Skocz do zawartości

[Quadropod] Crap


Pomocna odpowiedź

Korzystając z odrobiny wolnego czasu postanowiłem pobawić się w budowanie robota kroczącego.

Jako inspirację wykorzystałem robota (albo raczej roboty) budowane przez użytkownika deshipu, więcej informacji jest tutaj: https://www.forbot.pl/forum/topics53/kroczacy-czworonog-dla-poczatkujacych-vt11135.htm

Początkowo planowałem jedynie podłączyć 3 serwomechanizmy i przetestować sterowanie. Jednak szybko okazało się, że "apetyt rożnie w miarę jedzenia" i po uruchomieniu jednej "nogi" robota, dodałem pozostałe trzy i tak powstał bardzo koślawy i brzydki czworonóg.

Do sterowania chciałem wykorzystać Arduino, ale płytka gdzieś się schowała, więc zamiast tego sercem robota jest Raspberry Pi - stara wersja, żeby nie było jej żal jeśli coś źle pójdzie.

Pierwsza wersja zbudowana jest z tego co było pod ręką, czyli:

12 serwomechanizmów SG90

Raspberry Pi

płytki uniwersalnej

akumulatorka Li-Ion

Robot nie jest w tej chwili w pełni samodzielny, malinka zasilana jest oddzielnie a do sterowania wykorzystuję ethernet. Taka decyzja to głównie chęć uniknięcia kosztów jak coś pójdzie źle - i tak udało mi się już spalić konwerter UART-USB, więc zmiany w elementach staram się wprowadzać etapami.

Do programowania wykorzystuję Python-a. Na ogół jestem zwolennikiem programowania w C, ale budowanie robota to idealna okazja na poćwiczenie innych rozwiązań. Dla malinki Python jest idealnym rozwiązaniem. Kodowanie jest dużo łatwiejsze, można zdalnie pisać program i na bieżąco oglądać postępy w działaniu.

W tej chwili robot potrafi tylko wstać, ale od czegoś trzeba zacząć.

Niestety wykorzystanie orczyków od SG90 okazało się nie najlepszym pomysłem. Są one dość giętkie, więc zmuszenie robota do chodzenia będzie raczej wyzwaniem (kuleje na jedną nogę jak na razie).

Dobrze wychodzi mu za to wstawanie i siadanie 🙂

Mały update:

Orczyki od SG-90 były za miękkie, więc teraz robot ma nowe nogi, wydrukowane z PLA. Kabelki trochę pospinałem, żeby nie było takiego bałaganu - chociaz to i tak niewiele dało. Poza tym układ jest już bezprzewodowy - WiFi zamiast sieci lokalnej, a zasilanie załatwia przetwornica step-up

Update 4.03.2017:

Pierwsze kroki - mocno niedoskonałe, ale i tak cieszą.

Link do komentarza
Share on other sites

Co to ostatnio za wysyp konstrukcji kroczących 😃 Chyba też się wreszcie za coś takiego muszę zabrać, bo w sumie nigdy nic kroczącego jeszcze nie zmajstrowałem.

Elvis, jakieś plany dalszej rozbudowy?

Link do komentarza
Share on other sites

Polecam jeszcze kupić gumowy wężyk (kiedyś była gumka do wentyli, teraz to sprzedają jako gumę do procy) i pozakładać mu na końce nóg gumowe "skarpetki" -- będzie ciszej i nie będzie się ślizgać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na razie muszę popracować nad sterowaniem. To tylko prototyp, ale fajnie gdyby chociaż kilka kroków zrobił. Widzę już kilka rzeczy do poprawy. Po pierwsze pcb - płytka uniwersalna i milion kabli nie najlepiej się sprawdza. Na początku nie pomyślałem też o zasilaniu, w efekcie akumulator jest pod spodem robota i wypada przy zbyt energicznym siadaniu... Natomiast bardzo mi się podoba wykorzystanie raspberry. Planowałem Arduino, a teraz uważam że wyszło bardzo fajnie z malinką. Tylko zmieniając pcb pomyślę nad inną wesją - albo zero bo lżjsze, albo rpi3 i kamerka

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.