Skocz do zawartości

Robot Cristal T1000


BlackSkill

Pomocna odpowiedź

Cześć tu drużyna "Robotyka KSP"

😃 . Lfa stworzyliśmy w szkole za własne pieniądze.

W większości wszystko zaplanował lider czyli ja jest to mój drugi lf, poprzedni był czysto z poradnika. Reszta grupy (5 osób) jak na razie była podwykonawcami i dała kaske oraz lutowała elementy 😉 Jeden z nich pomógł z programem.W planach mamy minisumo i kolejnego lfa (Dostaliśmy dofinansowanie 500zł) ,więc coś ich muszę ich poduczyć z zakresu elektroniki chociaż sam dużo nie wiem.

W szkole niestety nie ma zainteresowania tematem ze strony nauczycieli. (Technikum)

Strona o tym jak powstawał lf i będą powstawać kolejne projekty (prosimy o LIKE ) 😉 :RobotykaKSP

Osiągnięcia

18 miejsce na 26 - Robotic Area 2014

Konstrukcja mechaniczna:

Silniki: to Tamiya 70168 Na przekładni 38:1 320obr,

Silniki jako takie. Za 50zł nic lepszego chyba nie ma z takimi obrotami. Wadą jest to że są na 3v lecz u mnie pracowały na 6-7v. Nic się z nimi nie działo jeżdżą do tej pory.

Koła: Tamiya 70111

Zdecydowanie nie polecam. Koła nie mają w ogóle przyczepności, lf latał jak szalony mimo sporej wagi ( Pół kilo ? ).

Brak przyczepności ujawnił się dopiero na zawodach. By zwiększyć przyczepność dociążyliśmy lf'a dodatkowym pakietem baterii (3sztuki) i założyliśmy balony z WABCO 😃

Poprawiły sporo. Przejazd bez balonów i obciążenia na jednym z torów wynosił 27,5sec , z poprawami osiągnęliśmy 25,5sec

Płytki

Są to moje pierwsze zrobione metodą termotransferu. Nawet fajnie mi to wyszło bez większych problemów

Ramie trzymające płytkę czujników oraz koszyczek:

Blaszki z aluminium i kupę śrubek, nakrętek, podkładek.Ciężko było wyregulować dobrą wysokość płytki ponieważ dostałem z electroparku różne cny70 .

Koszyczek przymocowany opaską z forbot.pl którą otrzymaliśmy na RA 😉

Elektronika

Za zasilanie odpowiada pakiet akumulatorków/bateri 5szt . (MASAKRA)

Sterownik silników to L298N - w obudowie MULTIWATT15.

Procesor atmega8 z kwarcem 16mhz.

Do obniżenia napięć i stabilizacji napięcia służy 7805.

Silniki zasilane bezpośrednio z koszyczka .

5 czujników cny70 podłączonych do adc.

Oprogramowanie

Program napisany w c. Jest bardzo prosty. Pisany na podstawie innego kodu. Nie ma żadnego członu PID. Program napisany prawie w całości na Robotic Area .

W załączniku spakowane schematy i kod .

Stary wygląd:

Cristal T1000.rar

Cristalo_new.thumb.jpg.3219fe58c7b454d5b9b0c903434ba106.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Koszyczek przymocowany opaską z forbot.pl którą otrzymaliśmy na RA

Niecodzienne zastosowanie dla Forbotowskiej opaski 🙂

Całość trochę niechlujnie wygląda, niestety. Taśma izolacyjna, opaska, HotGlue - to psuje efekt.

Myślę, że następna konstrukcja będzie lepiej przemyślana pod kontem mechanicznym i będzie lepiej (ładniej) wyglądała 🙂 Powodzenia!

Link do komentarza
Share on other sites

Jak dla mnie wygląd ma najmniej znaczenia, ważne że robot sobie radzi na trasie całkiem nieźle. Przydał by mu się PID ale i tak by wiele nie pomógł(za niskie przyspieszenie/zwinność by go lepiej utrzymać na trasie).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ale estetyka leży już nawet nie chodzi o samą konstrukcję mechaniczną ale chociażby o schemat czy płytkę nie widać, że pracowało nad tym 5 osób 🙁 Ale grunt, że jeździ więc życzę powodzenia !

