Skocz do zawartości

Inferno


nes86

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

No no, doczekałem się publikacji 🙂. Nie powiem, robi niesamowite wrażenie, ale jako już chyba doświadczony konstruktor linefollowerów napiszę swoje uwagi. Nie znam grubości laminatu, ale nie wygląda na 3mm, raczej na 1mm, czy nie obawiacie się, że przy uderzeniu w cokolwiek z prędkością 1m/s albo i wyższą, popękają ścieżki na laminacie, ewentualnie niektóre elementy odpadną od płytki? Kolejną rzeczą jest podpórka w postaci jednej kulki, założę się, że skrajne czujniki zmieniają co chwilę odległość od podłoża za sprawą m.in. drgań, gdyby płytka z czujnikami była podparta w 2 miejscach byłoby zupełnie inaczej. Powiązana z poprzednią uwagą jest kolejna, ponieważ czujniki są bardzo nisko nad podłożem i są tak podparte, to podejrzewam, że przeszkoda w postaci 2mm schodka na płytach jest w stanie zatrzymać linefollowera za "rogi" na płytce czujników. Nie mniej konstrukcja na najwyższym poziomie, mam nadzieję, że moje przypuszczenia okażą się niesłuszne.

Aha i szkoda, że fotki są w tak słabej jakości, nie można zbyt dokładnie obejrzeć tego cacka 😕 .

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, cieszę się że konstrukcja Ci się podoba. Generalnie laminat ma to do siebie, że jest dość elastyczny, pierwsze testy pokazały, że nie powinno być problemów w przypadku zderzenia. Ponadto robot został wyposażony w sharpa, więc w przypadku standardowego toru robot zatrzyma się przed przeszkodą. Jeśli chodzi o kulkę to istnieje możliwość jej regulacji, teraz akurat zawieszenie jest bardzo nisko nad ziemią - na zawodach prawdopodobnie będzie wyżej - no chyba że tor będzie bardzo dobrze wykonany. Z kolei może masz trochę racji z tą jedną kulką, przy prędkościach jak na filmiku nie było problemy z drganiami (nasz tor nie jest idealny)- na zawodach tak różowo pewnie nie będzie.

A! I wybaczcie mi ten niedopracowany algorytm 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Foty są słabej jakości, żeby się szybko ładowały, a poza tym nie można dodawać zbyt dużych plików. Posiadam zdjęcia w dużo większej rozdzielczości. Zaraz dodam.

Edit:

Nie mam możliwości zrobić teraz nowych zdjęć więc dodam te co były w większej rozdzielczości i jest jedno nowe zdjęcie od spodu robota, które ma lepszą ostrość tylko z brzydkim refleksem od lampy błyskowej dlatego go nie dodałem wcześniej.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Tu nie chodziło o rozdzielczość tylko o ostrość niektórych z nich 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Konstrukcja bardzo fajnie przemyślana. Zastosowaliście w niej bardzo dużo ciekawych rozwiązań. Jednakże wydaje mi się że bez odpowiedniego algorytmu ten robot nadawać się może jedynie na pokazy. Wydaje mi się że budowa tego typu robota powinna być jak najprostsza bez zbędnych gadżetów, na zawodach i tak za pewne będziecie wyłączać połowę funkcji.

Mimo wszytko gratulacje bardzo fajne cacko. Mam nadzieję że zobaczę go kiedyś na własne oczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się że budowa tego typu robota powinna być jak najprostsza

Ten robot w gruncie rzeczy jest piekielnie prosty. Co mielibyśmy w nim wyłączać , które funkcje? Ok jest może pełno diod - ale tylko dlatego żeby zwracał na siebie uwagę - na pracę robota to w żaden sposób nie wpływa.

Mam nadzieję że zobaczę go kiedyś na własne oczy.

Jeśli pojawisz się na jakiś polskich zawodach, tudzież na Robot Challenge w Wiedniu to istnieje duże prawdopodobieństwo, że go zobaczysz 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wyglądu robota chyba nie trzeba chyba komentować, widziałem filmiki z jazdy po ciemku (z włączonymi diodami) - nagrody w kategoriach freestyle gwarantowane!

Konstrukcja ciekawa i innowacyjna, śledziłem jej powstawanie od pierwszych renderów, więc nie będę tutaj szerzej się rozpisywał bo kilka swoich uwag przekazywałem TIMONkowi na bierząco. Wierzę, że chłopaki wycisną z niego co się da, niepokoi mnie tylko jego mała waga 😃 Może być ciekawie przy V >1m/s i nierównych trasach 😉

Link do komentarza
Share on other sites

No gratulacje, widzę ze chłopaki z PP potrafią 😉 Mieszkacie w którymś DS'ie? 😋

Jeśli będzie jeździł tak jak wygląda to nono, może dogonicie 2fast4you 🙂 Testowaliście maksymalną prędkość np, przy jeździe na wprost?

Jestem ciekaw kosztów bo pewnie nie są małe?

Duża ilość czujników, rozumiem że te na rogach mają uprzedzić robota o kącie prostym? A z kolei te 3 za kulką o mają informować o tym że robot jest na prostej?

Link do komentarza
Share on other sites

No gratulacje, widzę ze chłopaki z PP potrafią 😉 Mieszkacie w którymś DS'ie? 😋

DS6 🙂

Jeśli będzie jeździł tak jak wygląda to nono, może dogonicie 2fast4you 🙂 Testowaliście maksymalną prędkość np. przy jeździe na wprost?

To z całą pewnością proste nie będzie. Nie testowaliśmy - przypuszczam, że osiągnięcie maksymalnej prędkości na tych silnikach jest prawie niemożliwe.

Jestem ciekaw kosztów bo pewnie nie są małe?

Płytki: 480zł

Zakupy na Pololu: 2 x 150zł + 1 x 80zł

Zakupy w tme i seguro: ~315zł (dużą część elementów nes miał na stanie)

Kupienie LCD na allegro: 20zł (wraz z przesyłką)

Taśmy+złącza do nich: ~80zł (wraz z przesyłką)

Podstawki z plexi (materiał plus wycięcie): ok 50zł

Dodatkowo:

Przygotowanie trasy: około 200zł

To z rzeczy, które w tej chwili pamiętam.

Duża ilość czujników, rozumiem że te na rogach mają uprzedzić robota o kącie prostym? A z kolei te 3 za kulką o mają informować o tym że robot jest na prostej?

W założeniu dokładnie tak jak piszesz 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.