Skocz do zawartości

[MicroMouse] Budowa pierwszego MicroMouse - Ślimak


Pomocna odpowiedź

Postanowiłem zabrać się za temat Micromous'ów i tak zaczęła powstawać bardzo prosta konstrukcja pod roboczą nazwą Ślimak - co już opisuję trochę zdolności robota 😉

Szybkość, zwinność, estetyka i dopracowanie - te słowa na pewno nie opisują tego robota. Z góry ostrzegam początkujących, aby nie wzorowali się na tej konstrukcji, w 20% jest to pająk w 80% uniewersalka. Od pomysłu do pierwszej jazdy minęło około 5-6h, więc jak dla mnie jest ok. Konstrukcja ta powstaje wyłącznie w celu wejścia w temat micromous'ów i nie mam zamiaru osiągnąć nią niczego. Napęd to Pololu 30:1 z ośką, do tego moduł z mostkiem TB6612, Atmega16, 4 czujniki, 2 LEDy, switch i li-pol.

Enkodery zrobiłem samemu z wydrukowanej tarczki i CNY70. Czujniki są i działają, ale jeszcze ich nie używam w programie. Soft zacząłem pisać w Bascomie, jednak później dzięki pomocy Bartka (Ownya) przepisałem do C.

Przedstawiam zdjęcia zrobione na szybko telefonem.

Tak jak mówiłem nic specjalnego 😉 Do testów wystarcza. Chętnie odpowiem na każde pytanie, później przedstawię też film.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Co to za odbiornik podczerwieni, co jest pod diodą IR na przodzie?

nie mam zamiaru osiągnąć nią niczego.

więc jednak chcesz coś osiągnąć 😋 . Powinno chyba być: nie mam zamiaru osiągnąć nią czegoś. 😋

Gratuluję samozaparcia w budowaniu MM, bo to nie jest popularna konkurencja w Polsce i mało artykułów w naszym języku.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czujniki odległości do pary fotorranzystorów i diod IR. Sprawdzałem na razie tylko czy działają, ale jeszcze ich nie używam, więc nie sprawdzałem osiągów.

Nie są to żadne specjalnie dobrane elementy, poszedłem do sklepu, który mam najbliżej i kupiłem to co mieli.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kupiłem takie, które działały w paśmie IR.

Ale mu dałeś odpowiedź. Pasmo IR jest dość szerokie, a w sprzedaży jest wiele różnych długości fal z tego pasma, ot chociażby 880nm, 940nm, 950nm.

Treker jeśli dobrze rozumiem to żeby fototranzystory i diody IR działały w zgodności muszą "chodzić" na tym samym widmie?

Byłoby najlepiej gdyby fototranzystor i dioda IR były na tą samą długość fali, ale też każdy fotoelement ma pewną tolerancję, to nie jest tak, że w ogóle nie będzie działać. Będzie działać, ale znacznie słabiej, będzie mniejsza czułość, mniejszy zasięg. W każdej nocie katalogowej każdego fototranzystora masz podany wykres z czułością na różne długości fali.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale mu dałeś odpowiedź. Pasmo IR jest dość szerokie, a w sprzedaży jest wiele różnych długości fal z tego pasma, ot chociażby 880nm, 940nm, 950nm.

Ale dałem dobrą odp. w przeciętnym lokalnym sklepie raczej nie ma co się spodziewać konkretnych pasm. Sprzedawca miał problem z rozróżnieniem, które są na IR (a co dopiero pytać o dokładniejszy podział), więc niestety tutaj nie mam jak konkretniej udzielić informacji 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, że oprócz zbliżonego pasma równie ważne są kąty diód, tzn powinny być dosyć wąskie. Wydaje mi się, że nadawcza led powinna wysyłać wąskie, lecz mocne fale, żeby odbiornik mógł odebrać je odpowiednio mocne. I także zwiększy się zasięg.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, że oprócz zbliżonego pasma równie ważne są kąty diód, tzn powinny być dosyć wąskie. Wydaje mi się, że nadawcza led powinna wysyłać wąskie, lecz mocne fale, żeby odbiornik mógł odebrać je odpowiednio mocne. I także zwiększy się zasięg.

Nie do końca się zgodzę, lepsza opcja jest gdy dioda ma dość szeroki kąt świecenia (nawet do 60 stopni), ale za to fototranzystor musi mieć bardzo wąski kąt (bardzo trudno takie fototranzystory kupić max 10 stopni szerokości wiązki).

Link do komentarza
Share on other sites

W sumie to chyba masz rację, bo wąską ciężej nakierować na odbiornik, a szeroka i tak będzie mocno świecić przy dużym prądzie

Chodzi również o to, o czym napisałeś, ale ma też znaczenie intensywność światła przy wąskim kącie. Przy szerokim kącie jest ono bardziej równomierne i powiedzmy stałe. Przy wąskim kącie jest gorzej z poziomem jasności w jednym punkcie. Dlatego łatwiej jest "celować" fototranzystorem o wąskim kącie, niż łapać wszystko z otoczenia przy szerokim kącie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.