Skocz do zawartości

Piloty do robotów - zdalny start


nes86

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Świetny projekt, w dodatku bardzo dobrze opisany! 🙂 Miejmy nadzieję, że rozjaśni początkującym co nieco zagadnienia z dziedziny zdalnego sterowania podczerwienią i znikną powtarzające się pytania tego dotyczące.

Czego brakuje? Przede wszystkim obudowy, chociażby takiej jak przy pilotach od alarmów samochodowych. Można by się również pokusić o wprowadzenie jakiegoś bardziej zaawansowanego standardu transmisji danych.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie rzeczywiście świetnie napisany artykuł. Czego brakuje? Soft napisany jest w C, a co z tymi co piszą w bascom? Wiem, można wstawiać wstawki asm i inne, ale ja pisząc w bascom wolałbym wiedzieć dokładnie co robi pilot.

Oczywiście mi nie potrzebne to bo jak będę chciał to sobie napiszę pilota, ale pytałeś czego brak? Początkujący piszący w bascom'ie nie dadzą rady napisać a już nie mówię o wstawieniu Twojego kawałka softu do własnego programu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Soft napisany jest w C, a co z tymi co piszą w bascom? Wiem, można wstawiać wstawki asm i inne, ale ja pisząc w bascom wolałbym wiedzieć dokładnie co robi pilot.

Ktoś traci parę godzin, żeby przedstawić swój projekt, przedstawia napisany przez siebie kod w C, bo takiego języka używa do programowania mikrokontrolerów. A Ty piszesz "a co z tymi co piszą w bascomie". To jest raptem kilka linijek kodu w dodatku okraszone mnóstwem komentarzy. Oczekujesz od nes'a, że napisze za Ciebie, czy za innych userów kod w bascomie? Nie przesadzajmy 😉 Ja nie mam bladego pojęcia o pisaniu programów w tym języku, ale jak wytężę swój intelekt to potrafię przerobić kod na C. Zakładam, że w drugą stronę też da się coś takiego zrobić 😉

Można by się również pokusić o wprowadzenie jakiegoś bardziej zaawansowanego standardu transmisji danych.

Pytanie po co? 🙂 Skoro piloty wiele razy udowodniły (mimo swej prostoty), że są niezawodne (pomijam błędy w kodzie, które wystąpiły na CybAiRBot 2010)

Ja dodam od siebie, że ewentualnie można by zmienić:

SIGNAL (SIG_INTERRUPT0)

na:

ISR(INT0_vect)

Zgodnie z tym co jest zalecane przez autorów avr-libc. Cytując:

Do not use SIGNAL() in new code. Use ISR() instead. 

ale to szczegół jest 😉

I jeszcze ewentualnie mógłbyś wyrzucić z funkcji obsługi odbiornika te trzy linijki:

plan = (plan+1)%9; //dodanie 1 do zmiennej plan
diody(zgas);       //
diody(plan);       //zapalenie innej diody na znak, że plan się zmienił 

ponieważ osoba niedoświadczona, która będzie wrzucała gotowy kod, może mały problem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ja dodam od siebie, że ewentualnie można by zmienić: Kod:

SIGNAL (SIG_INTERRUPT0)

na: Kod:

ISR(INT0_vect)

Zgodnie z tym co jest zalecane przez autorów avr-libc. Cytując:Kod:

Do not use SIGNAL() in new code. Use ISR() instead.

ale to szczegół jest

Jest to kolejny "archaizm" obok cbi() i sbi (), który pojawia się w programie.

I jeszcze ewentualnie mógłbyś wyrzucić z funkcji obsługi odbiornika te trzy linijki: Kod:

plan = (plan+1)%9; //dodanie 1 do zmiennej plan

diody(zgas); //

diody(plan); //zapalenie innej diody na znak, że plan się zmienił

ponieważ osoba niedoświadczona, która będzie wrzucała gotowy kod, może mały problem

Masz racje zapomniałem o deklaracji zmiennej plan i funkcji diody(). Można te trzy linijki usunąć lub wpisać w ich miejsce własną procedurę obsługi przycisku.

Czego brakuje? Przede wszystkim obudowy, chociażby takiej jak przy pilotach od alarmów samochodowych. Można by się również pokusić o wprowadzenie jakiegoś bardziej zaawansowanego standardu transmisji danych.

Pilot z założenia miał być bez obudowy i zaprojektowany jest tak, żeby używać go bez obudowy. Teraz do obudowy go nie włożę bo do żadnej nie będzie pasować.

Czego brakuje? Soft napisany jest w C, a co z tymi co piszą w bascom?

Nawet nie znając C można bardzo prosto samemu napisać obsługę w bascomie. Sygnał wychodzący z odbiornika to po prostu przebieg prostokątny o okresie 10ms i wypełnieniu 50%. Dwa impulsy dla przycisku PROGRAM i trzy impulsy dla przycisku START

Link do komentarza
Share on other sites

Nie myślałeś o zasilaniu z baterii litowej 3V? Układ pobiera raczej mało prądu przez bardzo krótki czas i na dobrą sprawę mógłby sie uruchamiać tylko po to by wysłać sygnał. Taka bateria starczyłaby na setki uruchomień, a zwiększyłoby się bezpieczeństwo.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie myślałeś o zasilaniu z baterii litowej 3V?

Nie. Wolę mieć możliwość naładowania akumulatora, niż cały czas martwić się o to czy bateria się jeszcze nie rozładowała.

Link do komentarza
Share on other sites

Piloty są rzeczywiście bardzo fajne i przydatne, fajnie z Waszej strony że je opublikowaliście.

Mam jeszcze jedno pytanko może nie do końca w temacie, ale mnie nurtuje. To że Rico nie wystartował na jednej walce finałowej na RA, czym to było spowodowane?

Link do komentarza
Share on other sites

nes86, TIMONek cieszę się, że za moimi namowami w końcu pojawił się ten opis 😉 Mam nadzieję, że teraz inni pójdą tym tropem i zaczną publikować swoje projekty, bo właśnie o to chodzi w tym dziale 😉

Link do komentarza
Share on other sites

To jest projekt w 100% wykonany przez nes'a 😉 więc ewentualne podziękowania proszę kierować nie do mnie 😉

To że Rico nie wystartował na jednej walce finałowej na RA, czym to było spowodowane?

Najprawdopodobniej zawiesił się wtedy procesor - dziwna sprawa. Pamiętam, że pojawił się jakiś dziwny znak na wyświetlaczu... mam nadzieje, że w przyszłości się to nie powtórzy.

Link do komentarza
Share on other sites

Panowie (i może Panie), kolega pytał czego brakuje, więc napisałem w imieniu zupełnie zielonych. Mi nie potrzebne to bo jak napisałem w pierwszym swoim poście, sam sobie mogę napisać.

Jeśli kolega nie chciał się dowiadywać czego brak to wystarczyło nie zadawać pytania. Chodzi o to że później znowu pojawią się pytania początkujących:

a co to?

a jak to wgrać?

a bascomie nie ma bo ja w bascomie piszę.

Link do komentarza
Share on other sites

matrix, nie myl tylko odpowiedzi TIMONka z moimi

Gdzieś musiałem czegoś nie dopisać i dlatego tak zostało to przez Ciebie szanowny kolego zinterpretowane.

Ale to chyba Twoje słowa?

No i piszcie czego brakuje
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.