Skocz do zawartości

Line follower mojej produkcji


vaden

Pomocna odpowiedź

Witam!!!

Jest to mój pierwszy post w tym dziale wiec witam wszystkich bardzo serdecznie:)

Mój robocik jak można zorientować się po temacie Line follower. Elektronika nie jest w 100% mojego autorstwa powstała na podstawie schematów Ele-bota z innego forum 😋

Robota nazywa się Korbi. Wyposażony jest w czujnik linii. W jego skład wchodzą trzy czujniki TCRT5000. Cała maszyną steruje uC Attiny2313. Silniki to przerobione serwa modelarskie tak jak to widać na zdjęciach. Cały układ zasilany jest z akumulatorów 7,4V. Wszystko zamocowane jest na wytrawionych płytkach.

Konstrukcja nośna to obudowa uniwersalna dostosowana do moich potrzeb. Dodatkowo na obudowie jako atrapa zamocowany jest stary wentylator od zasilacza (który może działać trzeba tylko podłączyć włącznik) oraz dwie diody które miały dodać mu "robocego" wdzieku jak to określił mój młodszy brat 🙂. Koła zostały zdemontowane ze strego samochodzika RC. Aby można była łatwo jest montować i demontować przykleiłem do nich tryb do serw.

chętnie odpowiem na pytania. Bo nie mam pojęcia co bym mógł jeszcze napisać 🙂

A to filmik jak jeździ to moje cudo 😋:

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Zdjęcia zamieszczamy tylko na diodzie, zmniejszyłem je, dodałem tagi, oraz dodałem zdjęcie jako załącznik. Przeczytaj proszę zasady tworzenia nowych tematów w tym dziale, następnym razem dostaniesz ostrzeżenie ze nie czytanie regulaminu.

9e2b1672e7657124.thumb.jpg.2a50a3ef5b35c384d46311ca43cf13f6.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Super robot!!!

W jakim środowisku był programowany procek.

Czy mógłby pan zamieścić schemat lub wzór płytki?

proszę o szybką odpowiedź.

Dziękuje.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Proszę cię nie umieszczaj pod każdym postem słów: "proszę o szybką odpowiedź", wierz mi to niczego nie przyspieszy. Poprawiłem błędy, na przyszłość sprawdzaj pisownię.

Link do komentarza
Share on other sites

Na początku chciałem podziękować.

Robot był programowany w Bascomie.

A oto schematy robota (umieszczone za zgoda autora):

Reszta elementów tj: diody czy wentylatorek są zamocowane w bardzo prosty sposób którego nie trzeba chyba wyjaśniać. Są podłączone do zasilania na płytce głównej. Są tam cztery wyjścia zasilania 5V aby móc bardziej go rozbudować🙂

Mogę jeszcze jakoś pomóc...

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Poprawiłem błędy

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zasilanie jak wspomniałem na poczatku to akku 6x1,2V chyba niklowo-kadmowe połaczone w pakiet aby zaoszczędzić troche miejsca.

Co do czujnika masz racje są tylko dwa ponieważ podczas testów jeden uległ uszkodzeniu, a sklep w którym sie zaopatruje nie zdązył mi go jeszcze dowieść. Ale mimo to na dwóch czujnika działa równie dobrze jak na trzech. Lada dzień bedzie miał juz trzeci czujnik...

Link do komentarza
Share on other sites

Przyłączam się do gratulacji, żeby jednak autor nie spoczął na laurach, proponuję by popracował trochę nad kodem - trzy czujniki powinny pozwolić na o wiele szybsze poruszanie się robota, warto też pobawić się PWM'em (w attiny2313 jest to bardzo proste) w celu zwiększenia płynności ruchów.

Bardzo estetyczna konstrukcja

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

W mojej subiektywnej ocenie jest błąd w scemacie ideowym kolegi vadena, błędne połączenie pinu ISP NR 9 z pinem kontrolera nóżka 17 PB5 MOSI tak jest na schemacie, a czy nie powinno być ISP NR9 z PB6 MISO nożka kontrolera NR 18. Może się mylę;

Pozdrawiam wszystkich.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za wskazanie błędu w schemacie:) masz racje tam jest błąd musiałem pomylić kreski hehe.

Dziurę pod płytkę z czujnikami zrobiłeś wiertarką??

Tak dziura pod płytkę jest robiona wiertarka jak z reszta wszystkie inne otwory w robocie ale nie mogłem tego spiłować, ponieważ nie miałem odpowiednich narzędzi i cierpliwości a ślady i tak widać tylko od środka. Jednak uwaga jest celna...

warto też pobawić się PWM'em (w attiny2313 jest to bardzo proste) w celu zwiększenia płynności ruchów.

A mogłbyś mi dać przykład sterowania PWM'em, bo przyznam sie ze nie wiem jak sie tego używa a nie znalałem nic w pliku pomocy... z góry dziękuje

Link do komentarza
Share on other sites

Google.pl + słowa klucze "attiny2313 pwm", lepiej tego opisać się nie da.

http://www.google.pl/search?q=pwm+attiny2313&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a

Zakładam, że korzystasz z mostka L293D - PWM'em w attiny2313 ustawiasz wypełnienie na pinach mostka oznaczonych "enable 1" i "enable 2", przy "płynnych" zmianach wypełnienia masz płynną zmianę prędkości obrotowej silników.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.