Link do komentarza
Share on other sites

Za zasilanie odpowiada pakiet akumulatorków/bateri 5szt . (MASAKRA)

Potwierdzam, czas już się przesiąść na li-po 🙂

Macie jakieś filmy z przejazdów?

Co do estetyki, jeśliby nie było tam tego koszyczka taśmy izolacyjnej, hot glue i wystających masztów w postaci tych dwóch śrub to już by wyglądało jakieś 3x lepiej.

Jak dla mnie wygląd ma najmniej znaczenia

Z tym wyglądem i estetyką jest jeszcze taka kwestia, że często mało estetycznie (niedbale) wykonane części i połączenia mają tendencję do awaryjności oraz utrudniają znalezienie przyczyny awarii.

Wyobraź sobie teraz, że gdzieś pod tą taśmą izolacyjną i ciapkami z hot glue zaczyna przerywać przewód, nadwyrężony podczas wymiany baterii (a jest na to narażony za sprawą opaski i lokalizacji). Zorientujesz się dopiero mierząc przewód (albo i nie, bo w tym momencie będzie akurat stykać), a żeby go wymienić musisz usunąć całe te hot glue, odkleić z taśmy - robi się problematyczne, czyż nie?

Link do komentarza
Share on other sites

Wyglądem było by na pewno lepiej, gdyby było więcej czasu.Gdy zgłosiliśmy się do RA dopiero polutowaliśmy elementy a do zawodów był niespełna tydzień.

"Maszty" w postaci dwóch śrub były przeznaczone na koszyczek (Poniżej fota), lecz na Ra musiałem go przesunąć do przodu bo czujniki odrywał się od ziemi a jak wspomniałem wcześniej wkrywały na różnej wysokości. ( Za wysoko środek ciężkości ? ).

Co do opaski. Opaska była kilkanaście razy ściągana i zakładana w pośpiechu 😃 Więc nie zwracaliśmy uwagi na napis 😉

Taśma- Tu popełniłem błąd w projektowaniu płytki. Taśma miała być na gniazdo typu kanda , lecz nie obróciłem + I - na płytce i jak podłączałem wtyczkę to było na odwrót.

Musieliśmy rozwalić wtyczkę z jednej strony i przylutować kabelki.

Co do tego hotglue to też błąd ;D Przylutowaliśmy te kabelki ,na to zapaćkaliśmy hotglue, wszystko działało do dnia przed zawodami 😃 Musielismy odrywać siłą hot glue razem z taśmą i lutować od nowa.

Wygląd na pewno poprawimy. Usuniemy maszty, dodamy li-pola, zmienimy podpórki płytki 😃 (Fota poniżej) I może lepszy kod 😉

Filmiki są na stronie na facebooku. NIestety zła jakość i rozładowane baterie 😃

https://www.facebook.com/robotykaksp

Link do komentarza
Share on other sites

Małe poprawki 🙂 Pomalowane "ramiona", odkręcone "maszty", dodany radiatorek do mostka H bo się strasznie grzał na li-polu.

Do zrobienia jeszcze nowe oponki i "dystanse" do płytki czujników 🙂

Pomalowanie polutowanej już płytki czujników to dobry czy zły pomysł ?

Ps. Zapraszam na https://www.facebook.com/robotykaksp Aktualnie pracujemy nad kolejnym lf'em oraz minisumo ! Zamieszczamy tam zdjęcia z aktualnych prac 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Gdzie będzie montowany nowy li-pol? Gdzieś przed radiatorem?

Z czego masz zrobione podpórki na płytce z transoptorami?

Może wpadnę na zawody, to pooglądam na własne oczy jak jeździ i pokibicuje 😉

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Li-pol raczej mocowany będzie pod radiatorkiem mostka H.

Podpórki są to dwa klocki lego i na to naklejone ślizgacze od myszki.

Zobaczymy jak z zawodami będzie bo ostatnio same problemy ze strony elektroniki...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.