Skocz do zawartości

[Minisumo] BLDC


Pomocna odpowiedź

Jak generujesz komutację dla silników?
Jak teraz sterujesz silnikami a jak zamierzasz sterować? Sinus czy może foc?

Teraz generuję trapez. Z enkodera odczytuję kąt absolutny, w zależności od kąta podaję odpowiednią komutację. Silnik ma 36 komutacji na obrót co gwarantuje płynną pracę nawet przy niskich prędkościach.

Docelowo zrobię FOC.

Ile waży cały robot?

460g

Jaką realną prędkość możesz osiągnąć przy obecnym setupie?

8 m/s - rakieta, jednak w minisumo prędkości większe niż 1 - 1.5 m/s są niepraktyczne. Moc będę wykorzystywał w postaci momentu, a nie prędkości.

Jak mocowane są silniki?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pokaż sekcję zasilającą - może przy szybkim udetzeniu indukuje się coś nieprzyjemnego dla procka i dlatego masz problemy z walką. Wprowadzenie sprawdzenia poprawności transmisji uart też mogłoby pomóc.

Co do STMów - polecam 😉 są tanie, teraz jest otwarte środowisko już skonfugurowane do nich (SW4STM32 oparte na eclipse, oficjalne IDE od ST), dodatkowo biblioteki HAL i narzędzie do generowania kodu inicjalizacyjnego CubeMX bardzo usprawnia pracę. Nie wspominając o debugerze wbudowanym w każde Discovery 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Elementy ze stali wykonywał mi kolega na elektrodrążarce. Rozliczone po znajomości 😋

Zasilanie:

VCC i PVDD na tych schematach to to samo. GVDD to +12V z przetwornicy.

Nie podejrzewam raczej zasilania, bo przy testach zdalnych mogę klikać w tę i z powrotem zmianę kierunku nawet na dwóch silnikach na raz i nic się złego nie dzieje.

Będę szukał w transmisji po USART.

Link do komentarza
Share on other sites

Rzeczywiście zasilanie wygląda w porządku - oprócz kondensatorów ceramicznych przy stabilizatorach. Raczej nie są one zalecane, bo stabilizator (a raczej ta część z opampem utrzymująca wyjście na stałym poziomie) może się wzbudzić. W każdym razie, sam tak robiłem i nie miałem nigdy z tym problemów, ale DS nie wspomina nic o dawaniu ich.

Nie wiem, czy posiadasz analizator, ale może Ci się przydać do badania UARTa. Nawet najtańsza podróba Saleae za ~40zł jest nieocenioną pomocą. Jeśli masz pod ręką megę16 możesz też zrobić sobie sam Scanalogic, który ma max próbkowanie 4MHz/kanał, z tym że w softwarze po stronie PC nie ma od razu podglądu wysyłanych wartości.

Tak w kwestii samego napędu - jakie jest opóźnienie w przełączeniu silnika max w jedną na max w drugą stronę? Może to być odczuwalne w ms? Jesteś w stanie oszacować, jakiego rzędu moment możesz teraz uzyskać przy sterowaniu max 8A/fazę? W filmiku przy zablokowanych kołach słychać takie brzęczenie - to PWM? Tak jeszcze w kwestii akusa - możesz pokazać (może być render) jak rozwiązałeś tę klapkę na akumulator? ;>

Link do komentarza
Share on other sites

Świetny projekt, gratuluję włożonego wysiłku!

Sam od dwóch lat mam pomysł na minisumo z silnikami BLDC i takim montażem kół, lecz nigdy nie miałem czasu ani nikogo do pomocy mechanicznej aby zrealizować projekt.

Jaką częstotliwością kluczujesz PWM silników?

Moduł BT - czy masz jakąś dedykowaną apkę na androida?

