Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Kurs elektroniki II - #11 - czujniki analogowe

Autor Wiadomość
Komentator 

Otrzymał 17 piw(a)
Wysłany: 26-05-2016, 09:20   Kurs elektroniki II - #11 - czujniki analogowe

KursElektroniki2_11
Układy elektroniczne postrzegają otaczający je świat poprzez różnego rodzaju czujniki (sensory). Pomiar temperatury, natężenia światła lub innych wartości rzeczywistych byłby bez nich niemożliwy. Podczas wykonywania ćwiczeń z tego artykułu wykorzystamy proste czujniki analogowe. Bardzo przydatny okaże się tutaj komparator omówiony już na samym początku tego kursu.
UWAGA, to tylko wstęp!
Dalsza część artykułu dostępna jest na darmowym blogu Forbota.

Kliknij, aby przeczytać całość!

Poniżej znajdują się komentarze naszych użytkowników powiązane z tym artykułem.

Przeczytałeś artykuł? Dodaj komentarz!
Postaw piwo autorowi tego posta

Shadok 

Wysłany: 29-05-2016, 17:10   

Ciekawy artykuł i przydatne elementy elektroniczne do zastosowania w codziennym użytkowaniu. Nie łapię jednak różnicy w PRAKTYCZNYM zastosowaniu np. fotorezystora a fototranzystora. Można prosić o przybliżenie tego poprzez podanie jakiś praktycznych zastosowań? Z góry dziękuję.

Treker 

Otrzymał 492 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 29-05-2016, 22:54   

Shadok, jeśli chodzi o praktyczne różnice to ja podam najważniejsze z mojego punktu. Po pierwsze obudowa - fotorezystory, nie mają żadnej soczewki. Ciężej ukierunkować odczytywanie światła z konkretnego punktu. Po drugie w przypadku fototranzystorów zdecydowanie łatwiej o czułość tylko na wybrane zakresy światła (np. na podczerwień). Obie zalety wykorzystywane są przez konstruktorów robotów micromouse, przykład: [Micromouse] Let Me Out. Tam zastosowanie fototranzystorów pozwala na uzyskanie precyzyjnych czujników.

Oczywiście pomijam zupełnie kwestie zasady działania takie czujnika :)

Zachęcam do korzystania z forum - nie pomagam indywidualnie przez PW/maila.
Sprawdź » Kurs ARDUINOKurs podstaw elektronikiZbuduj swojego robota - kurs!

Tom277 

Wysłany: 31-05-2016, 08:08   

Więc może ja podam różnice w zastosowaniu fototranzystora i fotorezystora. Kilka lat temu zrobiłem obrazek podświetlany diodami LED RGB. Diody "w kółko" płynnie zmieniały kolor, ale żeby było efektowniej zrobiłem też automatyczne włączanie podświetlania po zmroku i wyłączanie wraz ze świtem. Problem polegał na tym, że diody oświetlały fotorezystor w roli czujnika światła, co prowadziło do błędnego działania ponieważ mikrokontroler myślał, że jest już jasno więc wyłączał diody. Wtedy dla mikrokontrolera było już za ciemno i włączał diody ponownie. Więc wprowadziłem poprawkę w programie i na czas pomiaru oświetlenia wyłączałem diody LED. Niestety bezwładność fotorezystora była na tyle duża, że czas wyłączenia diod musiał być ok 0.5 sekundy co przejawiało się cyklicznym, zauważalnym miganiem podświetlenia obrazka, trochę to irytuje. Po roku zrobiłem drugi obrazek, nauczony doświadczeniem wiedziałem, że muszę coś zrobić z pomiarem światła. Wybór padł na fototranzystor. Bezwładność fototranzystora jest dużo, dużo mniejsza. Dzięki czemu drugi obrazek dokonuje pomiaru oświetlenia pokoju w ciągu ok 5-10 ms co jest niezauważalne dla człowieka.
Może to co powyżej nie jest super profesjonalnym przykładem różnicy fotorezystora i fototranzystora, ale na pewno praktycznym :-)
Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony przez Tom277 31-05-2016, 08:11, w całości zmieniany 1 raz  

Treker 

Otrzymał 492 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 31-05-2016, 12:25   

Tom277, super - bardzo dobry i praktyczny przykład, dzięki!

Shadok 

Wysłany: 04-06-2016, 21:59   

Treker, Tom277, dziękuję za wyjaśnienia i trafne przykłady.

Rafi212 

Wysłany: 05-02-2017, 18:28   

Dlaczego przy potencjometrze sa rezystory R1 i R2 ?

Ostatnio zmieniony przez Rafi212 05-02-2017, 18:32, w całości zmieniany 1 raz  

Treker 

Otrzymał 492 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 06-02-2017, 22:11   

Rafi212, tak jak było mówione na początku kursu (Kurs elektroniki II – #2 – komparatory napięcia), komparatory charakteryzuje również zakres bezpiecznych napięć wejściowych. Dodatkowe rezystory zapobiegają sytuacji, w której wejście komparatora zostałoby zwarte z szynami zasilania (gnd/vcc). Gwarantują one, że "po każdej stronie" dzielnika będzie zawsze minimum 10kΩ.

Xses 

Otrzymał 1 piw(a)
Programuję w:
Html, CSS,
Wysłany: 21-05-2017, 17:32   

Kupiłem fotorezystor, który jest opisany jako GL5616, ale zamiast pracować w zakresie 5-10 kOm to pracuje on w zakresie ok 0,5-3 kOm. Czy jest on zepsuty, czy poprostu ktoś w sklepie się pomylił?

Następny pomiar wykazał jeszcze ciekawsze wyniki fotorezystor zaczął pracować w zakresie 0,15-28 kOm.

Ostatnio zmieniony przez Xses 21-05-2017, 18:03, w całości zmieniany 3 razy  

Treker 

Otrzymał 492 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 21-05-2017, 18:28   

Ciężko stwierdzić, bo oczywiście wynik zależy od warunków, w których robisz pomiar. Niestety większość fotorezystorów nie posiada żadnych oznaczeń, więc najczęściej trzeb zawierzyć sprzedawcy ;) Z drugiej strony przeważnie takie czujniki działają w układzie dzielnika napięcia, więc niezależnie od ich rezystancji można uzyskać odpowiednie działanie układu (zmieniając drugi element dzielnika napięcia).

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Xses
Xses 

Otrzymał 1 piw(a)
Programuję w:
Html, CSS,
Wysłany: 21-05-2017, 18:45   

Dzięki za odpowiedź.

Odpowiedz do tematu