dagu o przełożeniu 1:48 w cenie 12 PLN za jeden silnik z kołem. Rolę mostka H pełni L298N.

Zasilanie:
Jako zasilania użyłem akumulatora Ni-Cd 9,6V 600mAh - akurat taki miałem pod ręką. Ma jedną zasadniczą wadę - żeby nie wystąpił efekt pamięci, muszę naładować go do pełna, a następnie całkowicie rozładować. Stabilizatorem jest moduł oparty na L7805.

Czujniki:
Zastosowałem 5x TCRT5000 - głównie ze względu na dostępność i cenę. Jedyne, co musiałem do nich dodać do dodatkowe osłonki, żeby wzajemnie się nie oświetlały. Płytkę z mikrokontlorerem łączy 7-żyłowa taśma.

Wymiary:
Robot nie mieści się na kartce A4 - jego wymiary to 20 cm x 30 cm x 10 cm. Całość jest stosunkowo ciężka i waży około 400 g.

Zdjęcia:

Filmy:

Jeżeli teraz miałbym budować LF-a, to zdecydowanie wybrałbym sterownik silnika o mniejszych rozmiarach, listewkę węglową i czujniki KITR oraz regulator PD. Chciałbym także nauczyć się trawić płytki PCB (B327 jest już w drodze ;-) ).

PS Schematu nie umieszczę, bo nie mam - elementy rozmieszczałem "na bieżąco" :-(
Zobacz inne roboty w naszym katalogu
Polecany artykuł z FORBOT.PL:
OpenCV - Wykrywanie obiektów

W tej części zajmiemy się zagadnieniem wykrywania obiektów. Biblioteka OpenCV oferuje szereg narzędzi, które u... Czytaj całość

Warto przeczytać » Kurs elektroniki - #1 - napięcie, prąd, opór, zasilanie

DSC05836 (Copy).JPG
Plik ściągnięto 250 raz(y) 103.17 KB

Postaw piwo autorowi tego posta

eksio 

Wysłany: 01-03-2016, 20:02   

wn2001,możesz podać link do silników?

pozdrawiam

wn2001 

Otrzymał 6 piw(a)
Moje roboty:
Maniek; Maniek 2; Freeze; InfraRed

Wysłany: 01-03-2016, 20:08   

Link:
http://allegro.pl/silnik-elektryczny-6v-kolko-kolo-modelarskie-65mm-i4913793875.html

Sprzedający: telmal_store

W przypadku nieważności aukcji można wpisać na allegro: "silnik koło 65mm" (inni sprzedający również takowe posiadają).

Odpowiedz do tematu