Skocz do zawartości

matty

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

PD jest taki, jak w w większości poradników. P to wiadomo, a D wyglada tak:

D=blad-blad_poprzedni;
blad_poprzedni=blad; 

A co do przewodów to nie jest to wytrawiona płytka, więc wszystko jest łączone kablami. Jak dla mnie nie wygląda bardzo tragicznie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bardzo ładnie sobie radzi. Jedynie możesz popracować nad szybszą stabilizacją za kątami prostymi. Widać, że reakcja robota jest an tyle mocna, że pojawia się przeregulowanie z powodu przestrzelenia linii.

Link do komentarza
Share on other sites

Też tak testowałem, ale rad ode mnie, aby przed zawodami to poprawić. Po pierwsze zawody to nowe środowisko = duże szansa na niepowodzenie w pierwszych próbach. Raz, że możesz wtedy urwać Sharpa, a dwa cała płytka czujników Ci się przekręci.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak mi się jeszcze będzie chciało to spróbuje do zwodów w Łodzi to poprawić. Ale na razie arduino z niewiadomych przyczyn przestało działać i czekam na nowe. I jednak odpada START/STOP z pilota, bo będzie potrzebny kolejny TIMER do obsługi enkoderów, które już mam, ale na razie w pudełku.

Link do komentarza
Share on other sites

Enkodery są podłączone do przerwań zewnętrznych. Jeden timer co 5ms liczy człon różniczkujący, a drugi timer co 1ms na podstawie zliczonych impulsów oblicza aktualną prędkość. Mam coś takiego zrobione w innym robocie na enkoderach pololu, jednak mają one za małą rozdzielczość żeby obliczać prędkość co 1ms. Używam tylko jednego wyjścia enkodera, bo nie potrzebna mi informacja o kierunku.

Link do komentarza
Share on other sites

Przerwanie działa przy zmianie stanu pinu, łopatek na wirniku jest 5, czyli jeden obrót wału=10 przerwań. Czyli zakładając np. 100obr/min koła przy przekładni 30:1 mamy +/-500 przerwań/sek, czyli w ciągu 1ms jest to 0.5 przerwania... Bawiłem się sprawdzaniem tego co 5ms, jednak jest to zbyt długo i "trzęsie robotem". Chyba, że źle rozumuję, to mnie poprawcie 🙂. Te enkodery AS mają 1024 impulsy na obrót, tak? Jeśli tak to przy moim rozumowaniu byłoby 51302 przerwania/sek. W takim przypadku sprawdzania do 1ms, jak najbardziej powinno działać dobrze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.