Skocz do zawartości

tabbi

Pomocna odpowiedź

Witam,

chciałbym zaprezentować robota line followera, którego stworzyliśmy razem z kolegą. Nie jest może to "najlepszy robot na świecie" ale chodziło o przyjemne zapoznanie się ze światem mikrokontrolerów, a także w dużej mierze Elektroniki w praktyce.

Przedstawiam Raport, który zawiera zdjecia, opis tworzenia,problemy podczas projektu, kod programu.

Dla tych co chcą zrobić swojego pierwszego robota, myśle że raport troche wyjaśnia z czym trzeba się zmierzyć - bardziej chodziło nam żeby to działało 😋 a nie zwyciężało Turnieje.

Całkowicie open source do dowolnego użytku 😋 Tylko proszę o wyrozumiałość 😋. Gdy lutuje się ponad 4 godziny i okazuje się że trzeba na nowo płytkę robić to już samo za siebie jest karą za grzechy 😋

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Następnym razem dodawaj przynajmniej jedno zdjęcie jako osobny załącznik, a typ robota wybieraj z listy rozwijanej przy nazwie tematu.

SM_Raport.doc

Untitled.thumb.jpg.9f6af0919950079d468286af485ee659.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Są to niewielkich rozmiarów elementy posiadające w swojej strukturze diodę nadawczą IR (Emitter), foto-rezystor (Detector) oraz płytki odbiciowej (Reflecting medium), co uwidacznia rysunek 3.

Foto-tranzystor?

Przy stosowaniu takiej konfiguracji bardzo łatwo jest połączyć na pewien odstęp czasu elektrody akumulatora poprzez zwarcie odwodu włącznikami S1 i S2 lub zwarcie obwodu włącznikami S3 i S4. Może to doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia zasilacza. Aby tego uniknąć do obwodu dodaje się diody, które zapewniają bezpieczną ścieżkę powrotu chroniącą tranzystory.

P.S.

Nigdzie nie widzę kwarcu 16MHz, i wydawało mi się że przetwornik ADC w Atmedze8 jest 10-bitowy (przynajmniej pierwsze 4 kanały).

To te diody daje się po to by chronić tranzystory czy źródło zasilania ( elektrody akumulatora czy zasilacz).

Jestem jak najbardziej za ideą realizacji projektów w "realu", a nie wyłącznie teoretycznie jako projekt obliczeniowy czy symulacja. Konstrukcja odbiega nieco od większości, ale to nie ma znaczenia.

Mam tylko kilka uwag co do raportu. Mnóstwo w nim błędów merytorycznych, niedomówień, kolokwializmów. Jeśli to miał być raport dla prowadzącego przedmiot to wypadało by trochę inaczej go napisać.

Mimo to gratuluje. Z autopsji wiem, że nie każdy student, inżynier robotyki wiedział by jak to złożyć w całość, aby działało.

Link do komentarza
Share on other sites

Nigdzie nie widzę kwarcu 16MHz, i wydawało mi się że przetwornik ADC w Atmedze8 jest 10-bitowy (przynajmniej pierwsze 4 kanały).

Nowe kontrolery nie potrzebują kwarcu, mogą pracować na wewnętrznym rezonatorze. Przetwornik jest na każdym kanale 10b, prawdopodobnie masz tą informacje z zielonej książki do bascoma z wydawnictwa BTC, gdzie jest to jakoś tak dziwnie zapisane, ale jest to błąd. Sygnał z każdego kanału jest multipleksowany na ten sam przetwornik, więc każdy z nich jest 10b.

Link do komentarza
Share on other sites

Pawel - nie wczytałeś się dobrze w wątek.

Autor postu w swoim raporcie stwierdza, iż używa 16MHz kwarcu, a nie 16MHz oscylatora wewnętrznego (o ile taki jest, bo według mojej starej noty katalogowej max to 8MHz), więc ja się pytam gdzie on jest na płytce/schemacie.

Co do przetworników ADC, tak się składa, że jestem w posiadaniu wiekowej Atmegi8 i ona niestety ma dwa ostatnie kanały 8bitowe, o czym się niedawno przekonałem.

I przepraszam za odbieganie od głównego wątku - wedle uznania można skasować.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.