Skocz do zawartości

Wall-i reproduction


janec

Pomocna odpowiedź

Jest to mój pierwszy robot, który postanowiłem tutaj opisać. Z podjęciem decyzji o wrzuceniu tej konstrukcji na forum zwlekałem dość długo, bo ponad rok (robocik powstał w listopadzie 2010). Wall-i to prosty robocik, na jego powstanie nie wydałem więcej niż 35 zł. Zasada działania również banalna, robot jedzie do przodu, aż czujnik wykryje przeszkodę, wtedy koło po przeciwnej stronie zaczyna obracać się do tyłu tak długo, aż czujnik przestanie wykrywać jakiś obiekt, następnie znów jedzie prosto.

1. Geneza

Był to mój drugi robot, który postanowiłem zrobić po "obowiązkowym" światłolubie, jednak ze względu braku znajomości programowania AVR w tamtym czasie pozostałem wciąż przy Beamie - bez mikroporcesora i programowania.

Pomysłu nie szukałem daleko, ponieważ schemat konstrukcji znalazłem na forum, dokładnie w tym temacie, użytkownika Le_Cheque, za co bardzo mu dziękuje 🙂

2. Obudowa

Obudowę, a raczej platformę robota zrobiłem ze spienionego PCV, które spełnia swoje zadania bardzo dobrze. Do korpusu zamocowany jest napęd, czujniki oraz płytka sterowania.

3. Napęd

Do poruszania się robot wykorzystuje przerobione serwomechanizmy HXT900 zakupione na allegro. Nie osiąga on zawrotnych prędkości, ale nie to było ich zadaniem.

Koła również są wykonane ze spienionego PCV, lecz o większej grubości, z tego co pamiętam to chyba 8mm. Żeby zwiększyć przyczepność, nałożyłem dętkę od roweru spełniającą rolę ogumienia 😃

4. Czujniki

Czujniki to po prostu dwie krańcówki zamocowane z przodu robota. Mają one przedłożone "wąsy", aby wykrywały przeszkody w większym zasięgu.

5. Zasilanie

Do zasilania użyłem baterii 9V, jednak nie jest to najlepsze rozwiązania. Robot na jednej baterii może pojeździć maksymalnie 30 minut, więc zmagałem się ciągle z problemem rozładowanych baterii i musiałem biegać do sklepu po nowe, żeby coś przetestować.

6. Elektronika

Cała elektronika znajduje się na płytce zamocowanej na samej górze robota. Wytrawianiem zająłem się samodzielnie.

Schemat ideowy

Ogólnie uważam, konstrukcję za udaną. Osiągnąłem w miarę estetycznego prostego robota.

Przepraszam, że nie zamieściłem żadnych zdjęć, ale robiłem tego robocika tak dawno że gdzieś mi się zapodziały, ale jak znajdę chwilę czasu to porobię kilka zdjęć i dorzucę 😉 W ramach rekompensaty umieszczam dwa filmiki prezentujące funkcjonowanie robota.

Załączam schemat, wraz ze schematem płytki do wytrawienia.

schemat_ideo.thumb.PNG.9bb4f03be978d9b0aa7dbbe89f73099c.PNG

gifa2cnv_gotowa_kopia.thumb.png.9ae9670d2eb961e42937d5002628f12f.png

gifa2cnv_COP.thumb.PNG.95e4f576db25ad26f84ba084681e55a1.PNG

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.