Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Kurs elektroniki - #2 - multimetr, pomiary, rezystory

Autor Wiadomość
Treker 

Otrzymał 487 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 06-02-2017, 20:37   

mivosz, a jaki prąd faktycznie tam płynął? Powiesz coś więcej o swoim układzie ;) ?
Polecany artykuł z FORBOT.PL:
Piloty do robotów - zdalny start

Przedstawiam projekt pilotów służących do startowania wszelkiego rodzaju robotów. Mam tu na myśli roboty sumo ... Czytaj całość

Zachęcam do korzystania z forum - nie pomagam indywidualnie przez PW/maila.
Sprawdź! >> Kurs ARDUINOKurs podstaw elektronikiKurs STM32
Postaw piwo autorowi tego posta

Aquarius 

Wysłany: 30-03-2017, 14:28   

Wydaje mi się, że coś jest nie tak z treścią zawartą w tabelce:

Jest tak: "Połączenie równoległe zawsze daje rezystor o rezystancji mniejszej niż najmniejsza użyta."
Według mnie powinno być tak:
Połączenie równoległe zawsze daje rezystancję mniejszą niż najmniejszy użyty rezystor

Analogicznie druga część tabelki:
Jest "Połączenie szeregowe zawsze daje rezystor o rezystancji większej niż największa użyta."
Powinno być: Połączenie szeregowe zawsze daje rezystancję większą niż największy użyty rezystor.

Treker 

Otrzymał 487 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 30-03-2017, 14:32   

Aquarius, witam na forum i dziękuję za uwagę :) To kwestia językowa, często mówi się, że można sobie dorobić "brakujący rezystor" łącząc inne szeregowo lub równolegle. Więc chodzi tutaj o to, że łącząc odpowiednio kilka elementów otrzymujemy coś, co traktujemy jako "nowy rezystor" (o innej wartości, której nam brakowało). Autor posłużył się tutaj takim potocznym określeniem. Postaramy się to opisać jaśniej podczas odświeżania kursu.

Zachęcam do korzystania z forum - nie pomagam indywidualnie przez PW/maila.
Sprawdź! >> Kurs ARDUINOKurs podstaw elektronikiKurs STM32

karol3414 

Wysłany: 20-04-2017, 15:20   

Treker napisał/a:
Riv, najczęściej łączy się właśnie 2 rezystory, stąd taka uproszczona forma wzoru.
Wystarczy skorzystać z Twojego wzoru ogólnego i ograniczyć go do dwóch rezystorów:
1/R = 1/R1 + 1/R2

Teraz wystarczy, go przekształcić (po lewej chcemy R, a po prawej jeden ułamek).
Zaczynamy od wspólnego mianownika:
1/R = R2/(R1 * R2) + R1/(R1*R2) = (R2 + R1)/(R1 * R2)
Czyli mamy z tego:
1/R = (R2 + R1)/(R1 * R2)
Odwracamy i dochodzimy do wzoru z kursu:
R = (R1 * R2)/(R1 + R2)

Miałem się nie odzywać ale wprowadzacie zamieszanie.
Ogólny wzór na połączenie równoległe rezystorów to:
1/Rz = 1/R1 + 1/R2 + ... + 1/Rn i to jest punkt wyjścia
dla układu dwóch rezystorów można go uprościć i wtedy przyjmuje postać R=(R1*R2)/(R1+R2)
Dlaczego ważne jest podanie pierwszego wzoru (nawet jeśli w praktyce najczęściej łączy się dwa rezystory? Ano dla porządku, bo później ktoś po takiej lekcji dojdzie do wniosku, że Rz=(R1*R2*...*Rn)/(R1+R2+...+Rn) a to jest bzdura
W kursie nawet słowem nie wspomnieliście, że uproszczony wzór obowiązuje tylko i wyłącznie dla dwóch rezystorów.
Szkoda, że lekcje 2 i 3 nie są w odwrotnej kolejności, bo lekcja trzecia pozwoliłaby wyprowadzić te wzory, zamiast brać je z powietrza.

PS: No i witam wszystkich :) :-D

Ostatnio zmieniony przez karol3414 20-04-2017, 15:22, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu