Skocz do zawartości

S-View

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich

Piszę o swoim Line Followerze dlatego, że dopiero zacząłem z tym zabawę. Więc tak na dzień dzisiejszy jeździ, ale są tu osoby które mają dużo większy staż z tym niż ja, więc każda wskazówka będzie dla mnie cenna...

W skrócie:

- Attiny2313

- LM324N

- 4x TCRT5000

- L293DNE

- Akumulator żelowy 6V 1,3 Ah

- Napęd z jakiejś zabawki...... zmienione tylko koła na mniejsze z powodu zbyt wielkiej prędkości.

Czyli norma:)

Zdjęcia

Krótki filmik z pierwszych udanych przejazdów;

I kilka pytań. Czujniki pozostawić w tym miejscu czy przemieścić je bezpośrednio przed oś napędzającą bo mam taką możliwość tylko nie wiem czy to zmieni na lepszą sterowność bo w wąskich zakrętach niestety jedzie zakręty większym łukiem;/

Czy jest jakaś możliwość zmniejszenia prędkość bo jest troszkę za szybki jak na swoje możliwości, przynajmniej mam takie wrażenie.

I oczywiście wysłucham waszych zastrzeżeń 🙂

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Popraw proszę swój temat, obrazki umieszczone są niezgodnie z panującymi na diodzie zasadami, nie zastosowałeś się również do zasad umieszczania tematów w tym dziale, powinieneś jedno ze zdjęć dodać jako załącznik.

07032010332.thumb.jpg.bf81b9e0358335fa9914ecf0110b713c.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Jeśli przesuniesz czujniki bliżej osi kół, to robot łatwiej będzie pokonywać ostre zakręty. Niestety, odbędzie się to kosztem jazdy po łagodnych zakrętach/linii prostej - przy trzech czujnikach, w dodatku tak szeroko rozstawionych, będzie się poruszać strasznym zygzakiem. Ideałem było by dodać jeszcze ze dwa transoptory - przy dobrym oprogramowaniu i zamianie "żelowca" na lekkiego lipola, robot miał by niezłe szanse na zawodach 😉

Jeśli chodzi o kwestię regulowania prędkości, musiał byś mieć połączone piny L293D Enable1 i Enable2 (pin 1 i 9) z pinami ATtiny2313 OC1A i OC1B (pin 15 i 16). Zakładając, że programujesz w BASCOMie, sterujesz wypełnieniem PWM na tych dwóch portach Attiny przy pomocy prostego kodu:

'Start PWM'a
Config Timer1 = Pwm , Pwm = 8 , Prescale = 1 , Compare A Pwm = Clear Down , Compare B Pwm = Clear Down
'PWM1A => prawy
'PWM1B => lewy
(...treść programu...)
Pwm1a = 85 'ustawienie prędkości prawego silnika
Pwm1b = 123 'ustawienie prędkości lewego silnika

Gratuluję działającej konstrukcji!

@edit: Moja kulpa, nie doczytałem, że są 4 transoptory..

Link do komentarza
Share on other sites

Fajnie, że udało Ci się coś spreparować. Z mojej strony mała sugestia, warto zadbać o walory estetyczne robota to dużo daje i bardziej cieszy oko, jak robocik jeździ.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.