Schemat wygląda okej prócz kondensatorów ceramicznych jak wspomniał kolega. Jeżeli możesz, to pokaż schemat z prockami - nic odkrywczego tu raczej nie ma, a może coś pomożemy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć

mini na dwóch bldc pojawił się wcześniej na zawodach Robocomp 2013 (chyba) na AGHu, ale nie szło mu za dobrze. Widzę, że zrobiłeś to porządnie - gratulacje 🙂 Jednak moim zdaniem w mini dużo robi dokładne sterowanie przy niskich prędkościach... chyba że roboty naprzeciwko siebie 🙂

Pozdro

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby, nie wiedziałem tego o ceramikach. Dzięki.

Też nie miałem problemów do tej pory, ale to nie znaczy, że się nie pojawią.

Mam analizator i oscyloskop z dekodowaniem USART. Do tej pory nie sprawdzałem tych sygnałów, bo są dostępne tylko pomiędzy płytkami, a nie chciało mi się lutować kabelków do ścieżek.

Na pewno będzie to punkt TO DO w szukaniu przyczyny problemu.

Opóźnienie mogę pokazać na wideo w 240fps (niezbyt wiele widać - 5000 RPM w lewo i 5000 RPM w prawo na zmianę), dokładne wartości podam jak sklecę jakiś układ pomiarowy:

Nie mam pomysłu jakbym miał określić moment. Ciężarek na lince i nawijanie go na koło?

Zastanowię się i jak dam radę sprawdzić to napiszę.

Brzęczenie to PWM (kluczowanie ok. 8kHz) 😋 To wina zastosowanego drivera i mojego prymitywnego programu. Górny tranzystor i dolny są sterowane jednym sygnałem PWM, z czego jeden tranzystor jest zanegowany (dodatkowo układ generuje sprzętowo deadtime). Zerowy przepływ prądu jest teoretycznie osiągalny przy 50% wypełnieniu PWM co w przypadku 8-bitowego timera XMEGI jest nieosiągalne. Dla zerowej prędkości nie ustawiam Hi-Z na wszystkich pół-mostkach tylko dwie fazy (dodatkowo nieprawidłowe), mają to ~50% PWM. To jest do usunięcia.

Klapka na aku wzorowana na tych znanych z zabawek, pilotów itd.

madman07, do sterowania na androidzie używam apki Bluetooth Spp Pro

Prosty terminal, ale ma też opcję Keyboard mode, gdzie masz do zdefiniowania 12 przycisków. Na START, STOP, Do przodu, Do tyłu, W lewo itd. w zupełności wystarcza. Definiujesz też komendę do wysłania w momencie naciśnięcia przycisku, puszczenia go i przytrzymania.

sobal44, widziałem tego robota już dawno, ale on nie jeździ i nie ma szans na jeżdżenie. Już szybciej na latanie 😃

Minimalna prędkość obrotowa do osiągnięcia na ESC to pewnie nie mniej niż 1000 RPM, a sekwencja rozruchu bezczujnikowego nie daje szans na sterowanie robotem.

No i tak zmarnować potencjał MS z BLDC stosując ultradźwiękowe czujniki i drewniane podwozie.

SzymonMCFT, no to tytuł pioniera już mi się nie należy 🙁

Zgodzę się z tobą, że lepiej jest jeździć wolno i dokładnie niż szybko i "na pałę". Taki jest mój zamiar. Zanim zacząłem budować tego robota to eksperymentowałem z silnikiem z HDD i sterowaniem z najmniejszymi możliwymi prędkościami. To jest możliwe z sterowaniem sinusem lub FOC (czego jeszcze nie mam zaimplementowanego). Rzuć okiem na ten filmik:

Ja na razie (aż wstyd się przyznać) nie mam nawet sprzężenia zwrotnego od prędkości 😋

Sporo rzeczy zostało zrobionych na szybko, byle działały aby zdążyć z obroną jak najwcześniej. Oczywiście planowałem od razu po obronie zabrać się za poprawienie wszystkich rzeczy, ale jakoś tak nie wyszło 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.